poniedziałek, 4 kwietnia 2022
Nowoczesne kotły olejowe są zdecydowanie niedocenianym źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania. A szkoda, bo ogrzewanie olejowe odznacza się nie tylko niską emisyjnością, ale także bezpieczeństwem użytkowania. Kotły na olej opałowy są bezobsługowe – w produkowanych obecnie urządzeniach paliwo uzupełnia się bardzo rzadko – nawet raz w sezonie grzewczym. Bezpieczeństwo i czystość pracy pozwalają na lokalizowanie kotłowni wewnątrz budynków. Piec olejowy jest świetnym rozwiązaniem w coraz powszechniejszych rozwiązań hybrydowych, wspomagając urządzenia OZE.
Piec na olej opałowy to potoczna nazwa kotła olejowego. Warto zaznaczyć, że choć określenia „piec” i „kocioł” są często używane zamiennie, to nie oznaczają one tego samego. W procesie spalania piec dostarcza ciepło w miejscu, w którym się znajduje (piec bezpośrednio ogrzewa powietrze), natomiast kocioł podgrzewa nośnik ciepła, którym najczęściej jest woda krążąca w instalacji c.o. i dopiero ten nośnik dostarcza ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego.
Warto zaznaczyć, że do ogrzewania budynków za pomocą kotłów olejowych stosuje się olej opałowy lekki. Z kolei olej średni i ciężki służy do kotłów instalowanych w dużych zakładach przemysłowych i elektrociepłowniach.
Nazwa „piecyk“ lub „piec” olejowy pojawia się również w kontekście elektrycznych grzejników olejowych, jednak to również jest potoczne określenie, które nie oddaje istoty działania urządzenia. Olej w grzejnikach olejowych jest jedynie nośnikiem i buforem ciepła, a nie paliwem.
Do niedawna zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem były kotły na gaz ziemny, a ogrzewanie olejowe traktowano jako alternatywę w przypadku braku możliwości montażu przyłącza gazowego. Z uwagi na podwyżki cen gazu na rynkach europejskich, a także niestabilną sytuację paliwową i ograniczanie dostaw gazu z Rosji olej opałowy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że olej ma zdecydowaną przewagę nad paliwami stałymi, zwłaszcza pod względem ekologii i wygody użytkowania. Współczesne kotły olejowe wysokiej jakości wystarczy zasilać olejem opałowym kupowanym zwykle raz w roku i magazynowanym w zbiorniku na olej opałowy na terenie posesji. Poza tą czynnością oraz przeglądami serwisowymi, którym podlegają także inne rodzaje kotłów, nie ma konieczności wykonywania innych działań. Praca urządzenia jest zautomatyzowana a cały system bezobsługowy.
Kocioł na olej opałowy to świetne rozwiązanie, jeśli nie ma możliwości wykonania przyłącza gazowego do budynku. Za wyborem tej formy ogrzewania przemawiają również inne zalety kotłowni olejowej, a przede wszystkim:
Najmniejsze koszty ogrzewania w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni uzyskamy, podobnie jak przy innych formach c.o., w budynkach dobrze ocieplonych (mających niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania). Wówczas zużycie oleju może być stosunkowo niewielkie, a całe rozwiązanie jest ekonomiczne i bardzo wydajne
Kotły na olej opałowy stosuje się nie tylko do ogrzewania, ale także do podgrzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeśli ciepłą wodę dostarczamy do budynku w inny sposób (np. podgrzewając wodę miejscowo podgrzewaczem elektrycznym), warto wybrać kocioł jednofunkcyjny. Jeśli urządzenie ma również podgrzewać wodę do mycia, należy zainstalować kocioł dwufunkcyjny. Wówczas moc kotła musi zostać skorygowana o potrzeby ogrzania c.w.u., a instalację trzeba uzupełnić o wkład z częściową lub pełną akumulacją ciepła, gdyż w kotłach olejowych nie można zastosować pełnego priorytetu c.w.u. Na rynku są dostępne różne modele kotłów dwufunkcyjnych: z podgrzewaczem wbudowanym lub wolnostojącym albo z zasobnikiem c.w.u. wraz z układem regulacyjnym.
Dobierając moc kotła olejowego, tak samo jak w przypadku kotłów na inne paliwa należy uwzględnić przede wszystkim trzy czynniki:
Można przyjąć, że w nowym, dobrze zaizolowanym termicznie domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2, który zamieszkuje 4-osobowa rodzina, do ogrzania pomieszczeń wystarczy kocioł o mocy 15 kW, jeżeli jednak urządzenie miałoby również podgrzewać wodę, musiałoby mieć już 20 KW.
W kwestii doboru kotła olejowego warto poradzić się specjalisty, który uwzględni również inne czynniki charakterystyczne dla danego budynku.
Wybierając kocioł na olej opałowy, poza mocą oraz przeznaczeniem urządzenia (kocioł z funkcją podgrzania wody lub bez niej), należy również zwrócić uwagę na rodzaj palnika. Najczęściej stosuje się palniki wentylatorowe (nadmuchowe) jedno- i dwustopniowe. Palnik jednostopniowy pozwala wyłącznie na załączanie i wyłączanie systemu. W przypadku palnika dwustopniowego możliwe jest również ustawienie pracy pieca na pełną lub zmniejszoną moc.
Na rynku są również dostępne modele kotłów z palnikami z odparowaniem oleju. Takie palniki pozwalają na dostosowanie sprawności działania systemu ogrzewania do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Ciekawą opcją są również palniki umożliwiające zmianę paliwa z gazowego na olejowe i odwrotnie oraz na zamienne ogrzewanie olejem i gazem.
Decydując się na ogrzewanie olejem opałowym i wybierając odpowiedni kocioł, warto wiedzieć, że w przypadku urządzeń olejowych, podobnie jak przy „piecach” gazowych, można wybrać kocioł tradycyjny lub kondensacyjny.
Kotły tradycyjne renomowanych producentów odznaczają się sprawnością od 92 do 94,5%. Stosując kondensacyjny kocioł olejowy, można zwiększyć tę sprawność nawet o 6%. Kocioł kondensacyjny odzyskuje ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, stąd wyższa sprawność urządzeń. Kotły kondensacyjne działają na niskich temperaturach, dlatego doskonale się nadają do współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi, a także z ogrzewaniem powierzchniowym – podłogowym, ściennym czy sufitowym.
czwartek, 27 czerwca 2024
Zbiór wiedzy na temat budowy i działania nagrzewnicy olejowej
Sprawdź jaką budowę ma nagrzewnica olejowa oraz jak działa! Dowiedz się jak wybrać najlepsze urządzenie do ogrzewania! Przeczytaj artykuł!
wtorek, 18 czerwca 2024
Kompendium wiedzy na temat kominków na olej opałowy
Sprawdź kompletny przewodnik po kominkach na olej opałowy! Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania grzewczego!
piątek, 7 czerwca 2024
Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!
środa, 22 maja 2024
Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje
Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!