środa, 25 stycznia 2023

Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?

Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?

Ogrzewanie olejem opałowym wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a także zakładów przemysłowych o niewielkiej powierzchni użytkowej. Choć trend na ekologiczne oraz intuicyjne instalacje grzewcze dopiero się rozwija, to warto już teraz zapoznać się z ich wymaganiami oraz aspektami technicznymi. Kocioł kondensacyjny na olej opałowy to urządzenie składające się z wielu elementów, które bezpośrednio wpływają na prawidłowe funkcjonowanie. Należą do nich także filtry i odpowietrzniki oleju opałowego, które umożliwiają bezawaryjną pracę palników znajdujących się w piecu olejowym. Co należy o nich wiedzieć?

Filtr oleju opałowego - krótka charakterystyka produktu

Filtr oleju opałowego to element konstrukcji pieca, który odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń stałych z surowca. Pełni on funkcję zabezpieczającą, a także prewencyjną - uniemożliwiając pozostałościom materiału grzewczego osadzanie się na palnikach lub dyszy pieca. Dostępne na rynku filtry oleju opałowego nie są uniwersalne - posiadają one odmienną budowę i właściwości. Zwykle produkt dostosowywany jest do odpowiedniego systemu. Niebagatelny wpływ ma również sposób ułożenia przewodów olejowych, łączących zbiornik surowca z palnikiem. Uwzględniając powyższe kryteria, wśród podstawowych rodzajów filtrów oleju opałowego, wyróżnić można:

 

 • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych - wyposażone w szybko zamykający zawór odcinający, przyłącze z gwintem zewnętrznym oraz przyłącze ze śrubunkiem pierścieniowo-zaciskowym.
 • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych z doprowadzeniem przewodu powrotnego - wyposażone w szybko zamykający zawór odcinający na zasilaniu, zawór zwrotny utrzymujący ciśnienie, a także zawór odpowietrzający.
 • Filtry oleju opałowego do systemów dwururowych - wyposażone w zawór odcinający na zasilaniu oraz zawór zwrotny (tzw. ogranicznik przepływu powrotnego). Posiadają także dwa przyłącza z gwintem zewnętrznym, a także dwa przyłącza ze śrubunkiem pierścieniowo – zaciskowym.

Odpowietrzniki oleju opałowego - podstawowe cechy produktu

Odpowietrzniki oleju opałowego charakteryzują się kompaktową budową i nieskomplikowanym sposobem działania. Najnowsze warianty tego rodzaju urządzeń, posiadają zintegrowany odpowietrznik, zawór odcinający oraz filtr. Odpowietrzniki oleju opałowego dedykowane są do pracy wyłącznie z jednym rodzajem surowca. W przypadku pieców olejowych jest nim olej opałowy, o którym więcej informacji zamieściliśmy w zakładce rozwiązania grzewcze. Szukając najlepszej jakości materiału grzewczego, warto zapoznać się z naszą ofertą.

Urządzenia odpowietrzające do oleju opałowego, funkcjonują w oparciu o konkretny i przewidywalny mechanizm. Rolę i działanie odpowietrznika w systemie kotła kondensacyjnego, można przedstawić za pomocą prostego schematu:

 

 • Pompa palnika zasysa przez filtr olej opałowy ze zbiornika, wprost do dyszy palnika.
 • Odpowietrznik usuwa nadmiar powietrza w trakcie stopniowego wzrostu poziomu cieczy. Proces odbywa się w komorze pływakowej, do której powraca część oleju.
 • Na koniec do filtra zasysana jest wyłącznie taka ilość oleju, jaka wymagana jest przez dyszę palnika.

Odpowietrzniki oleju opałowego - budowa i specyfikacja elementu konstrukcyjnego

Odpowietrzniki oleju opałowego wykorzystywane są do automatycznego odpowietrzania instalacji olejowych. Należą one do grupy podstawowych elementów pieca olejowego, których prawidłowe funkcjonowanie zapewnia bezawaryjne działanie całej instalacji. Z uwagi na istotność ich funkcji, warto zapoznać się z budową oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi odpowietrzników. 

 

Do najistotniejszych elementów budowy odpowietrznika oleju opałowego należą:

 

 • Komory - górna i dolna komora pływaka.
 • Przyłącza - należy do nich przyłącze zbiornika oraz przyłącze palinka.
 • Zawory - jest to zawór odcinający, zawór przełączający pomiędzy pojedynczą a podwójną filtracją; zawór odwadniający, a także zawód obejścia.

 

Do pozostałych części urządzenia odpowietrzającego olej opałowy, należą m.in.:

 

 • zabezpieczenie nadciśnieniowe z zaworem zwrotnym,
 • obudowa filtra z wkładem filtracyjnym,
 • wąż spustowy,

 

Zastanawiasz się nad zmianą instalacji grzewczej w swoim domu lub budynku przemysłowym? Więcej na temat ogrzewania olejem opałowym, dowiesz się z artykułu Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Filtr oleju opałowego - dobór odpowiedniego wkładu

Przy wyborze odpowiedniego filtra oleju opałowego, niezwykle istotnym aspektem jest dostosowanie do niego właściwego wkładu. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie od rodzaju wkładu zależy maksymalny przepływ oleju przez filtr. Wkład filtra oleju opałowego powinien być dostosowany do konkretnej instalacji grzewczej i zapewniać jej efektywną pracę. Ponadto perforacja filtru oleju opałowego powinna być mniejsza, niż najmniejszy przekrój dyszy palnika.

Wkład do filtra oleju opałowego należy wymieniać co najmniej raz w roku. Po każdorazowej zmianie warto dokładnie oczyścić gumową uszczelkę odstojnika, a w razie konieczności wymienić uszczelkę na nową. Natomiast w przypadku intensywnej eksploatacji filtra oleju opałowego, jego wkład powinien być wymieniany ze zwiększoną częstotliwością.

 

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy oleju opałowego w Twojej okolicy, który dystrybuuje wyłącznie materiał o grzewczy najwyższej jakości – zajrzyj do zakładki kup olej na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

news

środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?

news

poniedziałek, 20 lutego 2023

Przypomnienie o ważnych zmianach dotyczących obrotu paliwami opałowymi

W 2020 r. oficjalnie weszły w życie istotne zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi. Od tego czasu osoby prywatne, rozwijające się przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe, które planują ogrzewać swoje budynki olejem opałowym, są zobowiązane do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W związku z nowelizacją ustawy z 19 lipca 2019 r. dotyczącej monitorowania przewozu towarów drogą i koleją każdy użytkownik paliwa grzewczego, ma bezwzględny obowiązek wysłania skróconego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Wymagany formularz można przesłać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

news

środa, 15 lutego 2023

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?