środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.

Wybierz kocioł olejowy kondensacyjny

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ilość zużywanego oleju opałowego jest sprawność kotła. Im wyższa sprawność, tym mniej paliwa potrzeba do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Przy planowaniu rozbudowy kotłowni, warto wziąć pod uwagę zakup nowoczesnego kotła kondensacyjnego, który może osiągać sprawność przekraczającą 100%.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje nie tylko ciepło spalania oleju opałowego, ale także ciepło zawarte w spalinach, które powstają podczas tego procesu. Spaliny są odprowadzane przez specjalny wymiennik ciepła i skraplane, a ich ciepło jest oddawane do układu grzewczego.

Jakie są zalety kotła kondensacyjnego?

Zastosowanie techniki kondensacji powoduje, że do wytworzenia tej samej ilości ciepła potrzeba mniejszej ilości oleju, niż w przypadku tradycyjnych kotłów. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie, a także mniejszą emisję spalin do atmosfery. Ponadto, ze względu na zmniejszone obciążenie termiczne kotła, jego żywotność może okazać się większa.

Kotłownia hybrydowa - połączenie dwóch metod ogrzewania

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia oleju opałowego jest zastosowanie tzw. kotłowni hybrydowej, czyli połączenia dwóch różnych źródeł ciepła. Na przykład, można połączyć kocioł olejowy z pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. Kotły olejowe bezproblemowo współpracują z rozwiązaniami bazującymi na energii odnawialnej.

Skonfiguruj kocioł olejowy po każdej dostawie

Kolejnym sposobem na zmniejszenie zużycia oleju opałowego jest prawidłowa regulacja pieca olejowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kocioł olejowy wymaga konfiguracji każdorazowo po dostawie oleju opałowego, ze względu na możliwe różnice w parametrach materiału grzewczego.

Dlaczego należy regulować kocioł olejowy?

Regulacja pieca olejowego wpływa na proces spalania oleju opałowego. Prawidłowe ustawienie poszczególnych parametrów sprawia, że kocioł pracuje bardziej efektywnie (wzrasta jego sprawność), co przekłada się na mniejsze zużycie oleju opałowego. Efektywny przebieg procesu spalania zapobiega powstawaniu sadzy i osadów w kotle, które mogą obniżać jego wydajność. Ponadto regulacja parametrów kotła olejowego sprawia, iż emituje on mniejsze ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, co sprawia, że ogrzewanie jest bardziej przyjazne środowisku.

Jak ekonomicznie ustawić piec olejowy?

Ustawianie parametrów kotła olejowego wykonuje się przy pomocy analizatora spalin, który bada zawartość tlenu i dwutlenku węgla w spalinach. Na podstawie odczytu z tego urządzenia można określić sprawność kotła i przeprowadzić jego regulację. Należy pamiętać, że zmiana jednego parametru wpływa na pozostałe, wobec tego wszelkie zmiany powinny być wprowadzane stopniowo. Warto zlecić wykonanie regulacji specjaliście, który dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą. Więcej na temat dobrych praktyk przy konfiguracji kotła olejowego napisaliśmy w artykule “Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy”.

Popraw izolację cieplną budynku

Zużycie oleju opałowego nie zależy wyłącznie od rodzaju pieca i jego regulacji. Koszty ogrzewania zależą również od izolacji cieplnej budynku, która powinna ograniczać przepływ ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku. Im lepsza izolacja cieplna, tym mniej ciepła ucieka z domu i tym mniej paliwa potrzeba do jego ogrzania.

Jak ocenić stan izolacji cieplnej budynku?

Aby ocenić stan izolacji cieplnej, należy przeprowadzić pomiar temperatury powierzchni za pomocą termometru lub kamery termowizyjnej. Na podstawie takiego badania można określić poprawność montażu izolacji, drzwi czy okien. Informacje uzyskane podczas audytu energetycznego służą do sporządzenia raportu, który stanowi podstawę do podjęcia działań związanych z termomodernizacją budynku.

Jak poprawić izolację cieplną budynku?

Poprawa izolacji cieplnej budynku to proces kosztowny i czasochłonny, jednak w dłuższej perspektywie warto przez niego przejść. W tym celu można zdecydować się na docieplenie ścian styropianem, docieplenie dachu wełną mineralną, izolację podłogi na gruncie czy wymianę starych okien i drzwi na nowe z lepszymi parametrami termoizolacyjnymi.

Zmniejszenie zużycia oleju opałowego - podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy najprostsze sposoby na ograniczenie zużycia oleju opałowego, takie jak regulacja pieca olejowego czy skorzystanie z dobrodziejstw techniki kondensacji. Stosując te porady, można znacznie obniżyć koszty ogrzewania olejowego i jednocześnie zadbać o komfort cieplny i środowisko. Dodatkowo zachęcamy do zainteresowania się olejem opałowym Ekoterm, który charakteryzuje się wysoką wartością opałową i małą zawartością siarki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.