poniedziałek, 12 września 2022

Zasady zakupu paliw opałowych

Zasady zakupu paliw opałowych

Od dnia 1 września 2020 roku zmieniły się zasady zakupu oleju opałowego. Papierowe oświadczenia nabywców dotyczące przeznaczenia olejów do celów grzewczych przestały obowiązywać. Obecnie w celu dokonania zakupu oleju opałowego, na przykład oleju Ekoterm, niezbędna jest rejestracja poprzez internetową platformę PUESC, co ma umożliwiać lepsze monitorowanie obrotu paliwami ciekłymi. Jak wyglądają zatem obowiązujące aktualnie zasady zakupu oleju opałowego?

Olej opałowy: rejestracja w urzędzie skarbowym przed zakupem oleju opałowego

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w celu zakupu oleju opałowego należy dokonać rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym. Obowiązek rejestracji obejmuje zarówno osoby fizyczne nabywające olej opałowy, jak i inne podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej, na przykład gminy. Wprowadzenie obowiązku rejestracji w urzędzie skarbowym ma służyć uszczelnieniu systemu podatkowego w zakresie obrotu paliwami opałowymi.

 

W związku z powyższym, nabywcy oleju opałowego muszą złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Po dokonaniu zgłoszenia nabywca oleju opałowego otrzymuje status zużywającego podmiotu olejowego. Status ten jest niezbędny, aby móc dokonać zakupu oleju opałowego. Jeżeli potencjalny nabywca nie zarejestruje się jako podmiot olejowy, sprzedający odmówi mu dostarczenia paliwa grzewczego. Więcej informacji o tym, kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji dotyczącej zakupu oleju opałowego, znajduje się w naszym wpisie blogowym zatytułowanym: “Sprawdź, jak zarejestrować sprzedaż oleju opałowego”.

Zakup oleju opałowego: rejestracja AKC-RU przez portal PUESC

Rejestracji w celu otrzymania statusu zużywającego podmiotu olejowego najprościej dokonać drogą elektroniczną. Można to zrobić na stronie internetowej www.podatki.gov.pl lub poprzez platformę PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

Jak dokonać rejestracji na platformie PUESC w celu zakupu oleju opałowego?

 

  1. Przygotuj dane potrzebne do rejestracji, takie jak twój numer NIP, dane o producencie kotła olejowego: o jego modelu, mocy i o średnim rocznym zużyciu paliwa opałowego. Jako zużywający podmiot olejowy będziesz musiał podać również dane o miejscach, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, z wyłączeniem urządzeń niestacjonarnych. Te dane dotyczące miejsc to adresy oraz dane geolokalizacyjne.  Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji kotła na olej opałowy znajdują się tutaj: Zakup oleju opałowego rejestracja.
  2. Zaloguj się na platformę PUESC. Jeżeli jeszcze nie posiadasz na niej konta, wybierz opcję „UTWÓRZ KONTO".
  3. Następnie ze strony głównej PUESC wybierz „PALIWA OPAŁOWE – ZGŁOSZENIE AKC-RU", a później wybierz „ZGŁOSZENIE AKC-RU".
  4. Wypełnij formularz, sprawdź poprawność danych i zatwierdź.
  5. Podpisz formularz. Możesz złożyć podpis: Profilem Zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo kwotą przychodu, albo podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu celnego, albo podpisem elektronicznym użytkownika na Portalu Podatkowym.
  6. Wyślij formularz.
  7. Pobierz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKCU-RU.

 

Warto wiedzieć, że rejestracji w urzędzie skarbowym na potrzeby zakupu oleju opałowego można dokonać również w tradycyjny sposób. W tym celu należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą do naczelnika właściwego urzędu skarbowego wypełnione zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU.

Olej opałowy: rejestracja w systemie SENT

Rejestracja w urzędzie skarbowym nie jest jedyną, jaką należy dokonać w celu zakupu oleju opałowego.

 

Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi nakazuje rejestrację każdej transakcji dotyczącej oleju opałowego w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) zarówno przez sprzedawcę paliwa i przez dystrybutora oraz przez nabywcę oleju opałowego.

SENT stanowi elektroniczny rejestr zgłoszeń utworzony w celu lepszego monitorowania obrotu m.in. paliwami ciekłymi. Odbiorca paliwa grzewczego musi uzupełnić zgłoszenie SENT o informację o odbiorze towarów, o czym mówi art. 5 ust. 5 i 6 lub 6 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Może to zrobić przy użyciu aplikacji mobilnej SENT DOSTAWY lub korzystając z usługi na PUESC.

 

Jak wygląda całość procedury dotyczącej rejestracji zakupu oleju opałowego w systemie SENT?

Zakup oleju opałowego: rejestracja SENT

W pierwszej kolejności sprzedawca oleju opałowego dodaje do systemu SENT zgłoszenie przewozu, w wyniku czego otrzymuje numer referencyjny SENT, który jest ważny przez 10 dni. Sprzedawca musi przekazać ten numer referencyjny przewoźnikowi oraz odbiorcy paliwa.

 

Na podstawie otrzymanego numeru referencyjnego dystrybutor uzupełnia zgłoszenie SENT poprzez podanie danych takich jak numer rejestracyjny pojazdu oraz przewidywana data dostawy oleju opałowego do odbiorcy.

Finalnie odbiorca oleju opałowego uzupełnia zgłoszenie SENT poprzez potwierdzenie odbioru oleju opałowego. Może to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej SENT DOSTAWY. Co istotne, nabywca oleju opałowego powinien dokonać potwierdzenia w dniu dostarczenia towaru. Odbiór paliwa potwierdza się za pomocą kodów transakcyjnych.

Podsumowanie

W celu zakupu oleju opałowego należy dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym poprzez zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU, aby zyskać status zużywającego podmiotu olejowego i wygenerować kody transakcyjne. Te wygenerowane po dokonaniu rejestracji przez portal PUESC służą do potwierdzania odbioru paliwa grzewczego przez nabywcę w systemie SENT. Sprawdzony dystrybutor oleju opałowego, taki jak Ekoterm, zadba o formalności związane z rejestrację zakupu oleju opałowego w systemie SENT.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 31 maja 2023

Rejestracja kotła olejowego

Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?

news

wtorek, 30 maja 2023

Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem

Olej opałowy to popularny materiał grzewczy, stosowany w wielu domach jednorodzinnych i zakładach przemysłowych. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska - proces spalania oleju opałowego ma znikomy wpływ na środowisko. Niestety, pomimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej na przestrzeni lat, nadal można zaobserwować przypadki wykorzystania oleju przepracowanego w celach grzewczych. O tym, czym jest olej przepracowany oraz dlaczego nie należy go spalać, dowiesz się z artykułu.

news

czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

news

środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?