poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

Jak działa piec na olej opałowy?

Piece na olej opałowy są bezobsługowym rozwiązaniem grzewczym. Ich działanie różni się w zależności od zastosowanego rodzaju palnika. Najczęściej stosowanym rodzajem palnika jest palnik wentylatorowy wysokociśnieniowy, który rozpyla pod ciśnieniem olej opałowy; powstałe kropelki pod wpływem temperatury ulegają odparowaniu. Z zewnątrz pobierane jest powietrze w ilości niezbędnej do przeprowadzenia efektywnego procesu spalania. O tym, jakie wyróżniamy palniki na olej opałowy, przeczytać można na naszej stronie.

Które kotły olejowe są najbardziej efektywne?

Poza sposobem wytwarzania ciepła, istotne jest także przetwarzanie spalin. W przypadku tradycyjnej techniki grzewczej, spaliny mogące stanowić dodatkowe źródło ciepła wydostają się, a energia cieplna w nich zawarta pozostaje niespożytkowana. Techniką, która pozwala na wykorzystanie spalin w celu zwiększenia wydajności systemu grzewczego, jest kondensacja. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, należy zainstalować kocioł kondensacyjny, który zauważalnie zwiększa efektywność wykorzystania oleju opałowego.

Jak ekonomicznie ustawić piec olejowy?

Nawet najbardziej wydajne kotły olejowe muszą zostać odpowiednio skonfigurowane, aby maksymalnie wykorzystać energię zgromadzoną w oleju opałowym. Regulacja pieca olejowego powinna być przeprowadzana każdorazowo po dostawie oleju - tak, aby dostosować jego pracę do parametrów materiału grzewczego.

Do regulacji i kontroli parametrów kotła wykorzystuje się analizator spalin, czyli urządzenie badające zawartość tlenu i dwutlenku węgla w spalinach oraz oceniające wydajność procesu spalania. Z tego narzędzia korzystają serwisanci i instalatorzy kotłów olejowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba prywatna, chcąca mieć nadzór nad pracą systemu grzewczego, nabyła wspomniane urządzenie na własny użytek. W celu zakupu warto skontaktować się ze specjalistycznym sklepem opcjonalnie poszukać analizatora na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych.

Regulację kotła, czyli mieszanki powietrzno-olejowej, należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta. Należy pamiętać, że nieprawidłowa regulacja może spowodować np. powstawanie dymu i sadzy, a także zwiększyć zużycie oleju opałowego. W takiej sytuacji warto skontaktować się z serwisem. Dostrojenie pieca przez specjalistę gwarantuje bezpieczną i wydajną pracę systemu grzewczego.

Dlaczego dobra konfiguracja kotła olejowego ma znaczenie?

Prawidłowa regulacja pieca olejowego jest ważna z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie - odpowiednie ustawienie pieca z pewnością się do tego przyczyni. Kolejną przesłanką jest utrzymanie kotła w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Nieprawidłowo ustawiony piec ulega szybszemu zużyciu, co zwiększa koszty konserwacji instalacji grzewczej, a także może skutkować skróceniem żywotności kotła. Ostatnim, nie mniej ważnym powodem, jest dbałość o środowisko naturalne. W przypadku, gdy kocioł nie jest ustawiony prawidłowo, paliwo nie spala się w całości, co powoduje powstawanie dymu, sadzy, a także sprawia, że zużycie oleju opałowego jest większe. Z tego względu należy odpowiednio często regulować parametry pracy kotła olejowego.

Tańsza eksploatacja kotła olejowego - dodatkowe porady

Ekonomiczne ustawienie kotła to nie jedyny sposób na ograniczenie kosztów jego eksploatacji. Wybrane porady, takie jak poprawa termoizolacji czy zastosowanie kondensacyjnych kotłów olejowych, zostały opisane w artykule “Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?”. Nie mniej ważna jest właściwa konserwacja, gdyż z upływem czasu sprawność kotła olejowego ulega zmniejszeniu.

Kocioł olejowy powinien być regularnie serwisowany, ze szczególnym naciskiem na wymianę filtru olejowego, który oczyszcza olej z zanieczyszczeń, a także dyszy olejowej, która rozpyla olej opałowy w palniku. Dysza to element eksploatacyjny, który ulega zużyciu; skutkiem zużycia dyszy jest m.in. rozpylanie coraz większych, trudniejszych do odparowania kropli oleju. Trudno określić, jak często powinno się wymieniać dyszę, gdyż zależy to m.in. od jakości stosowanego oleju opałowego. Aby ograniczyć koszty konserwacyjne, należy korzystać wyłącznie z olejów spełniających niezbędne normy, takich jak Ekoterm. Listę Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm znajdziesz na podstronie “Kup olej”.

Podsumowując, ustawienie pieca olejowego, to czynność wykonywana przy każdej dostawie oleju opałowego. Ekonomiczne ustawienie poszczególnych parametrów gwarantuje efektywną i bezawaryjną pracę kotła. Wiedza na temat tego, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy, pozwoli Ci ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!

news

czwartek, 9 maja 2024

Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?

Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!