poniedziałek, 4 marca 2024
Nie jest łatwo wybrać najlepszy sposób ogrzewania domu jednorodzinnego, ponieważ musi odpowiadać nie tylko potrzebom mieszkańców, ale także możliwościom budynku. System grzewczy powinien być także ekonomiczny, przyjazny środowisku oraz spełniać wymogi bezpieczeństwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się metodom ogrzewania domów jednorodzinnych.
Decyzję o tym, czym ogrzewać dom należy podjąć już na etapie projektowania domu lub jego zakupu. Powinniśmy ją dokładnie przemyśleć, ponieważ zmiany w tym zakresie potrafią być kosztowne i często trudne do wykonania. Przykładem jest ogrzewanie podłogowe, którego wykonanie po kilku latach od zakończenia budowy będzie generować znacznie wyższe koszty, niż zaplanowanie i wykonanie podłogówki już na etapie projektu.
W starych domach zwykle spotykamy piece węglowe lub piece na inne paliwa stałe. Jest to stosunkowo tania opcja, dlatego korzystają z niej osoby poszukujące ekonomicznych rozwiązań, chociaż jest to często mało ekologiczne i coraz mniej popularne. Sporym zainteresowaniem cieszą się również piece gazowe, mimo że ich zastosowanie wymaga przejścia przez wiele kwestii formalnych, ale inwestycja szybko się zwraca. Z drugiej strony rosnące ceny energii elektrycznej sprawiły, że większym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie za pomocą pompy ciepła wsparte panelami fotowoltaicznymi. Jednak w tym wypadku, źle dobrana fotowoltaika może zwrócić się dopiero po ponad 10 latach. W związku z tym warto zwrócić uwagę na ogrzewanie olejowe, które jest w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe.
Instalacja ogrzewania olejowego jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana olejem opałowym. Jest to paliwo grzewcze o wysokiej kaloryczności, które pochodzi z destylacji ropy naftowej. W systemie tym olej opałowy jest przechowywany w specjalnym zbiorniku, zwykle umieszczonym na zewnątrz budynku lub w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. Zbiorniki do magazynowania oleju mogą być różnej wielkości, w zależności od potrzeb gospodarstwa domowego i częstotliwości dostaw oleju.
Olej ze zbiornika jest transportowany do kotła, który działa na zasadzie spalania oleju, w wyniku czego powstaje ciepło. Spalanie odbywa się w kontrolowanych warunkach, zapewniając efektywność i bezpieczeństwo procesu. Wytworzone ciepło jest następnie przekazywane do wody znajdującej się w systemie pieca. Ta gorąca woda jest dostarczana przez system rur do grzejników rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach domu, oddając ciepło do otoczenia. Alternatywnie, w niektórych instalacjach olejowych, ciepło wygenerowane przez spalanie paliwa może być wykorzystywane do podgrzewania wody w zbiorniku na ciepłą wodę użytkową.
W większości systemów ogrzewania olejowego znajduje się termostat, który pozwala na kontrolowanie temperatury w domu. Użytkownik ustawia pożądaną temperaturę, a system automatycznie dostosowuje pracę pieca, by utrzymać ją na stałym poziomie.
Natomiast jeśli chodzi o kwestie eksploatacyjne pieca na olej opałowy, więcej można dowiedzieć się w artykule “Jak dbać o piec olejowy?”.
Nowoczesne kotły olejowe są zautomatyzowane i zdecydowanie mniej awaryjne, aczkolwiek nadal wymagają pewnego nadzoru. Dominują modele stojące, zarówno jednofunkcyjne piece, jak i dwufunkcyjne, ale dostępne są również wiszące kotły jednofunkcyjne, wyposażone w zintegrowany zasobnik na ciepłą wodę oraz piece kondensacyjne. Wśród urządzeń wykorzystujących olej opałowy, to właśnie kondensacyjne kotły olejowe uznawane są za najbardziej wydajne. Ich efektywność jest o około 10% wyższa w porównaniu z tradycyjnymi kotłami olejowymi. Mimo że oszczędności wynikające z użytkowania takiego kotła mogą być niższe, zwłaszcza przy wysokich cenach oleju, stanowią one nadal istotną redukcję kosztów.
Jednym z głównych pytań pojawiających się przy zakupie pieca olejowego jest zużycie oleju. Co decyduje o całkowitym zużyciu oleju i jak można spróbować zredukować koszty ogrzewania? Wszystko zależy od szczelności i powierzchni budynku, który jest ogrzewany przy pomocy pieca olejowego. W budynkach nieszczelnych i nieocieplonych chłód z zewnątrz znacznie szybciej przenika do środka, w związku z tym zapotrzebowanie na olej może wzrosnąć. Bardzo istotna jest też jakość paliwa, ponieważ mocno zużyty olej emituje niewielką ilość kW. Jednocześnie nieprawidłowo skonfigurowane i zamontowane urządzenie spala więcej oleju, a co za tym idzie, podnosi koszty ogrzewania domu.
Zapotrzebowanie na olej można określić na podstawie powierzchni domu i wskaźnika zużycia oleju. Powinniśmy więc pomnożyć powierzchnię przez orientacyjne zapotrzebowanie na olej. W przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych jest to 30-35 dm³/m². W domach energooszczędnych 8-10 dm³/m².
Olej opałowy Ekoterm posiada dużą kaloryczność, przez co jest wysoce wydajnym paliwem grzewczym. Z niewielkiej ilości oleju opałowego można wytworzyć dużą ilość ciepła. A zapas oleju w zbiorniku systemu grzewczego umożliwia długą i przede wszystkim bezawaryjną eksploatację instalacji grzewczej. Instrukcję zakupu oleju można znaleźć na podstronie “Kup olej”.
Ogrzewanie domów jednorodzinnych olejem opałowym ma wiele zalet. Dużym plusem jest bezpieczeństwo użytkowania pieca na olej opałowy. Wysoka temperatura jego zapłonu powoduje, że ograniczone jest ryzyko przypadkowego pożaru lub wybuchu. Dzięki temu instalacja zasilana olejem opałowym może znajdować się nawet wewnątrz budynku mieszkalnego.
Dodatkowym atutem tego paliwa jest to, że olej opałowy jest wykorzystywany w budynkach, które nie mogą być ogrzewane innymi paliwami, ponieważ np. nie posiadają dostępu do sieci przesyłowej gazu ziemnego. Sprawia to, że olej jest o wiele bardziej uniwersalny niż inne rodzaje opału.
Kocioł na olej jest zwykle bardzo efektywny, co oznacza, że większość energii zawartej w oleju jest przekształcana w ciepło, zapewniając szybkie i wydajne ogrzewanie pomieszczeń. Co więcej, ten typ ogrzewania jest bardzo trwały i może służyć przez wiele lat, zapewniając niezawodne źródło ciepła.
Nowoczesne piece na olej opałowy często wykorzystują zaawansowane technologie, które zwiększają ich wydajność i zmniejszają emisję szkodliwych spalin. A co najważniejsze dla komfortu domowników, tego rodzaju piece zapewniają łatwą regulację i kontrolę temperatury, co pozwala na utrzymanie przyjemnych warunków w domu zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Olej opałowy w odróżnieniu od wielu innych paliw grzewczych jest ekologiczny. W jego skład wchodzą niewielkie ilości siarki, a dodatkowo olej jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Ważną kwestią jest to, że olej opałowy stale podlega ocenie jakości. Warto zaznaczyć, że olej opałowy Ekoterm pochodzi od renomowanego producenta – ORLEN S.A.
Ostatnią, ale nie mniej istotną zaletą jest możliwość planowania zakupu opału w zależności od ceny oleju opałowego na rynku oraz własnych potrzeb, kupując paliwo wtedy, kiedy jest ono najtańsze lub w najbardziej dogodnym czasie. Kupując olej w momencie, kiedy jest najtańszy, możemy zredukować koszty ogrzewania olejowego.
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji, dostępności różnych źródeł energii oraz oczywiście od aspektów ekonomicznych i ekologicznych. Ogrzewanie olejem opałowym pozostaje jedną z najlepszych opcji, którą warto rozważyć zwłaszcza w kontekście nowoczesnych i efektywnych technologii ogrzewania domu.
wtorek, 18 czerwca 2024
Kompendium wiedzy na temat kominków na olej opałowy
Sprawdź kompletny przewodnik po kominkach na olej opałowy! Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania grzewczego!
piątek, 7 czerwca 2024
Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!
środa, 22 maja 2024
Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje
Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!
czwartek, 9 maja 2024
Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?
Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?