środa, 8 czerwca 2022

Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?

Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?

Obecnie zróżnicowane urządzenia grzewcze stwarzają ogromne możliwości osobom, które chciałyby wymienić system ogrzewania w istniejącym już budynku lub są na etapie budowania własnych czterech kątów. Jedną z możliwości jest olej opałowy. Olejowe systemy grzewcze nie wydzielają szkodliwych substancji, przez co są bezpieczne dla środowiska. Ponadto są doskonałą inwestycją w przypadku domu, ponieważ są bardzo wydajne, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o najnowszych i w pełni zautomatyzowanych, bezobsługowych systemach. Więcej informacji o tym sposobie ogrzewania przeczytasz w naszym artykule.

Ogrzewanie olejowe - najważniejsze informacje

Systemy oleju opałowego wytrzymują około 30 lat dłużej niż pozostałe rozwiązania grzewcze, których żywotność trwa około 14 lat. Ponadto, gdy olej opałowy jest prawidłowo przechowywany, nie stanowi zagrożenia wybuchem, dlatego też nie stwarza powodów do niepokoju. Istnieją trzy sposoby ogrzewania domu za pomocą systemów oleju opałowego. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:

 

  • odpowietrzniki,
  • listwy przypodłogowe,

 

Polega to na tym, że  gdy temperatura na termostacie spadnie poniżej określonej wartości, grzejnik otrzymuje sygnał, aby rozpocząć ogrzewanie domu. Kiedy olej się nagrzewa, przemieszcza się ze zbiornika do palnika za pomocą pompy i zamienia się w ciepłą mgłę zmieszaną z powietrzem. Mieszanka ta trafia do palnika, gdzie w komorze spalania tworzy płomienie. Olej może ogrzewać powietrze lub wodę - w zależności od rodzaju posiadanego systemu grzewczego.

 

Osoby zainteresowane ogrzewaniem olejowym do wyboru mają dwa rodzaje systemów, czyli piece i kotły – zarówno w jednym, jak i drugim przypadku przyjęło się, że im nowszy jest model, tym systemy są wydajniejsze. Szczegółowe informacje na temat pieców znajdziesz w naszym artykule zatytułowanym: „„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”. Przypomnijmy tylko, że w przypadku pieców optymalnym rozwiązaniem wydają się piece kondensacyjne. Te pozwalają na ucieczkę mniejszej ilości ciepła na zewnątrz, a zamiast odprowadzać gorące spaliny od razu, najpierw schładzają gazy. W ten sposób para wodna skrapla się, a spaliny są odprowadzane na zewnątrz przez plastikową rurę umieszczoną z boku.

 

Z kolei kotły dzielą się na hydrauliczne i parowe. I tak kotły hydrauliczne ogrzewają wodę, która przemieszcza się przez cały dom, a kotły parowe to mniej powszechne systemy, w których po zagotowaniu wody para wodna przemieszcza się przez system i ogrzewa grzejniki.

 

Najwłaściwszy system ogrzewania olejowego już wybrany? To doskonały moment, aby przemyśleć zakup oleju. Wszystkie niezbędne informacje na temat oferowanego przez nas oleju grzewczego znajdziesz w zakładce olej grzewczy Ekoterm.

Zalety ogrzewania olejowego

Na tym etapie warto wymienić zalety, jakie niesie ze sobą ekologiczne ogrzewanie olejowe, a tych zdecydowanie nie brakuje.

 

  • ochrona środowiska,
  • brak wymogu konserwacji,
  • brak uwalniania dymu do powietrza,
  • przechowywanie oleju nie stanowi zagrożenia wybuchem,
  • systemy ogrzewania olejowego wytrzymują nawet trzydzieści lat,
  • możliwość wyboru trzech systemów ogrzewania olejowego w domu,
  • wysoka temperatura zapłonu oleju grzewczego gwarantuje pełne bezpieczeństwo,
  • stosunkowo tania eksploatacja.

Wpływ ogrzewania olejowego na środowisko

Olejowe systemy grzewcze wytwarzają czyste ciepło, a nowe systemy mają w zasadzie zerowy poziom dymu i zanieczyszczeń spalania w domu lub tych uwalnianych do powietrza. Palniki olejowe są więc jednymi z najczystszych źródeł spalania. Należy również zaznaczyć, że prawidłowe przechowywanie zbiorników oleju nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani środowiska, a odpowiednio pielęgnowane i konserwowane, mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez długi czas.

 

Olej opałowy nie jest toksyczny i nie zawiera czynników rakotwórczych. Ponadto ulega biodegradacji. Korzyści dla środowiska są doskonałym powodem, aby zainwestować w system nagrzewnicy olejowej. Jest to bardzo korzystna inwestycja, która nie uwalnia dymu ani zanieczyszczeń do powietrza. Aby upewnić się, że system działa poprawnie i wydajnie, tutaj również konieczne jest pamiętanie o regularnej konserwacji. W praktyce oznacza to tylko tyle, że należy wyczyścić termostat przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, ponieważ pomaga on regulować temperaturę w domu.

 

Przemysł ciepłowniczy przechodzi transformację i od dłuższego czasu na pierwszym miejscu stawia środowisko. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim duża redukcja poziomu siarki.   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.