środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.

Dlaczego ogrzewanie domu jest ważne?

Utrzymanie komfortu termicznego w klimacie umiarkowanym jest dużym wyzwaniem. Z tego powodu właściciele nieruchomości decydują się na instalację zróżnicowanych rozwiązań grzewczych, dopasowanych do ich potrzeb, aby w optymalny sposób zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Co w sytuacji, gdy nieruchomość nie jest użytkowana przez dłuższy czas - także w okresie zimowym? Okazuje się, że taki budynek również powinien być ogrzewany, między innymi ze względu na ryzyko uszkodzenia instalacji kanalizacyjnej. Kolejnym powodem, dla którego ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury, jest ryzyko pojawienia się czarnego nalotu na ścianach - pleśni. Jest to problem zarówno estetyczny, jak i wpływający negatywnie na zdrowie domowników. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń to najlepszy sposób, aby zapobiec jej rozrostowi.

Czym kierować się przy wyborze ogrzewania?

Mając na uwadze istotę ogrzewania domu przez cały rok - także wtedy, gdy nie jest on użytkowany - jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze ogrzewania jest możliwość zastosowania automatyki w instalacji grzewczej. Inteligentna instalacja grzewcza powinna umożliwiać automatyczne podawanie paliwa, nadzorowanie i regulację temperatur, a także monitorowanie awarii.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wpływ danego rozwiązania grzewczego na środowisko i ekologię. Warto zdecydować się na ogrzewanie, którego eksploatacja powoduje emisję znikomej lub zerowej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Przykładem ekologicznych urządzeń są kotły olejowe kondensacyjne lub kolektory słoneczne, które optymalnie wykorzystują moc skumulowaną w źródle energii cieplnej, a ich działanie wiąże się z niewielkim wpływem na lokalny ekosystem.

Ostatni, jednak nie mniej ważny, jest komfort użytkowania danego urządzenia, np. kotła. Stare kotły na paliwo stałe, tzw. kopciuchy, wymagają bieżącego doglądania, a ich obsługa nierzadko bywa problematyczna. Nowoczesne instalacje cieplne, które charakteryzują się nieskomplikowaną obsługą, wyznaczają standard, do którego powinny dążyć wszystkie gospodarstwa domowe. Regulacja temperatury w ich przypadku ogranicza się do kilku kliknięć, a właściciel nieruchomości musi pamiętać o regularnych przeglądach technicznych i uzupełnianiu materiału grzewczego, np. oleju opałowego.

Ogrzewanie olejowe - dobry wybór dla domu

Ogrzewanie domu olejem opałowym to powszechnie stosowane rozwiązanie grzewcze. Aby uzyskać ciepło, wykorzystywany jest olej opałowy, czyli paliwo ciekłe pochodzenia naftowego. Najczęściej stosuje się lekki olej opałowy do ogrzewania domu, charakteryzujący się niską gęstością i zawartością siarki, a także lepszymi właściwościami spalania. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu “Specyfikacja i najważniejsze informacje o oleju opałowym lekkim”.

Sercem instalacji olejowej w domu jest kocioł, do którego pompowane jest paliwo ze zbiornika. Olej opałowy jest rozpylany w komorze spalania, a następnie zapalany w celu wytworzenia ciepła. Przy spalaniu oleju opałowego powstają spaliny, co ważne - istnieje możliwość wykorzystania zgromadzonego w nich ciepła, dzięki zjawisku kondensacji. W zależności od zastosowanego kotła może on służyć zarówno do ogrzewania budynku, jak i wody użytkowej.

Ogrzewanie domu olejem opałowym - tak czy nie?

Wybór ogrzewania domu ma wpływ na komfort użytkowania danego budynku przez następne lata. Inwestycja w instalację grzewczą wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem, dlatego przed skorzystaniem z danego rozwiązania należy zapoznać się z jego cechami. W przypadku oleju opałowego, zalet jest wiele, a jedną z nich jest wysoka wartość energetyczna oleju. Oznacza to, że w porównaniu do innych materiałów grzewczych, do ogrzania nieruchomości potrzebna jest niewielka ilość paliwa. Łącząc to z zaletami kotłów wykorzystujących technikę kondensacji, może okazać się, że z oleju można uzyskać większą ilość ciepła, niż wynika to z jego właściwości chemicznych.

Wadą instalacji olejowej jest fakt, iż nie jest ona całkowicie bezemisyjna, mimo to jej eksploatacja ma niewielki wpływ na środowisko. Co ważne, wpływ ogrzewania olejowego na środowisko można ograniczać, m.in. stosując olej opałowy do ogrzewania domu, który ma dobre parametry eksploatacyjne, czy regularnie serwisując kocioł olejowy. Artykuł zatytułowany “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?” wyczerpuje temat ekologii.

Podsumowując, ogrzewanie domu olejem opałowym, to nowoczesny i wydajny sposób na dostarczenie ciepła. Ma on wiele zalet - zachęcamy do przekonania się o nich jak najszybciej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 7 czerwca 2024

Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!

news

czwartek, 9 maja 2024

Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?

Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.