czwartek, 14 kwietnia 2022
Warto przyjrzeć się ogrzewaniu olejem opałowym, który jest coraz bardziej popularny wśród rozwiązań grzewczych. Dotychczas kotły olejowe, zwane potocznie piecami, zwykle były rozpatrywane jako źródło ciepła dopiero wtedy, kiedy w danej lokalizacji nie było możliwości instalacji przyłącza gazowego.
Olej jako paliwo grzewcze ma wiele zalet, m.in. wysoką wartość energetyczną i niską emisyjność. Jest również bezpieczny ‒ jego użytkowanie i przechowywanie nie grozi wybuchem, dlatego zbiorniki na olej nie są obwarowane tak rygorystycznymi wymaganiami jak zbiorniki na gaz płynny.
Olej opałowy ma pewną przewagę nad rozwiązaniami takimi jak m.in. drewno opałowe czy węgiel „orzech”. Stanowi bowiem ekologiczną i niemal bezobsługową alternatywę dla paliw stałych. Obecnie przewaga oleju opałowego może się zwiększyć jeszcze bardziej, zważywszy na stopniowe eliminowanie kotłów na paliwa stałe oraz opłaty związane z emisją CO2.
Podstawowy podział olejów opałowych wynika z ich gęstości oraz zawartości siarki. Oleje opałowe dzielą się na:
Jako olej opałowy w kotłach olejowych w warunkach domowych stosuje się wyłącznie olej lekki. Ten rodzaj paliwa jest także używany do celów grzewczych, produkcyjnych (np. w piecach na olej opałowy stosowanych w piekarniach) i technologicznych w niewielkich zakładach przemysłowych. W większych, przemysłowych kotłowniach stosuje się olej średni, a w największych, np. elektrociepłowniach – olej ciężki.
Doskonałym przykładem wykorzystania oleju lekkiego są piece na olej opałowy stosowane w piekarniach i cukierniach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kotłów grzewczych, piece olejowe stanowią jedynie jedną z opcji, alternatywną dla pieców gazowych, elektrycznych czy na pellet.
środa, 31 maja 2023
Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?
wtorek, 30 maja 2023
Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem
Olej opałowy to popularny materiał grzewczy, stosowany w wielu domach jednorodzinnych i zakładach przemysłowych. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska - proces spalania oleju opałowego ma znikomy wpływ na środowisko. Niestety, pomimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej na przestrzeni lat, nadal można zaobserwować przypadki wykorzystania oleju przepracowanego w celach grzewczych. O tym, czym jest olej przepracowany oraz dlaczego nie należy go spalać, dowiesz się z artykułu.
czwartek, 16 marca 2023
Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy
Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.
środa, 15 marca 2023
Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy
Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?