środa, 20 września 2023

Jak dbać o piec olejowy?

Jak dbać o piec olejowy?

Jak dbać o piec olejowy?

Piec olejowy to najważniejszy element instalacji grzewczej w wielu domach i przedsiębiorstwach. Dbanie o jego wydajną i bezpieczną pracę jest niezbędne, aby uniknąć kosztownych awarii i cieszyć się jego maksymalną sprawnością. W tym artykule skupimy się na zagadnieniach związanych z dbaniem o kocioł olejowy i przedstawimy uniwersalne zasady jego konserwacji.

Dlaczego konserwacja kotła olejowego jest ważna?

Żywotność kotła olejowego jest ograniczona, dlatego nawet w przypadku urządzeń najwyższej jakości, projektowanych przez renomowanych producentów, konieczne jest stosowanie się do pewnych zaleceń konserwacyjnych. Wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą okazać się kosztowne i prowadzić do konieczności przedwczesnej wymiany kotła.

Przedłużenie żywotności kotła

Zużyte podzespoły mogą zwiększać koszty eksploatacji kotła, zmniejszać jego wydajność i powodować kosztowne w naprawie awarie. Regularna konserwacja i wymiana części eksploatacyjnych wydłuża trwałość kotła. Kotły zazwyczaj są objęte kilkuletnią gwarancją producenta - należy jednak pamiętać, że warunkiem niezbędnym do jej udzielenia może być przeprowadzanie regularnych przeglądów przez autoryzowanych serwisantów.

Zmniejszenie zużycia paliwa

Nieprawidłowo serwisowany kocioł olejowy ma obniżoną sprawność, co przejawia się zwiększonym zużyciem paliwa, w porównaniu do spalania bezpośrednio po montażu. Właściwe dbanie o kocioł olejowy pozwala utrzymać wysoką sprawność, co uchroni jego właściciela przed dodatkowymi kosztami.

Zwiększone bezpieczeństwo

Olej opałowy to jeden z najbezpieczniejszych materiałów grzewczych, między innymi ze względu na wysoką temperaturę zapłonu. Mimo to, wszelkie niesprawności kotła olejowego mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowników. Z tego powodu należy regularnie przeprowadzać przegląd techniczny pieca olejowego i dokonywać stosownych prac konserwacyjnych.

Jak dbać o kocioł olejowy?

Konserwacja kotłów olejowych powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta. Niemniej jednak, istnieją pewne uniwersalne zasady konserwacji, do których należy się stosować niezależnie od posiadanego modelu pieca. Elementem kotła, który wymaga cyklicznej, najlepiej corocznej wymiany, jest dysza rozpylająca paliwo grzewcze. Jej zanieczyszczenia i zużycie wpływają na rozmiar rozprowadzanych kropel oleju, przez co ich odparowanie może być trudniejsze. Zużycie dyszy zależy między innymi od jakości oleju opałowego, dlatego warto korzystać wyłącznie z olejów wysokiej jakości, takich jak olej grzewczy Ekoterm.

Konserwacja kotła olejowego obejmuje także inne czynności, na przykład oczyszczenie wymiennika i elektrod zapłonowych z zanieczyszczeń, regulację parametrów pracy palnika i wymianę wkładu filtra oleju opałowego. Ze względu na stopień skomplikowania prac konserwacyjnych i konieczność posiadania specjalistycznych urządzeń, np. analizatora spalin, wykonanie konserwacji kotła warto zlecić autoryzowanemu serwisowi.

Wczesne wykrycie oznak awarii

Usterki kotłów olejowych zazwyczaj dają o sobie znać jeszcze na długo przed wystąpieniem poważnej awarii. Nietypowe dźwięki, nieregularny, dymiący płomień czy zapach oleju w kotłowni to tylko niektóre symptomy, których występowanie może zwiastować pogłębiającą się usterkę. Nie należy ich bagatelizować, gdyż zwlekanie z naprawą zawsze prowadzi do poważniejszych szkód.

Stosowanie oleju opałowego wysokiej jakości

Utrzymanie kotła w jak najlepszej kondycji obejmuje również korzystanie z paliw grzewczych pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Oleje niskiej jakości charakteryzują się zwiększoną zawartością siarki i obecnością zanieczyszczeń, które przyspieszają zużycie dysz i powstawanie osadów na wymienniku. Korzystanie z oleju spełniającego normy europejskie i krajowe dotyczące parametrów eksploatacyjnych gwarantuje bezawaryjną pracę kotła przez długi czas. Aby dowiedzieć się, gdzie można kupić olej opałowy Ekoterm, zachęcamy do zapoznania się z listą autoryzowanych dystrybutorów - znajdziesz ją na podstronie “Kup olej”.

Kiedy należy wezwać serwis pieców olejowych?

Piec olejowy to urządzenie bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Kiedy jednak zachodzi potrzeba przeprowadzenia jego serwisu, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalistów, zajmujących się przeglądami, konserwacją i naprawami. Piece olejowe to urządzenia bardzo precyzyjne, których odpowiednia regulacja ma istotny wpływ na ich sprawność i trwałość. Wzywanie serwisu w każdej sytuacji w dłuższej perspektywie może okazać się mniej kosztowne od samodzielnych prób przeprowadzania napraw.

Konserwacja pieca olejowego - podsumowanie

Dbanie o piec olejowy ma kluczowe znaczenie dla jego długowieczności, wydajności i bezpieczeństwa. Regularne przeglądy, czyszczenie i wymiana zużytych części zapewniają efektywną pracę kotła, co pozwoli cieszyć się ciepłem z oleju opałowego przez wiele lat. Nie warto czekać na awarię, która może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie - na przykład w środku sezonu grzewczego. Rozsądniej jest dbać o kocioł olejowy na bieżąco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.

news

piątek, 20 października 2023

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.