środa, 8 czerwca 2022

Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?

Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?

Obecnie zróżnicowane urządzenia grzewcze stwarzają ogromne możliwości osobom, które chciałyby wymienić system ogrzewania w istniejącym już budynku lub są na etapie budowania własnych czterech kątów. Jedną z możliwości jest olej opałowy. Olejowe systemy grzewcze nie wydzielają szkodliwych substancji, przez co są bezpieczne dla środowiska. Ponadto są doskonałą inwestycją w przypadku domu, ponieważ są bardzo wydajne, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o najnowszych i w pełni zautomatyzowanych, bezobsługowych systemach. Więcej informacji o tym sposobie ogrzewania przeczytasz w naszym artykule.

Ogrzewanie olejowe - najważniejsze informacje

Systemy oleju opałowego wytrzymują około 30 lat dłużej niż pozostałe rozwiązania grzewcze, których żywotność trwa około 14 lat. Ponadto, gdy olej opałowy jest prawidłowo przechowywany, nie stanowi zagrożenia wybuchem, dlatego też nie stwarza powodów do niepokoju. Istnieją trzy sposoby ogrzewania domu za pomocą systemów oleju opałowego. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:

 

  • odpowietrzniki,
  • listwy przypodłogowe,

 

Polega to na tym, że  gdy temperatura na termostacie spadnie poniżej określonej wartości, grzejnik otrzymuje sygnał, aby rozpocząć ogrzewanie domu. Kiedy olej się nagrzewa, przemieszcza się ze zbiornika do palnika za pomocą pompy i zamienia się w ciepłą mgłę zmieszaną z powietrzem. Mieszanka ta trafia do palnika, gdzie w komorze spalania tworzy płomienie. Olej może ogrzewać powietrze lub wodę - w zależności od rodzaju posiadanego systemu grzewczego.

 

Osoby zainteresowane ogrzewaniem olejowym do wyboru mają dwa rodzaje systemów, czyli piece i kotły – zarówno w jednym, jak i drugim przypadku przyjęło się, że im nowszy jest model, tym systemy są wydajniejsze. Szczegółowe informacje na temat pieców znajdziesz w naszym artykule zatytułowanym: „„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”. Przypomnijmy tylko, że w przypadku pieców optymalnym rozwiązaniem wydają się piece kondensacyjne. Te pozwalają na ucieczkę mniejszej ilości ciepła na zewnątrz, a zamiast odprowadzać gorące spaliny od razu, najpierw schładzają gazy. W ten sposób para wodna skrapla się, a spaliny są odprowadzane na zewnątrz przez plastikową rurę umieszczoną z boku.

 

Z kolei kotły dzielą się na hydrauliczne i parowe. I tak kotły hydrauliczne ogrzewają wodę, która przemieszcza się przez cały dom, a kotły parowe to mniej powszechne systemy, w których po zagotowaniu wody para wodna przemieszcza się przez system i ogrzewa grzejniki.

 

Najwłaściwszy system ogrzewania olejowego już wybrany? To doskonały moment, aby przemyśleć zakup oleju. Wszystkie niezbędne informacje na temat oferowanego przez nas oleju grzewczego znajdziesz w zakładce olej grzewczy Ekoterm.

Zalety ogrzewania olejowego

Na tym etapie warto wymienić zalety, jakie niesie ze sobą ekologiczne ogrzewanie olejowe, a tych zdecydowanie nie brakuje.

 

  • ochrona środowiska,
  • brak wymogu konserwacji,
  • brak uwalniania dymu do powietrza,
  • przechowywanie oleju nie stanowi zagrożenia wybuchem,
  • systemy ogrzewania olejowego wytrzymują nawet trzydzieści lat,
  • możliwość wyboru trzech systemów ogrzewania olejowego w domu,
  • wysoka temperatura zapłonu oleju grzewczego gwarantuje pełne bezpieczeństwo,
  • stosunkowo tania eksploatacja.

Wpływ ogrzewania olejowego na środowisko

Olejowe systemy grzewcze wytwarzają czyste ciepło, a nowe systemy mają w zasadzie zerowy poziom dymu i zanieczyszczeń spalania w domu lub tych uwalnianych do powietrza. Palniki olejowe są więc jednymi z najczystszych źródeł spalania. Należy również zaznaczyć, że prawidłowe przechowywanie zbiorników oleju nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani środowiska, a odpowiednio pielęgnowane i konserwowane, mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez długi czas.

 

Olej opałowy nie jest toksyczny i nie zawiera czynników rakotwórczych. Ponadto ulega biodegradacji. Korzyści dla środowiska są doskonałym powodem, aby zainwestować w system nagrzewnicy olejowej. Jest to bardzo korzystna inwestycja, która nie uwalnia dymu ani zanieczyszczeń do powietrza. Aby upewnić się, że system działa poprawnie i wydajnie, tutaj również konieczne jest pamiętanie o regularnej konserwacji. W praktyce oznacza to tylko tyle, że należy wyczyścić termostat przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, ponieważ pomaga on regulować temperaturę w domu.

 

Przemysł ciepłowniczy przechodzi transformację i od dłuższego czasu na pierwszym miejscu stawia środowisko. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim duża redukcja poziomu siarki.   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań