poniedziałek, 4 kwietnia 2022

„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?

„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?

Nowoczesne kotły olejowe są zdecydowanie niedocenianym źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania. A szkoda, bo ogrzewanie olejowe odznacza się nie tylko niską emisyjnością, ale także bezpieczeństwem użytkowania. Kotły na olej opałowy są bezobsługowe – w produkowanych obecnie urządzeniach paliwo uzupełnia się bardzo rzadko – nawet raz w sezonie grzewczym. Bezpieczeństwo i czystość pracy pozwalają na lokalizowanie kotłowni wewnątrz budynków. Piec olejowy jest świetnym rozwiązaniem w coraz powszechniejszych rozwiązań hybrydowych, wspomagając urządzenia OZE.

Czym się różni piec na olej opałowy od kotła olejowego?

Piec na olej opałowy to potoczna nazwa kotła olejowego. Warto zaznaczyć, że choć określenia „piec” i „kocioł” są często używane zamiennie, to nie oznaczają one tego samego. W procesie spalania piec dostarcza ciepło w miejscu, w którym się znajduje (piec bezpośrednio ogrzewa powietrze), natomiast kocioł podgrzewa nośnik ciepła, którym najczęściej jest woda krążąca w instalacji c.o. i dopiero ten nośnik dostarcza ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Warto zaznaczyć, że do ogrzewania budynków za pomocą kotłów olejowych stosuje się olej opałowy lekki. Z kolei olej średni i ciężki służy do kotłów instalowanych w dużych zakładach przemysłowych i elektrociepłowniach.

Nazwa „piecyk“ lub „piec” olejowy pojawia się również w kontekście elektrycznych grzejników olejowych, jednak to również jest potoczne określenie, które nie oddaje istoty działania urządzenia. Olej w grzejnikach olejowych jest jedynie nośnikiem i buforem ciepła, a nie paliwem.

Czy kocioł olejowy to dobra inwestycja?

Do niedawna zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem były kotły na gaz ziemny, a ogrzewanie olejowe traktowano jako alternatywę w przypadku braku możliwości montażu przyłącza gazowego. Z uwagi na podwyżki cen gazu na rynkach europejskich, a także niestabilną sytuację paliwową i ograniczanie dostaw gazu z Rosji olej opałowy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że olej ma zdecydowaną przewagę nad paliwami stałymi, zwłaszcza pod względem ekologii i wygody użytkowania. Współczesne kotły olejowe wysokiej jakości wystarczy zasilać olejem opałowym kupowanym zwykle raz w roku i magazynowanym w zbiorniku na olej opałowy na terenie posesji. Poza tą czynnością oraz przeglądami serwisowymi, którym podlegają także inne rodzaje kotłów, nie ma konieczności wykonywania innych działań. Praca urządzenia jest zautomatyzowana a cały system bezobsługowy.

Kiedy warto zdecydować się na kocioł olejowy? Czy wybrać kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Kocioł na olej opałowy to świetne rozwiązanie, jeśli nie ma możliwości wykonania przyłącza gazowego do budynku. Za wyborem tej formy ogrzewania przemawiają również inne zalety kotłowni olejowej, a przede wszystkim:

  • bezobsługowość rozwiązania;
  • niska emisyjność – ze względu na całkowite spalanie spaliny nie są groźne dla środowiska naturalnego;
  • brak comiesięcznych rachunków za ogrzewanie – olej opałowy na sezon grzewczy kupuje się raz w roku, zwykle

Najmniejsze koszty ogrzewania w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni uzyskamy, podobnie jak przy innych formach c.o., w budynkach dobrze ocieplonych (mających niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania). Wówczas zużycie oleju może być stosunkowo niewielkie, a całe rozwiązanie jest ekonomiczne i bardzo wydajne

Kotły na olej opałowy stosuje się nie tylko do ogrzewania, ale także do podgrzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeśli ciepłą wodę dostarczamy do budynku w inny sposób (np. podgrzewając wodę miejscowo podgrzewaczem elektrycznym), warto wybrać kocioł jednofunkcyjny. Jeśli urządzenie ma również podgrzewać wodę do mycia, należy zainstalować kocioł dwufunkcyjny. Wówczas moc kotła musi zostać skorygowana o potrzeby ogrzania c.w.u., a instalację trzeba uzupełnić o wkład z częściową lub pełną akumulacją ciepła, gdyż w kotłach olejowych nie można zastosować pełnego priorytetu c.w.u. Na rynku są dostępne różne modele kotłów dwufunkcyjnych: z podgrzewaczem wbudowanym lub wolnostojącym albo z zasobnikiem c.w.u. wraz z układem regulacyjnym.

Jaka powinna być moc kotła na olej opałowy?

Dobierając moc kotła olejowego, tak samo jak w przypadku kotłów na inne paliwa należy uwzględnić przede wszystkim trzy czynniki:

  • kubaturę ogrzewanego budynku;
  • izolacyjność cieplną obiektu;
  • przeznaczenie kotła, tj. czy będzie służył również do podgrzewania wody użytkowej (do łazienek i kuchni).

Można przyjąć, że w nowym, dobrze zaizolowanym termicznie domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2, który zamieszkuje 4-osobowa rodzina, do ogrzania pomieszczeń wystarczy kocioł o mocy 15 kW, jeżeli jednak urządzenie miałoby również podgrzewać wodę, musiałoby mieć już 20 KW.

W kwestii doboru kotła olejowego warto poradzić się specjalisty, który uwzględni również inne czynniki charakterystyczne dla danego budynku.

Jak wybrać kocioł na olej opałowy?

Wybierając kocioł na olej opałowy, poza mocą oraz przeznaczeniem urządzenia (kocioł z funkcją podgrzania wody lub bez niej), należy również zwrócić uwagę na rodzaj palnika. Najczęściej stosuje się palniki wentylatorowe (nadmuchowe) jedno- i dwustopniowe. Palnik jednostopniowy pozwala wyłącznie na załączanie i wyłączanie systemu. W przypadku palnika dwustopniowego możliwe jest również ustawienie pracy pieca na pełną lub zmniejszoną moc.

Na rynku są również dostępne modele kotłów z palnikami z odparowaniem oleju. Takie palniki pozwalają na dostosowanie sprawności działania systemu ogrzewania do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Ciekawą opcją są również palniki umożliwiające zmianę paliwa z gazowego na olejowe i odwrotnie oraz na zamienne  ogrzewanie olejem i gazem.

Czym się różnią kotły tradycyjne od kondensacyjnych?

Decydując się na ogrzewanie olejem opałowym i wybierając odpowiedni kocioł, warto wiedzieć, że w przypadku urządzeń olejowych, podobnie jak przy „piecach” gazowych, można wybrać kocioł tradycyjny lub kondensacyjny.

Kotły tradycyjne renomowanych producentów odznaczają się sprawnością od 92 do 94,5%. Stosując kondensacyjny kocioł olejowy, można zwiększyć tę sprawność nawet o 6%. Kocioł kondensacyjny odzyskuje ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, stąd wyższa sprawność urządzeń. Kotły kondensacyjne działają na niskich temperaturach, dlatego doskonale się nadają do współpracy z grzejnikami niskotemperaturowymi, a także z ogrzewaniem powierzchniowym – podłogowym, ściennym czy sufitowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.