środa, 31 maja 2023
Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?
wtorek, 30 maja 2023
Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem
Olej opałowy to popularny materiał grzewczy, stosowany w wielu domach jednorodzinnych i zakładach przemysłowych. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska - proces spalania oleju opałowego ma znikomy wpływ na środowisko. Niestety, pomimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej na przestrzeni lat, nadal można zaobserwować przypadki wykorzystania oleju przepracowanego w celach grzewczych. O tym, czym jest olej przepracowany oraz dlaczego nie należy go spalać, dowiesz się z artykułu.
czwartek, 16 marca 2023
Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy
Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.
środa, 15 marca 2023
Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy
Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?
poniedziałek, 20 lutego 2023
Przypomnienie o ważnych zmianach dotyczących obrotu paliwami opałowymi
W 2020 r. oficjalnie weszły w życie istotne zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi. Od tego czasu osoby prywatne, rozwijające się przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe, które planują ogrzewać swoje budynki olejem opałowym, są zobowiązane do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W związku z nowelizacją ustawy z 19 lipca 2019 r. dotyczącej monitorowania przewozu towarów drogą i koleją każdy użytkownik paliwa grzewczego, ma bezwzględny obowiązek wysłania skróconego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Wymagany formularz można przesłać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
środa, 15 lutego 2023
Jak długo przechowywać olej opałowy?
Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?
poniedziałek, 30 stycznia 2023
Zbiornik na olej opałowy a niezbędne akcesoria
Zbiornik na olej opałowy stanowi podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego. Jego poprawna eksploatacja i magazynowanie, zapewnia użytkownikom kotła kondensacyjnego bezpieczne i efektywne ogrzewanie całego budynku. Jednak korzystanie ze zbiorników na olej opałowy, wymaga zaopatrzenia się w kilka dodatkowych elementów, które w znaczny sposób ułatwiają ich długotrwałą eksploatację. W jakie akcesoria do zbiorników na olej opałowy warto zainwestować?
środa, 25 stycznia 2023
Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?
Ogrzewanie olejem opałowym wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a także zakładów przemysłowych o niewielkiej powierzchni użytkowej. Choć trend na ekologiczne oraz intuicyjne instalacje grzewcze dopiero się rozwija, to warto już teraz zapoznać się z ich wymaganiami oraz aspektami technicznymi. Kocioł kondensacyjny na olej opałowy to urządzenie składające się z wielu elementów, które bezpośrednio wpływają na prawidłowe funkcjonowanie. Należą do nich także filtry i odpowietrzniki oleju opałowego, które umożliwiają bezawaryjną pracę palników znajdujących się w piecu olejowym. Co należy o nich wiedzieć?
poniedziałek, 23 stycznia 2023
Jak kupić olej opałowy bez oświadczenia?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w zakresie obrotu towarów, handel olejem opałowym może zachodzić tylko i wyłącznie pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi – sprzedającymi i kupującymi. Jeszcze kilka lat temu, podmioty nabywające olej opałowy, nie posiadały żadnego obowiązku biurokratycznego. Skup paliwa odbywał się wyłącznie na mocy papierowego oświadczenia, które informowało o ilości zakupionego surowca. Podpisując je, klienci deklarowali również, że towar zostanie w całości przeznaczony do celów grzewczych.