poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Specyfikacja i najważniejsze informacje o oleju opałowym lekkim

Specyfikacja i najważniejsze informacje o oleju opałowym lekkim

Ogrzewanie olejem opałowym to wybór, który pozwala na pełną niezależność od sieci gazowej. Spośród dostępnych na rynku rodzajów oleju opałowego to olej opałowy lekki jest tym, który dedykowany jest do ogrzewania m.in. domów jednorodzinnych. Jakie są jego najważniejsze cechy i specyfikacja?

Olej opałowy lekki jako paliwo grzewcze

Oleje opałowe to paliwa otrzymywane w procesie destylacji ropy naftowej. Spośród dostępnych na rynku olejów opałowych, charakteryzujących się m.in. różną gęstością, temperaturą zapłonu oraz wartością opałową, olej opałowy lekki dedykowany jest do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz niewielkich zakładów usługowych. Dzięki wysokiej temperaturze zapłonu powyżej 55ºC olej opałowy lekki jest uważany za paliwo grzewcze, które zapewnia jego użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. Zasady transportu oraz magazynowania oleju opałowego podlegają szczegółowym regulacjom prawnym. Określają one m.in. warunki, jakie musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na magazyn oleju opałowego oraz odległość zewnętrznych zbiorników na olej opałowy od zabudowań. Obowiązujące przepisy w tym zakresie mają na celu maksymalne zniwelowanie ryzyka wystąpienia wycieku lub pożaru paliwa. Dzięki temu użytkowanie instalacji grzewczej na olej opałowy lekki zapewnia nie tylko ciepło, ale również spokojny sen domowników.

Olej opałowy lekki: karta charakterystyki

Olej opałowy lekki posiada szereg cech, które czynią z niego paliwo grzewcze świetnie nadające się do ogrzania domu lub niewielkiego zakładu usługowego. Zebrane właściwości fizyczne i chemiczne oleju opałowego lekkiego składają się na kartę charakterystyki.

Olej opałowy lekki charakteryzuje się niską gęstością. W tym miejscu warto nadmienić, że gęstość paliwa ma wpływ na jego jakość i pozwala na odróżnienie jego poszczególnych gatunków. Gęstością nazywamy masę jednostki objętości wyrażoną w gramach na centymetr sześcienny w temperaturze 15°C przy ciśnieniu wynoszącym 101,325 kPa. Warto wiedzieć, że gęstość oleju opałowego lekkiego ma wpływ na rozpylanie mieszanki paliwo-powietrznej i w konsekwencji na jakość spalania.

 

Gęstość oleju opałowego lekkiego zawiera się w przedziale 0,82–0,85 g/cm³. Dla porównania, w przypadku olejów opałowych średnich, średnia gęstość produktu mieści się w przedziale 0,85–0,89 g/cm³, natomiast w przypadku olejów opałowych ciężkich, mających zastosowania w przemyśle, gęstość przekracza wartość 0,89 g/cm³.

Olej opałowy lekki charakteryzuje się ponadto niską temperaturą płynięcia. Temperatura płynięcia oznacza najniższą temperaturę, w której olej jest w stanie płynąć. W przypadku oleju opałowego lekkiego temperatura płynięcia wynosi -30°C.

Wartość opałowa oleju opałowego lekkiego, czyli jego kaloryczność, to 42,8 MJ/kg. Za wyborem tego rodzaju paliwa przemawia fakt, że nowoczesne kotły olejowe kondensacyjne posiadają sprawność na poziomie około 98%. Oznacza to, że nieomal całość paliwa zamieniana jest w ciepło. Spalanie oleju opałowego lekkiego praktycznie nie powoduje zanieczyszczeń.

 

Olej opałowy lekki: zawartość siarki

Olej opałowy lekki wyróżnia się na tle innych olejów grzewczych niską zawartością siarki. Dla oleju opałowego lekkiego zawartość siarki wynosi około 0,07%. Oznacza to zmniejszoną emisję tego pierwiastka do środowiska naturalnego, gdzie mógłby wywierać szkodliwy wpływ na organizmy żywe zamieszkujące otoczenie naszej posesji. W przypadku oleju napędowego lekkiego zawartość siarki jest znikoma. Więcej informacji na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”.

Olej opałowy lekki: paliwo o dużej dostępności

Wybór oleju opałowego lekkiego do ogrzewania domu jednorodzinnego oferuje dużą niezależność. Przede wszystkim ta metoda ogrzewania budynku nie wymaga podłączenia do instalacji gazowej, co może okazać się kluczową kwestią w przypadku braku zewnętrznej infrastruktury w pobliżu naszej wymarzonej działki.

 

Co więcej, olej opałowy lekki jest paliwem o dużej dostępności. Dzięki rozbudowanej sieci Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm olej opałowy może zostać szybko zamówiony pod wskazany adres i dostarczony cysterną w wygodnym terminie.

Podsumowanie:

  • Olej opałowy lekki to paliwo dedykowane do ogrzewania domów jednorodzinnych, które posiada dokładnie określone parametry, gęstość, temperaturę płynięcia oraz zawartość siarki.
  • W porównaniu do innych olejów opałowych olej opałowy lekki charakteryzuje się niską gęstością oraz niską zawartością siarki.
  • Warto kupować olej opałowy lekki od sprawdzonych dostawców, takich jak ORLEN Paliwa. Wysoka jakość paliwa przekłada się na bezawaryjne działanie instalacji grzewczej w naszym domu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.