poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Specyfikacja i najważniejsze informacje o oleju opałowym lekkim

Specyfikacja i najważniejsze informacje o oleju opałowym lekkim

Ogrzewanie olejem opałowym to wybór, który pozwala na pełną niezależność od sieci gazowej. Spośród dostępnych na rynku rodzajów oleju opałowego to olej opałowy lekki jest tym, który dedykowany jest do ogrzewania m.in. domów jednorodzinnych. Jakie są jego najważniejsze cechy i specyfikacja?

Olej opałowy lekki jako paliwo grzewcze

Oleje opałowe to paliwa otrzymywane w procesie destylacji ropy naftowej. Spośród dostępnych na rynku olejów opałowych, charakteryzujących się m.in. różną gęstością, temperaturą zapłonu oraz wartością opałową, olej opałowy lekki dedykowany jest do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz niewielkich zakładów usługowych. Dzięki wysokiej temperaturze zapłonu powyżej 55ºC olej opałowy lekki jest uważany za paliwo grzewcze, które zapewnia jego użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. Zasady transportu oraz magazynowania oleju opałowego podlegają szczegółowym regulacjom prawnym. Określają one m.in. warunki, jakie musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na magazyn oleju opałowego oraz odległość zewnętrznych zbiorników na olej opałowy od zabudowań. Obowiązujące przepisy w tym zakresie mają na celu maksymalne zniwelowanie ryzyka wystąpienia wycieku lub pożaru paliwa. Dzięki temu użytkowanie instalacji grzewczej na olej opałowy lekki zapewnia nie tylko ciepło, ale również spokojny sen domowników.

Olej opałowy lekki: karta charakterystyki

Olej opałowy lekki posiada szereg cech, które czynią z niego paliwo grzewcze świetnie nadające się do ogrzania domu lub niewielkiego zakładu usługowego. Zebrane właściwości fizyczne i chemiczne oleju opałowego lekkiego składają się na kartę charakterystyki.

Olej opałowy lekki charakteryzuje się niską gęstością. W tym miejscu warto nadmienić, że gęstość paliwa ma wpływ na jego jakość i pozwala na odróżnienie jego poszczególnych gatunków. Gęstością nazywamy masę jednostki objętości wyrażoną w gramach na centymetr sześcienny w temperaturze 15°C przy ciśnieniu wynoszącym 101,325 kPa. Warto wiedzieć, że gęstość oleju opałowego lekkiego ma wpływ na rozpylanie mieszanki paliwo-powietrznej i w konsekwencji na jakość spalania.

 

Gęstość oleju opałowego lekkiego zawiera się w przedziale 0,82–0,85 g/cm³. Dla porównania, w przypadku olejów opałowych średnich, średnia gęstość produktu mieści się w przedziale 0,85–0,89 g/cm³, natomiast w przypadku olejów opałowych ciężkich, mających zastosowania w przemyśle, gęstość przekracza wartość 0,89 g/cm³.

Olej opałowy lekki charakteryzuje się ponadto niską temperaturą płynięcia. Temperatura płynięcia oznacza najniższą temperaturę, w której olej jest w stanie płynąć. W przypadku oleju opałowego lekkiego temperatura płynięcia wynosi -30°C.

Wartość opałowa oleju opałowego lekkiego, czyli jego kaloryczność, to 42,8 MJ/kg. Za wyborem tego rodzaju paliwa przemawia fakt, że nowoczesne kotły olejowe kondensacyjne posiadają sprawność na poziomie około 98%. Oznacza to, że nieomal całość paliwa zamieniana jest w ciepło. Spalanie oleju opałowego lekkiego praktycznie nie powoduje zanieczyszczeń.

 

Olej opałowy lekki: zawartość siarki

Olej opałowy lekki wyróżnia się na tle innych olejów grzewczych niską zawartością siarki. Dla oleju opałowego lekkiego zawartość siarki wynosi około 0,07%. Oznacza to zmniejszoną emisję tego pierwiastka do środowiska naturalnego, gdzie mógłby wywierać szkodliwy wpływ na organizmy żywe zamieszkujące otoczenie naszej posesji. W przypadku oleju napędowego lekkiego zawartość siarki jest znikoma. Więcej informacji na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”.

Olej opałowy lekki: paliwo o dużej dostępności

Wybór oleju opałowego lekkiego do ogrzewania domu jednorodzinnego oferuje dużą niezależność. Przede wszystkim ta metoda ogrzewania budynku nie wymaga podłączenia do instalacji gazowej, co może okazać się kluczową kwestią w przypadku braku zewnętrznej infrastruktury w pobliżu naszej wymarzonej działki.

 

Co więcej, olej opałowy lekki jest paliwem o dużej dostępności. Dzięki rozbudowanej sieci Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm olej opałowy może zostać szybko zamówiony pod wskazany adres i dostarczony cysterną w wygodnym terminie.

Podsumowanie:

  • Olej opałowy lekki to paliwo dedykowane do ogrzewania domów jednorodzinnych, które posiada dokładnie określone parametry, gęstość, temperaturę płynięcia oraz zawartość siarki.
  • W porównaniu do innych olejów opałowych olej opałowy lekki charakteryzuje się niską gęstością oraz niską zawartością siarki.
  • Warto kupować olej opałowy lekki od sprawdzonych dostawców, takich jak ORLEN Paliwa. Wysoka jakość paliwa przekłada się na bezawaryjne działanie instalacji grzewczej w naszym domu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań