wtorek, 19 lipca 2022

Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym

Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym staje się coraz popularniejszą alternatywą dla innych stosowanych dotychczas form ogrzewania. Osoby decydujące się na budowę domu, przykładają szczególną wagę do wyboru rodzaju instalacji grzewczej. Ogrzewanie na olej opałowy pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, jednocześnie niosąc za sobą szereg dodatkowych korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie olejem opałowym? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ogrzewanie na olej opałowy – podstawowe informacje

Ogrzewanie olejem opałowym polega na tym, że w momencie, gdy temperatura na termostacie spadnie poniżej określonej wartości, grzejnik otrzymuje sygnał, aby rozpocząć ogrzewanie domu. Kiedy olej się nagrzewa, przemieszcza się ze zbiornika olejowego wprost do palnika za pomocą pompy. Wówczas zamienia się w ciepłą mieszankę wzbogaconą powietrzem i trafia do palnika, tworząc płomienie w komorze spalania. W zależności od typu posiadanej instalacji grzewczej tym sposobem można ogrzewać zarówno powietrze, jak i wodę.

 

Osoby zainteresowane ogrzewaniem na olej opałowy, mogą rozważyć wybór spośród dwóch systemów – pieców i kotłów. W przypadku pieców, do najbardziej optymalnych rozwiązań należą piece kondensacyjne, dzięki którym mniejsza ilość ciepła wydobywa się na zewnątrz. Natomiast spośród kotłów olejowych wyróżnić można hydrauliczne i parowe. Hydrauliczne ogrzewają wodę, która za pomocą instalacji przemieszcza się po całym domu. Z kolei w kotłach parowych, woda po zagotowaniu przemieszcza się w postaci pary wodnej, transportując ciepło do grzejników. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w naszym artykule: „Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”.

Ogrzewanie olejem opałowym – magazynowanie materiału grzewczego

Decydując się na ogrzewanie olejem opałowym, oprócz montażu instalacji, należy także wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju. Zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi, pojedynczy zbiornik olejowy można zamontować obok kotła, jednak tylko wtedy, gdy odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, a pomiędzy piecem a zbiornikiem powstanie murowana ścianka. Warto pamiętać, że niezbędnym elementem każdego zbiornika oleju jest sprzęt do napełniania, poboru paliwa oraz odpowietrzania.

 

Oprócz tego w kotłowni powinno znajdować się okno zewnętrzne, kanał nawiewny oraz wyciąg wentylacyjny. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, prawo przewiduje alternatywne rozwiązanie – wyposażenie miejsca w półstałe urządzenie gaśnicze.

Ogrzewanie na olej opałowy – wybór odpowiedniego paliwa

Decydując się wybór ogrzewania na olej opałowy, należy zadbać także o to, aby materiał grzewczy był produktem wysokiej jakości. Bowiem wadliwy olej pochodzący z niepewnego źródła, może stać się przyczyną licznych awarii instalacji grzewczej. Złej jakości paliwo często posiada w składzie zbyt dużą ilość siarki, co powoduje pogorszenie jakości spalania, a nawet zwiększenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu grzewczego.

 

Ekoterm to firma, która działa w branży od wielu lat, zaopatrując swoich klientów najwyższej jakości surowiec na terenie całego kraju. Olej opałowy Ekoterm produkowany jest przez Spółkę ORLEN Paliwa od 1992 r. Konsumenci zyskują zatem gwarancję pełnego bezpieczeństwa i jakości dostarczanego im materiału grzewczego. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce rozwiązania grzewcze. Dystrybucja tego rodzaju oleju opałowego realizowana jest na terenie całego kraju, za pośrednictwem sieci Autoryzowanych Dostawców Ekoterm.

Główne zalety ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie na olej opałowy wiąże się ze sporą inwestycją oraz potrzebą wygospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownię. Jednak mnogość zalet tego rodzaju ogrzewania jest nieporównywalnie większa niż wysiłek włożony w proces tworzenia instalacji wewnątrz domu. Do największych atutów zalicza się m.in.: 

 

  • bezobsługowość instalacji – ogrzewanie olejem opałowym nie wymaga ingerencji użytkownika, gdyż całość została zautomatyzowana za pomocą inteligentnych systemów obsługi;
  • brak ponoszenia cyklicznych opłat – ogrzewanie olejem opałowym wiąże się z wydatkami ponoszonymi maksymalnie dwa razy w ciągu roku;
  • niska emisyjność porównywalna z tą, wytwarzaną przez kotły gazowe;
  • uniwersalność instalacji – można ją zamontować praktycznie w każdym miejscu;
  • bezpieczeństwo – ogrzewanie na olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów. Olej opałowy jest znacznie bezpieczniejszy w użytkowaniu niż popularny gaz ziemny.

Ekologiczny aspekt ogrzewania na olej opałowy

Rozważając wybór ogrzewania olejem opałowym, warto mieć na uwadze fakt, że wytwarza ono czyste ciepło, a nowe systemy mają praktycznie zerowy wskaźnik zanieczyszczeń spalania uwalnianych do powietrza. Olej opałowy nie jest toksyczny i nie zawiera czynników rakotwórczych, a ponadto ulega biodegradacji. Dodatkową zaletą ogrzewania olejem opałowym jest także duża redukcja poziomu siarki. Ogrzewanie na olej opałowy jest praktycznie bezodpadowe, a sprawność kotłów sięga nawet 90%. Ponadto w wyniku kondensacji gazów spalinowych uzyskuje się dodatkowe ciepło, które w tradycyjnych kotłach najczęściej jest utracane. Te właściwości pieców olejowych pozytywnie wpływają na ochronę środowiska naturalnego i generują sporo oszczędności.

 

Analizując ten aspekt, warto dodać, że prawidłowe przechowywanie zbiorników oleju opałowego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ani środowiska naturalnego. Właściwie eksploatowane i konserwowane zbiorniki, mogą przetrwać w nienagannym stanie długie lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

news

niedziela, 11 grudnia 2022

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?

news

poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

news

wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?