czwartek, 14 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Olej jako paliwo grzewcze ma wiele zalet, m.in. wysoką wartość energetyczną i niską emisyjność. Jest również bezpieczny ‒ jego użytkowanie i przechowywanie nie grozi wybuchem, dlatego zbiorniki na olej nie są obwarowane tak rygorystycznymi wymaganiami jak zbiorniki na gaz płynny.

Olej opałowy a paliwa stałe

Olej opałowy ma pewną przewagę nad rozwiązaniami takimi jak m.in. drewno opałowe czy węgiel „orzech”. Stanowi bowiem ekologiczną i niemal bezobsługową alternatywę dla paliw stałych. Obecnie przewaga oleju opałowego może się zwiększyć jeszcze bardziej, zważywszy na stopniowe eliminowanie kotłów na paliwa stałe oraz opłaty związane z emisją CO2.

Olej opałowy – rodzaje

Podstawowy podział olejów opałowych wynika z ich gęstości oraz zawartości siarki. Oleje opałowe dzielą się na:

  • lekkie – gęstość w przedziale 0,82–0,85 g/cm³, temperatura zapłonu 60℃, a temperatura krzepnięcia około –30℃. Olej lekki zawiera 0,07% siarki, a jego wartość opałowa to 42,8 MJ/kg;
  • średnie – średnia gęstość produktu mieści się w przedziale 0,85–0,89 g/cm³, temperatura zapłonu wynosi 125℃, a krzepnięcia – poniżej –11℃. Taki olej zawiera 0,45% siarki, a jego wartość opałowa to 42,7 MJ/kg;
  • ciężkie – gęstość powyżej 0,89/cm³. Olej zapala się już w 85℃, a krzepnie przy –6°C. Zawiera około 2,3% siarki. Jego wartość opałowa to 40,9 MJ/kg.

Jako olej opałowy w kotłach olejowych w warunkach domowych stosuje się wyłącznie olej lekki. Ten rodzaj paliwa jest także używany do celów grzewczych, produkcyjnych (np. w piecach na olej opałowy stosowanych w piekarniach) i technologicznych w niewielkich zakładach przemysłowych. W większych, przemysłowych kotłowniach stosuje się olej średni, a w największych, np. elektrociepłowniach – olej ciężki.

Piec olejowy w przedsiębiorstwach

Doskonałym przykładem wykorzystania oleju lekkiego są piece na olej opałowy stosowane w piekarniach i cukierniach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kotłów grzewczych, piece olejowe stanowią jedynie jedną z opcji, alternatywną dla pieców gazowych, elektrycznych czy na pellet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 14 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe.

Wybór ogrzewania to istotna kwestia podczas budowy domu. Sieć gazowa nie wszędzie jest dostępna, a właściciele domów wybierają coraz częściej ekologiczne rozwiązania. W takiej sytuacji przyszli mieszkańcy domów jednorodzinnych, którym zależy na wygodzie i ekologii, najczęściej rozważają wybór ogrzewania olejowego. Alternatywą są też odnawialne źródła energii (OZE), jednak nakłady inwestycyjne, jakie trzeba obecnie ponieść na urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, mimo popularności są wciąż bardzo wysokie.

news

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?

Nowoczesne kotły olejowe są zdecydowanie niedocenianym źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania. A szkoda, bo ogrzewanie olejowe odznacza się nie tylko niską emisyjnością, ale także bezpieczeństwem użytkowania. Kotły na olej opałowy są bezobsługowe – w produkowanych obecnie urządzeniach paliwo uzupełnia się bardzo rzadko – nawet raz w sezonie grzewczym. Bezpieczeństwo i czystość pracy pozwalają na lokalizowanie kotłowni wewnątrz budynków. Piec olejowy jest świetnym rozwiązaniem w coraz powszechniejszych rozwiązań hybrydowych, wspomagając urządzenia OZE.