środa, 25 stycznia 2023

Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?

Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?

Ogrzewanie olejem opałowym wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a także zakładów przemysłowych o niewielkiej powierzchni użytkowej. Choć trend na ekologiczne oraz intuicyjne instalacje grzewcze dopiero się rozwija, to warto już teraz zapoznać się z ich wymaganiami oraz aspektami technicznymi. Kocioł kondensacyjny na olej opałowy to urządzenie składające się z wielu elementów, które bezpośrednio wpływają na prawidłowe funkcjonowanie. Należą do nich także filtry i odpowietrzniki oleju opałowego, które umożliwiają bezawaryjną pracę palników znajdujących się w piecu olejowym. Co należy o nich wiedzieć?

Filtr oleju opałowego - krótka charakterystyka produktu

Filtr oleju opałowego to element konstrukcji pieca, który odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń stałych z surowca. Pełni on funkcję zabezpieczającą, a także prewencyjną - uniemożliwiając pozostałościom materiału grzewczego osadzanie się na palnikach lub dyszy pieca. Dostępne na rynku filtry oleju opałowego nie są uniwersalne - posiadają one odmienną budowę i właściwości. Zwykle produkt dostosowywany jest do odpowiedniego systemu. Niebagatelny wpływ ma również sposób ułożenia przewodów olejowych, łączących zbiornik surowca z palnikiem. Uwzględniając powyższe kryteria, wśród podstawowych rodzajów filtrów oleju opałowego, wyróżnić można:

 

 • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych - wyposażone w szybko zamykający zawór odcinający, przyłącze z gwintem zewnętrznym oraz przyłącze ze śrubunkiem pierścieniowo-zaciskowym.
 • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych z doprowadzeniem przewodu powrotnego - wyposażone w szybko zamykający zawór odcinający na zasilaniu, zawór zwrotny utrzymujący ciśnienie, a także zawór odpowietrzający.
 • Filtry oleju opałowego do systemów dwururowych - wyposażone w zawór odcinający na zasilaniu oraz zawór zwrotny (tzw. ogranicznik przepływu powrotnego). Posiadają także dwa przyłącza z gwintem zewnętrznym, a także dwa przyłącza ze śrubunkiem pierścieniowo – zaciskowym.

Odpowietrzniki oleju opałowego - podstawowe cechy produktu

Odpowietrzniki oleju opałowego charakteryzują się kompaktową budową i nieskomplikowanym sposobem działania. Najnowsze warianty tego rodzaju urządzeń, posiadają zintegrowany odpowietrznik, zawór odcinający oraz filtr. Odpowietrzniki oleju opałowego dedykowane są do pracy wyłącznie z jednym rodzajem surowca. W przypadku pieców olejowych jest nim olej opałowy, o którym więcej informacji zamieściliśmy w zakładce rozwiązania grzewcze. Szukając najlepszej jakości materiału grzewczego, warto zapoznać się z naszą ofertą.

Urządzenia odpowietrzające do oleju opałowego, funkcjonują w oparciu o konkretny i przewidywalny mechanizm. Rolę i działanie odpowietrznika w systemie kotła kondensacyjnego, można przedstawić za pomocą prostego schematu:

 

 • Pompa palnika zasysa przez filtr olej opałowy ze zbiornika, wprost do dyszy palnika.
 • Odpowietrznik usuwa nadmiar powietrza w trakcie stopniowego wzrostu poziomu cieczy. Proces odbywa się w komorze pływakowej, do której powraca część oleju.
 • Na koniec do filtra zasysana jest wyłącznie taka ilość oleju, jaka wymagana jest przez dyszę palnika.

Odpowietrzniki oleju opałowego - budowa i specyfikacja elementu konstrukcyjnego

Odpowietrzniki oleju opałowego wykorzystywane są do automatycznego odpowietrzania instalacji olejowych. Należą one do grupy podstawowych elementów pieca olejowego, których prawidłowe funkcjonowanie zapewnia bezawaryjne działanie całej instalacji. Z uwagi na istotność ich funkcji, warto zapoznać się z budową oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi odpowietrzników. 

 

Do najistotniejszych elementów budowy odpowietrznika oleju opałowego należą:

 

 • Komory - górna i dolna komora pływaka.
 • Przyłącza - należy do nich przyłącze zbiornika oraz przyłącze palinka.
 • Zawory - jest to zawór odcinający, zawór przełączający pomiędzy pojedynczą a podwójną filtracją; zawór odwadniający, a także zawód obejścia.

 

Do pozostałych części urządzenia odpowietrzającego olej opałowy, należą m.in.:

 

 • zabezpieczenie nadciśnieniowe z zaworem zwrotnym,
 • obudowa filtra z wkładem filtracyjnym,
 • wąż spustowy,

 

Zastanawiasz się nad zmianą instalacji grzewczej w swoim domu lub budynku przemysłowym? Więcej na temat ogrzewania olejem opałowym, dowiesz się z artykułu Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Filtr oleju opałowego - dobór odpowiedniego wkładu

Przy wyborze odpowiedniego filtra oleju opałowego, niezwykle istotnym aspektem jest dostosowanie do niego właściwego wkładu. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie od rodzaju wkładu zależy maksymalny przepływ oleju przez filtr. Wkład filtra oleju opałowego powinien być dostosowany do konkretnej instalacji grzewczej i zapewniać jej efektywną pracę. Ponadto perforacja filtru oleju opałowego powinna być mniejsza, niż najmniejszy przekrój dyszy palnika.

Wkład do filtra oleju opałowego należy wymieniać co najmniej raz w roku. Po każdorazowej zmianie warto dokładnie oczyścić gumową uszczelkę odstojnika, a w razie konieczności wymienić uszczelkę na nową. Natomiast w przypadku intensywnej eksploatacji filtra oleju opałowego, jego wkład powinien być wymieniany ze zwiększoną częstotliwością.

 

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy oleju opałowego w Twojej okolicy, który dystrybuuje wyłącznie materiał o grzewczy najwyższej jakości – zajrzyj do zakładki kup olej na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.