środa, 20 września 2023

Jak dbać o piec olejowy?

Jak dbać o piec olejowy?

Jak dbać o piec olejowy?

Piec olejowy to najważniejszy element instalacji grzewczej w wielu domach i przedsiębiorstwach. Dbanie o jego wydajną i bezpieczną pracę jest niezbędne, aby uniknąć kosztownych awarii i cieszyć się jego maksymalną sprawnością. W tym artykule skupimy się na zagadnieniach związanych z dbaniem o kocioł olejowy i przedstawimy uniwersalne zasady jego konserwacji.

Dlaczego konserwacja kotła olejowego jest ważna?

Żywotność kotła olejowego jest ograniczona, dlatego nawet w przypadku urządzeń najwyższej jakości, projektowanych przez renomowanych producentów, konieczne jest stosowanie się do pewnych zaleceń konserwacyjnych. Wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą okazać się kosztowne i prowadzić do konieczności przedwczesnej wymiany kotła.

Przedłużenie żywotności kotła

Zużyte podzespoły mogą zwiększać koszty eksploatacji kotła, zmniejszać jego wydajność i powodować kosztowne w naprawie awarie. Regularna konserwacja i wymiana części eksploatacyjnych wydłuża trwałość kotła. Kotły zazwyczaj są objęte kilkuletnią gwarancją producenta - należy jednak pamiętać, że warunkiem niezbędnym do jej udzielenia może być przeprowadzanie regularnych przeglądów przez autoryzowanych serwisantów.

Zmniejszenie zużycia paliwa

Nieprawidłowo serwisowany kocioł olejowy ma obniżoną sprawność, co przejawia się zwiększonym zużyciem paliwa, w porównaniu do spalania bezpośrednio po montażu. Właściwe dbanie o kocioł olejowy pozwala utrzymać wysoką sprawność, co uchroni jego właściciela przed dodatkowymi kosztami.

Zwiększone bezpieczeństwo

Olej opałowy to jeden z najbezpieczniejszych materiałów grzewczych, między innymi ze względu na wysoką temperaturę zapłonu. Mimo to, wszelkie niesprawności kotła olejowego mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowników. Z tego powodu należy regularnie przeprowadzać przegląd techniczny pieca olejowego i dokonywać stosownych prac konserwacyjnych.

Jak dbać o kocioł olejowy?

Konserwacja kotłów olejowych powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta. Niemniej jednak, istnieją pewne uniwersalne zasady konserwacji, do których należy się stosować niezależnie od posiadanego modelu pieca. Elementem kotła, który wymaga cyklicznej, najlepiej corocznej wymiany, jest dysza rozpylająca paliwo grzewcze. Jej zanieczyszczenia i zużycie wpływają na rozmiar rozprowadzanych kropel oleju, przez co ich odparowanie może być trudniejsze. Zużycie dyszy zależy między innymi od jakości oleju opałowego, dlatego warto korzystać wyłącznie z olejów wysokiej jakości, takich jak olej grzewczy Ekoterm.

Konserwacja kotła olejowego obejmuje także inne czynności, na przykład oczyszczenie wymiennika i elektrod zapłonowych z zanieczyszczeń, regulację parametrów pracy palnika i wymianę wkładu filtra oleju opałowego. Ze względu na stopień skomplikowania prac konserwacyjnych i konieczność posiadania specjalistycznych urządzeń, np. analizatora spalin, wykonanie konserwacji kotła warto zlecić autoryzowanemu serwisowi.

Wczesne wykrycie oznak awarii

Usterki kotłów olejowych zazwyczaj dają o sobie znać jeszcze na długo przed wystąpieniem poważnej awarii. Nietypowe dźwięki, nieregularny, dymiący płomień czy zapach oleju w kotłowni to tylko niektóre symptomy, których występowanie może zwiastować pogłębiającą się usterkę. Nie należy ich bagatelizować, gdyż zwlekanie z naprawą zawsze prowadzi do poważniejszych szkód.

Stosowanie oleju opałowego wysokiej jakości

Utrzymanie kotła w jak najlepszej kondycji obejmuje również korzystanie z paliw grzewczych pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Oleje niskiej jakości charakteryzują się zwiększoną zawartością siarki i obecnością zanieczyszczeń, które przyspieszają zużycie dysz i powstawanie osadów na wymienniku. Korzystanie z oleju spełniającego normy europejskie i krajowe dotyczące parametrów eksploatacyjnych gwarantuje bezawaryjną pracę kotła przez długi czas. Aby dowiedzieć się, gdzie można kupić olej opałowy Ekoterm, zachęcamy do zapoznania się z listą autoryzowanych dystrybutorów - znajdziesz ją na podstronie “Kup olej”.

Kiedy należy wezwać serwis pieców olejowych?

Piec olejowy to urządzenie bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Kiedy jednak zachodzi potrzeba przeprowadzenia jego serwisu, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalistów, zajmujących się przeglądami, konserwacją i naprawami. Piece olejowe to urządzenia bardzo precyzyjne, których odpowiednia regulacja ma istotny wpływ na ich sprawność i trwałość. Wzywanie serwisu w każdej sytuacji w dłuższej perspektywie może okazać się mniej kosztowne od samodzielnych prób przeprowadzania napraw.

Konserwacja pieca olejowego - podsumowanie

Dbanie o piec olejowy ma kluczowe znaczenie dla jego długowieczności, wydajności i bezpieczeństwa. Regularne przeglądy, czyszczenie i wymiana zużytych części zapewniają efektywną pracę kotła, co pozwoli cieszyć się ciepłem z oleju opałowego przez wiele lat. Nie warto czekać na awarię, która może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie - na przykład w środku sezonu grzewczego. Rozsądniej jest dbać o kocioł olejowy na bieżąco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań