poniedziałek, 12 września 2022

Zasady zakupu paliw opałowych

Zasady zakupu paliw opałowych

Od dnia 1 września 2020 roku zmieniły się zasady zakupu oleju opałowego. Papierowe oświadczenia nabywców dotyczące przeznaczenia olejów do celów grzewczych przestały obowiązywać. Obecnie w celu dokonania zakupu oleju opałowego, na przykład oleju Ekoterm, niezbędna jest rejestracja poprzez internetową platformę PUESC, co ma umożliwiać lepsze monitorowanie obrotu paliwami ciekłymi. Jak wyglądają zatem obowiązujące aktualnie zasady zakupu oleju opałowego?

Olej opałowy: rejestracja w urzędzie skarbowym przed zakupem oleju opałowego

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w celu zakupu oleju opałowego należy dokonać rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym. Obowiązek rejestracji obejmuje zarówno osoby fizyczne nabywające olej opałowy, jak i inne podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej, na przykład gminy. Wprowadzenie obowiązku rejestracji w urzędzie skarbowym ma służyć uszczelnieniu systemu podatkowego w zakresie obrotu paliwami opałowymi.

 

W związku z powyższym, nabywcy oleju opałowego muszą złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Po dokonaniu zgłoszenia nabywca oleju opałowego otrzymuje status zużywającego podmiotu olejowego. Status ten jest niezbędny, aby móc dokonać zakupu oleju opałowego. Jeżeli potencjalny nabywca nie zarejestruje się jako podmiot olejowy, sprzedający odmówi mu dostarczenia paliwa grzewczego. Więcej informacji o tym, kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji dotyczącej zakupu oleju opałowego, znajduje się w naszym wpisie blogowym zatytułowanym: “Sprawdź, jak zarejestrować sprzedaż oleju opałowego”.

Zakup oleju opałowego: rejestracja AKC-RU przez portal PUESC

Rejestracji w celu otrzymania statusu zużywającego podmiotu olejowego najprościej dokonać drogą elektroniczną. Można to zrobić na stronie internetowej www.podatki.gov.pl lub poprzez platformę PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

Jak dokonać rejestracji na platformie PUESC w celu zakupu oleju opałowego?

 

  1. Przygotuj dane potrzebne do rejestracji, takie jak twój numer NIP, dane o producencie kotła olejowego: o jego modelu, mocy i o średnim rocznym zużyciu paliwa opałowego. Jako zużywający podmiot olejowy będziesz musiał podać również dane o miejscach, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, z wyłączeniem urządzeń niestacjonarnych. Te dane dotyczące miejsc to adresy oraz dane geolokalizacyjne.  Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji kotła na olej opałowy znajdują się tutaj: Zakup oleju opałowego rejestracja.
  2. Zaloguj się na platformę PUESC. Jeżeli jeszcze nie posiadasz na niej konta, wybierz opcję „UTWÓRZ KONTO".
  3. Następnie ze strony głównej PUESC wybierz „PALIWA OPAŁOWE – ZGŁOSZENIE AKC-RU", a później wybierz „ZGŁOSZENIE AKC-RU".
  4. Wypełnij formularz, sprawdź poprawność danych i zatwierdź.
  5. Podpisz formularz. Możesz złożyć podpis: Profilem Zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo kwotą przychodu, albo podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu celnego, albo podpisem elektronicznym użytkownika na Portalu Podatkowym.
  6. Wyślij formularz.
  7. Pobierz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKCU-RU.

 

Warto wiedzieć, że rejestracji w urzędzie skarbowym na potrzeby zakupu oleju opałowego można dokonać również w tradycyjny sposób. W tym celu należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą do naczelnika właściwego urzędu skarbowego wypełnione zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU.

Olej opałowy: rejestracja w systemie SENT

Rejestracja w urzędzie skarbowym nie jest jedyną, jaką należy dokonać w celu zakupu oleju opałowego.

 

Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi nakazuje rejestrację każdej transakcji dotyczącej oleju opałowego w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) zarówno przez sprzedawcę paliwa i przez dystrybutora oraz przez nabywcę oleju opałowego.

SENT stanowi elektroniczny rejestr zgłoszeń utworzony w celu lepszego monitorowania obrotu m.in. paliwami ciekłymi. Odbiorca paliwa grzewczego musi uzupełnić zgłoszenie SENT o informację o odbiorze towarów, o czym mówi art. 5 ust. 5 i 6 lub 6 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Może to zrobić przy użyciu aplikacji mobilnej SENT DOSTAWY lub korzystając z usługi na PUESC.

 

Jak wygląda całość procedury dotyczącej rejestracji zakupu oleju opałowego w systemie SENT?

Zakup oleju opałowego: rejestracja SENT

W pierwszej kolejności sprzedawca oleju opałowego dodaje do systemu SENT zgłoszenie przewozu, w wyniku czego otrzymuje numer referencyjny SENT, który jest ważny przez 10 dni. Sprzedawca musi przekazać ten numer referencyjny przewoźnikowi oraz odbiorcy paliwa.

 

Na podstawie otrzymanego numeru referencyjnego dystrybutor uzupełnia zgłoszenie SENT poprzez podanie danych takich jak numer rejestracyjny pojazdu oraz przewidywana data dostawy oleju opałowego do odbiorcy.

Finalnie odbiorca oleju opałowego uzupełnia zgłoszenie SENT poprzez potwierdzenie odbioru oleju opałowego. Może to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej SENT DOSTAWY. Co istotne, nabywca oleju opałowego powinien dokonać potwierdzenia w dniu dostarczenia towaru. Odbiór paliwa potwierdza się za pomocą kodów transakcyjnych.

Podsumowanie

W celu zakupu oleju opałowego należy dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym poprzez zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU, aby zyskać status zużywającego podmiotu olejowego i wygenerować kody transakcyjne. Te wygenerowane po dokonaniu rejestracji przez portal PUESC służą do potwierdzania odbioru paliwa grzewczego przez nabywcę w systemie SENT. Sprawdzony dystrybutor oleju opałowego, taki jak Ekoterm, zadba o formalności związane z rejestrację zakupu oleju opałowego w systemie SENT.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

wtorek, 18 października 2022

Zdradzamy, czym jest piec koza

„Koza” to popularne określenie wolnostojącego pieca kominkowego, który niejednokrotnie może stanowić świetną alternatywę dla kominka. W przeciwieństwie do kominka, piec wolnostojący nie wymaga dodatkowej obudowy, a jedynie podłączenia do wolnego przewodu kominowego. Niekiedy spotyka się piece typu koza zasilane olejem opałowym. Czym jest olejowy piec koza na olej opałowy i jaka jest jego specyfika?

news

środa, 5 października 2022

Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?

W ciągu ostatnich lat, olej opałowy staje się coraz popularniejszą formą grzewczą zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Jednak aby móc w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania, niezbędne jest wyposażenie budynku w kilka wymaganych elementów. Są nimi zbiorniki na olej opałowy, oferowane w wielu modelach dostępnych na rynku. Jakie wymiary mogą posiadać zbiorniki i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

news

poniedziałek, 3 października 2022

Dlaczego oleje opałowe lekkie są barwione na czerwono?

Obecnie polskie prawo nakłada obowiązek znakowania i barwienia oleju opałowego. Dotyczy to głównie przedsiębiorców zajmujących się produkcją i dystrybucją tego surowca. Wynika to z treści ustawy o podatku akcyzowym. Akcyza jest formą podatku pośredniego, który nie jest płacony w urzędzie skarbowym, ale przy nabywaniu danego wyrobu lub usługi, a ciężar finansowy ponosi finalny nabywca. Wyroby, które podlegają akcyzie, to np. produkty energetyczne stosowane do celów napędowych i grzewczych, które zanim trafią do sprzedaży, muszą zostać oznakowane odpowiednim barwnikiem.

news

poniedziałek, 19 września 2022

Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy

Olej opałowy to surowiec, który stosowany jest zarówno w wielu domach jednorodzinnych, jak i zakładach przemysłowych. Dzięki niemu możliwe jest ogrzewanie przestrzeni tak, aby cieszyć się wysoką wydajnością i bezproblemową obsługą instalacji. Jednak chcąc zmaksymalizować komfort użytkowania instalacji olejowej, warto zaopatrzyć się w wysokogatunkowy materiał grzewczy. Gdzie można kupić olej opałowy wysokiej jakości i na co zwracać uwagę przy wyborze?