poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

Zakup oleju opałowego na sezon grzewczy - najważniejsze informacje

Niezależność od sieci przesyłowych to ogromna korzyść wynikająca z posiadania ogrzewania olejem opałowym. Wiąże się to jednak z koniecznością cyklicznego uzupełniania zbiornika z olejem. W tym celu należy skontaktować się z dystrybutorem oleju opałowego, który obsługuje dany rejon i zamówić dostawę.

 

Więcej informacji na temat procesu zakupowego znajduje się w artykule “Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy”. Warto także zapoznać się z artykułem, który szczegółowo opisuje zasady zakupu paliw opałowych.

Jak oszacować ilość niezbędnego oleju opałowego?

Zużycie oleju opałowego zależy od wielu czynników. Aby je oszacować, można skorzystać z jednego z dwóch poniższych wzorów.

 

V=A*B, gdzie A stanowi ogrzewaną powierzchnię, a B - wskaźnik rocznego zużycia oleju. Przyjmuje się, że w przypadku domów energooszczędnych wskaźnik rocznego zużycia oleju wynosi 8-10 dm³/m², a w starych, zimnych domach - 30-35 dm³/m².

 

Przykład: Zużycie oleju opałowego niezbędnego do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m² wynosi: V = 200 m² x (30-35 dm³/m²) = 6000-7000 dm³, - w domu energooszczędnym V = 200 m² x (8-10 dm³/m²) = 1600-2000 dm³.

 

V=Q*180 [dm³], gdzie Q stanowi moc kotła [kW]

 

Przykład: Zużycie oleju - ilość potrzebna do ogrzewania domu jednorodzinnego ogrzewanego kotłem o mocy 30 kW wynosi: V = 30 x 180 = 5400 [dm³/rok].

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Należy zadbać o to, aby energia z oleju opałowego była spożytkowana w sposób optymalny. Bardzo dobrze radzą z tym sobie kondensacyjne kotły olejowe, które odzyskują ciepło ze spalin, tym samym zmniejszając zużycie oleju opałowego. W związku z tym, pierwszym krokiem do zmniejszenia kosztów ogrzewania, może być modernizacja instalacji grzewczej, a także jej regularne przeglądy.

 

Kolejnym sposobem na obniżenie zużycia oleju opałowego jest poprawa izolacji cieplnej. Dzięki termoizolacji można znacząco ograniczyć utratę ciepła, co przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na olej opałowy. Aby usprawnić cały proces, warto zdecydować się na przeprowadzenie audytu energetycznego.

 

Pomimo niskich temperatur panujących w sezonie grzewczym, pomieszczenia powinny być wietrzone regularnie i z uwzględnieniem kilku ważnych zasad. Przede wszystkim wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne, czyli przy szeroko otwartych oknach. Przed wietrzeniem należy zamknąć drzwi pomieszczenia i obniżyć w nim temperaturę ogrzewania. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby móc cieszyć się świeżym powietrzem i nie ryzykować nadmiernymi stratami ciepła.

Zalety ogrzewania olejem opałowym w sezonie grzewczym

Sezon grzewczy w Polsce zaczyna się zazwyczaj na przełomie września i października. Trwa on aż do momentu, w którym warunki atmosferyczne nie powodują konieczności dostarczania ciepła. Ze względu na panującą pogodę, jest on szczególnie uciążliwy, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

 

Kluczowym aspektem jest dobór odpowiedniego rozwiązania grzewczego. Ogrzewanie powinno być wygodne w obsłudze, efektywne w działaniu, bezpieczne i ekologiczne. Takim rozwiązaniem są między innymi kotły olejowe. Zalety ogrzewania olejem opałowym zostały szerzej opisane w artykule “Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?”.

 

Kotły olejowe są rekomendowane także wtedy, gdy budynek nie może zostać podłączony do sieci gazu ziemnego. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba martwić się mediami doprowadzonymi do działki, ponieważ w dalszym ciągu będzie można pozyskiwać ciepło w wygodny i efektywny sposób.

Zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy - podsumowanie

Olej opałowy ma bardzo wysoką wartość opałową i temperaturę zapłonu. Zużycie oleju opałowego na 1 kW jest stosunkowo niewielkie. Jest to efektywny, bezpieczny i ekologiczny surowiec służący do pozyskiwania ciepła.

 

Dzięki rozległej sieci Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm zakup oleju opałowego jest prosty, a dodatkowo nie trzeba planować go z dużym wyprzedzeniem. Transport surowca jest zapewniony przez dystrybutora. Szczegóły dotyczące zamawiania oleju Ekoterm znajdziesz na naszej podstronie kup olej. Używanie wysokiej jakości oleju opałowego wpływa pozytywnie na działanie instalacji grzewczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.