środa, 14 września 2022

Jakie wyróżniamy palniki na olej opałowy?

Jakie wyróżniamy palniki na olej opałowy?

Ogrzewanie domu lub zakładu olejem opałowym jest jednym z możliwych rozwiązań grzewczych. Stosowanie oleju opałowego posiada wiele zalet jak np. wysoka wartość energetyczna i niska emisyjność spalin. Ponadto materiał grzewczy jest bezpieczny nie tylko dla planety, ale także dla jego użytkowników. Chcąc utrzymać jakość ogrzewania olejem opałowym na najwyższym poziomie, istotna jest dbałość o utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej urządzenia grzewczego. Gwarancją tego jest właściwie dobrany palnik do pieca na olej opałowy.

Palnik na olej opałowy - rodzaje

Palnik na olej opałowy, o którym więcej pisaliśmy w naszym artykule “Czym jest olej opałowy?” rozpyla surowiec lub powoduje jego odparowanie. Zwykle sprzedawany jest w komplecie, przy zakupie pieca kondensacyjnego. Jednak niektórzy producenci kotłów pozostawiają użytkownikowi możliwość indywidualnego doboru palnika spośród kilku dostępnych rodzajów. Należą do nich:

 

  • Palnik na olej opałowy z odparowaniem - gromadzi olej w wanience i pozwala mu odparować. Następnie wytworzona para miesza się z powietrzem i ulega spalaniu. Palnik do pieca na olej opałowy z odparowaniem, cechuje się czułością na zmiany ciągu kominowego.

 

  • Palnik na olej opałowy inżektorowy - w tym palniku olej dopływa pod niskim ciśnieniem - do 0,1 MPa. Do palnika doprowadzane jest dodatkowe powietrze zapewniające prawidłowe spalanie, gdyż ilość powietrza używanego do rozpylenia nie jest wystarczająca. Palnik inżektorowy wykorzystywany jest do spalania głównie olejów ciężkich.

 

  • Palnik na olej opałowy wentylatorowy wysokociśnieniowy - działa w taki sposób, że olej dostarczany do dysz jest rozpylany pod ciśnieniem 0,7-2 MPa. Następnie powstałe krople oleju odparowują pod wpływem temperatury. Powietrze do spalania oleju jest zasysane przez wentylator z pomieszczenia kotłowni. Ten mechanizm w znaczny sposób minimalizuje wpływ zmian ciągu kominowego. Palnik na olej opałowy wentylatorowy wysokociśnieniowy stosowany jest w piecach na olej opałowy lekki.

 

  • Palnik dwustopniowy na olej opałowy - zapewnia bardziej ekonomiczną pracę kotła, a także całego systemu grzewczego. Posiada system zabezpieczeń, który w razie nieprawidłowego działania układu, wyłącza palnik i odcina dopływ paliwa.

 

Palnik do pieca na olej opałowy - budowa i funkcjonowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, palniki do pieca na olej opałowy rozpylają surowiec lub umożliwiają jego odparowanie. W trakcie tego procesu, paliwo miesza się z powietrzem w intensywny sposób, prowadząc do jego spalania, wytwarzając przy tym energię cieplną.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym właściwą pracę palnika na olej opałowy, jest lepkość kinematyczna oleju. Aby ją uzyskać, olej opałowy musi ulec podgrzaniu. Surowiec podgrzewany jest w palniku za pomocą elektrycznego podgrzewacza oleju. Urządzenie dopasowuje swoją moc elektryczną do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu minimalizuje ilość zużywanej energii. Podgrzewacz jest także zintegrowany z dyszą i posiada zmienny przedział mocy.

 

Warunkiem właściwej pracy palnika olejowego jest także odpowiednia jakość oleju. Bowiem wadliwy olej pochodzący z niepewnego źródła, może stać się przyczyną licznych awarii instalacji grzewczej. Złej jakości paliwo często posiada w składzie zbyt dużą ilość siarki, która jest częstą przyczyną pogorszenia jakości spalania.

Aby tego uniknąć, warto skorzystać z usług autoryzowanego dystrybutora oleju opałowego Ekoterm. Więcej informacji na temat oferowanych produktów znaleźć można na naszej stronie.

Regulacja palnika na olej opałowy

Dokładne dopasowanie palnika na olej opałowy do kotła kondensacyjnego jest niezwykle istotną kwestią. W przeciwnym razie piec będzie posiadał obniżoną sprawność. To skutkuje generowaniem większego zużycia oleju opałowego do wytworzenia tej samej ilości ciepła.

 

Ponadto, chcąc jak najefektywniej wykorzystać właściwości palnika do pieca na olej opałowy, należy go odpowiednio wyregulować. Zwykle proces regulacji polega na przesuwaniu zespołu palnikowego z płytką spiętrzającą w zawężonej na końcu gardzieli palnika. To działanie umożliwia zwiększanie lub zmniejszanie ilości powietrza, które może opływać płytkę spiętrzającą. Po uruchomieniu i wyregulowaniu palnika do pieca na olej opałowy elektronika sterująca pozwala na ustawienie minimalnej ilości zużycia materiału grzewczego. W przypadku zmniejszenia przepływu oleju, na wyświetlaczu pojawi się sygnał o konieczności przeglądu serwisowego.

Ogrzewanie olejem opałowym Ekoterm  - poznaj główne zalety

Jedną z podstawowych zalet korzystania z ogrzewania olejem opałowym Ekoterm, jest wygoda użytkowania. To rozwiązanie grzewcze charakteryzuje się bowiem całkowicie bezobsługową eksploatacją. Co więcej, zapewnia ono wysoki komfort termiczny i niezależność jego użytkowników od sieci gazowej. Na komfort użytkowania tego rodzaju systemu grzewczego, wpływa także rozbudowana sieć dystrybucji oleju grzewczego Ekoterm. Odbywa się ona na terenie całego kraju -  niezależnie od lokalizacji i zapotrzebowania. Aby zamówić olej, wystarczy wejść w zakładkę kup olej, dostępną na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

wtorek, 18 października 2022

Zdradzamy, czym jest piec koza

„Koza” to popularne określenie wolnostojącego pieca kominkowego, który niejednokrotnie może stanowić świetną alternatywę dla kominka. W przeciwieństwie do kominka, piec wolnostojący nie wymaga dodatkowej obudowy, a jedynie podłączenia do wolnego przewodu kominowego. Niekiedy spotyka się piece typu koza zasilane olejem opałowym. Czym jest olejowy piec koza na olej opałowy i jaka jest jego specyfika?

news

środa, 5 października 2022

Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?

W ciągu ostatnich lat, olej opałowy staje się coraz popularniejszą formą grzewczą zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Jednak aby móc w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania, niezbędne jest wyposażenie budynku w kilka wymaganych elementów. Są nimi zbiorniki na olej opałowy, oferowane w wielu modelach dostępnych na rynku. Jakie wymiary mogą posiadać zbiorniki i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

news

poniedziałek, 3 października 2022

Dlaczego oleje opałowe lekkie są barwione na czerwono?

Obecnie polskie prawo nakłada obowiązek znakowania i barwienia oleju opałowego. Dotyczy to głównie przedsiębiorców zajmujących się produkcją i dystrybucją tego surowca. Wynika to z treści ustawy o podatku akcyzowym. Akcyza jest formą podatku pośredniego, który nie jest płacony w urzędzie skarbowym, ale przy nabywaniu danego wyrobu lub usługi, a ciężar finansowy ponosi finalny nabywca. Wyroby, które podlegają akcyzie, to np. produkty energetyczne stosowane do celów napędowych i grzewczych, które zanim trafią do sprzedaży, muszą zostać oznakowane odpowiednim barwnikiem.

news

poniedziałek, 19 września 2022

Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy

Olej opałowy to surowiec, który stosowany jest zarówno w wielu domach jednorodzinnych, jak i zakładach przemysłowych. Dzięki niemu możliwe jest ogrzewanie przestrzeni tak, aby cieszyć się wysoką wydajnością i bezproblemową obsługą instalacji. Jednak chcąc zmaksymalizować komfort użytkowania instalacji olejowej, warto zaopatrzyć się w wysokogatunkowy materiał grzewczy. Gdzie można kupić olej opałowy wysokiej jakości i na co zwracać uwagę przy wyborze?