środa, 14 września 2022

Jakie wyróżniamy palniki na olej opałowy?

Jakie wyróżniamy palniki na olej opałowy?

Ogrzewanie domu lub zakładu olejem opałowym jest jednym z możliwych rozwiązań grzewczych. Stosowanie oleju opałowego posiada wiele zalet jak np. wysoka wartość energetyczna i niska emisyjność spalin. Ponadto materiał grzewczy jest bezpieczny nie tylko dla planety, ale także dla jego użytkowników. Chcąc utrzymać jakość ogrzewania olejem opałowym na najwyższym poziomie, istotna jest dbałość o utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej urządzenia grzewczego. Gwarancją tego jest właściwie dobrany palnik do pieca na olej opałowy.

Palnik na olej opałowy - rodzaje

Palnik na olej opałowy, o którym więcej pisaliśmy w naszym artykule “Czym jest olej opałowy?” rozpyla surowiec lub powoduje jego odparowanie. Zwykle sprzedawany jest w komplecie, przy zakupie pieca kondensacyjnego. Jednak niektórzy producenci kotłów pozostawiają użytkownikowi możliwość indywidualnego doboru palnika spośród kilku dostępnych rodzajów. Należą do nich:

 

  • Palnik na olej opałowy z odparowaniem - gromadzi olej w wanience i pozwala mu odparować. Następnie wytworzona para miesza się z powietrzem i ulega spalaniu. Palnik do pieca na olej opałowy z odparowaniem, cechuje się czułością na zmiany ciągu kominowego.

 

  • Palnik na olej opałowy inżektorowy - w tym palniku olej dopływa pod niskim ciśnieniem - do 0,1 MPa. Do palnika doprowadzane jest dodatkowe powietrze zapewniające prawidłowe spalanie, gdyż ilość powietrza używanego do rozpylenia nie jest wystarczająca. Palnik inżektorowy wykorzystywany jest do spalania głównie olejów ciężkich.

 

  • Palnik na olej opałowy wentylatorowy wysokociśnieniowy - działa w taki sposób, że olej dostarczany do dysz jest rozpylany pod ciśnieniem 0,7-2 MPa. Następnie powstałe krople oleju odparowują pod wpływem temperatury. Powietrze do spalania oleju jest zasysane przez wentylator z pomieszczenia kotłowni. Ten mechanizm w znaczny sposób minimalizuje wpływ zmian ciągu kominowego. Palnik na olej opałowy wentylatorowy wysokociśnieniowy stosowany jest w piecach na olej opałowy lekki.

 

  • Palnik dwustopniowy na olej opałowy - zapewnia bardziej ekonomiczną pracę kotła, a także całego systemu grzewczego. Posiada system zabezpieczeń, który w razie nieprawidłowego działania układu, wyłącza palnik i odcina dopływ paliwa.

 

Palnik do pieca na olej opałowy - budowa i funkcjonowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, palniki do pieca na olej opałowy rozpylają surowiec lub umożliwiają jego odparowanie. W trakcie tego procesu, paliwo miesza się z powietrzem w intensywny sposób, prowadząc do jego spalania, wytwarzając przy tym energię cieplną.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym właściwą pracę palnika na olej opałowy, jest lepkość kinematyczna oleju. Aby ją uzyskać, olej opałowy musi ulec podgrzaniu. Surowiec podgrzewany jest w palniku za pomocą elektrycznego podgrzewacza oleju. Urządzenie dopasowuje swoją moc elektryczną do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu minimalizuje ilość zużywanej energii. Podgrzewacz jest także zintegrowany z dyszą i posiada zmienny przedział mocy.

 

Warunkiem właściwej pracy palnika olejowego jest także odpowiednia jakość oleju. Bowiem wadliwy olej pochodzący z niepewnego źródła, może stać się przyczyną licznych awarii instalacji grzewczej. Złej jakości paliwo często posiada w składzie zbyt dużą ilość siarki, która jest częstą przyczyną pogorszenia jakości spalania.

Aby tego uniknąć, warto skorzystać z usług autoryzowanego dystrybutora oleju opałowego Ekoterm. Więcej informacji na temat oferowanych produktów znaleźć można na naszej stronie.

Regulacja palnika na olej opałowy

Dokładne dopasowanie palnika na olej opałowy do kotła kondensacyjnego jest niezwykle istotną kwestią. W przeciwnym razie piec będzie posiadał obniżoną sprawność. To skutkuje generowaniem większego zużycia oleju opałowego do wytworzenia tej samej ilości ciepła.

 

Ponadto, chcąc jak najefektywniej wykorzystać właściwości palnika do pieca na olej opałowy, należy go odpowiednio wyregulować. Zwykle proces regulacji polega na przesuwaniu zespołu palnikowego z płytką spiętrzającą w zawężonej na końcu gardzieli palnika. To działanie umożliwia zwiększanie lub zmniejszanie ilości powietrza, które może opływać płytkę spiętrzającą. Po uruchomieniu i wyregulowaniu palnika do pieca na olej opałowy elektronika sterująca pozwala na ustawienie minimalnej ilości zużycia materiału grzewczego. W przypadku zmniejszenia przepływu oleju, na wyświetlaczu pojawi się sygnał o konieczności przeglądu serwisowego.

Ogrzewanie olejem opałowym Ekoterm  - poznaj główne zalety

Jedną z podstawowych zalet korzystania z ogrzewania olejem opałowym Ekoterm, jest wygoda użytkowania. To rozwiązanie grzewcze charakteryzuje się bowiem całkowicie bezobsługową eksploatacją. Co więcej, zapewnia ono wysoki komfort termiczny i niezależność jego użytkowników od sieci gazowej. Na komfort użytkowania tego rodzaju systemu grzewczego, wpływa także rozbudowana sieć dystrybucji oleju grzewczego Ekoterm. Odbywa się ona na terenie całego kraju -  niezależnie od lokalizacji i zapotrzebowania. Aby zamówić olej, wystarczy wejść w zakładkę kup olej, dostępną na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.