środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?

Data ważności oleju opałowego - od czego zależy?

Olej opałowy może być używany przez okres do 2 lat od daty dostawy, pod warunkiem, że nie ulegnie on degradacji. W przypadku długotrwałego przechowywania maksymalny czas zachowania właściwości oleju opałowego wynosi około 5 lat, o ile jest on przechowywany w profesjonalnych kanistrach olejowych wykonanych z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Z kolei w przypadku zbiorników metalowych, olej opałowy powinien być przechowywany przez okres nieprzekraczający 3 lat.

 

Olej opałowy, tak jak wiele innych substancji, może ulec starzeniu, w zależności od sposobu przechowywania i rodzaju zbiornika, w którym jest on magazynowany. Aby zachować pełnię jego właściwości na długi czas, ważne jest, aby przechowywać go w zabezpieczonym zbiorniku, który ochroni przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu warto zastosować dwupłaszczyznowe zbiorniki na paliwo opałowe, które dysponują dodatkową warstwą ochronną. Więcej informacji na temat zbiorników znaleźć można w naszym artykule “Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?”. Należy również uważać, aby nie dopuścić do nadmiernego dostępu powietrza i wilgoci do wnętrza pojemnika, co może skrócić okres przydatności paliwa. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy jest on magazynowany w miejscu o zmiennych temperaturach i wysokiej wilgotności.

 

Kolejnym zagrożeniem, które może znacząco przyspieszyć rozkład paliwa, jest nadmierne rozwodnienie. Zbierająca się w nieszczelnym zbiorniku ciecz, przyspiesza rozwarstwienie się paliwa. Aby temu zapobiec, warto regularnie mieszać olej w zbiorniku, choć to nie zawsze zapewnia ochronę przed wytrącaniem surowca i zanieczyszczeniami. Ponadto olej opałowy może być podatny na rozwój beztlenowych bakterii, które mogą przyspieszyć proces gnicia. Dlatego w celu przechowywania paliwa przez dłuższy czas, zaleca się wybór najwyższej jakości materiału grzewczego, zawierającego jak najmniej biokomponentów.

Jak przedłużyć termin ważności oleju opałowego - korzystanie z profesjonalnych zbiorników

Nowoczesny surowiec grzewczy, taki jak olej opałowy, zwykle przechowuje się w zbiornikach wykonanych z polietylenu. Te pojemniki ze sztucznego tworzywa są nie tylko lekkie i wytrzymałe, ale również bardzo praktyczne w użytkowaniu. Oprócz tego olej opałowy może być również magazynowany w zbiornikach wykonanych z pojedynczej lub podwójnej warstwy blachy stalowej.

 

Niektóre modele zbiorników olejowych są dodatkowo izolowane, co pozwala na ochronę przechowywanego materiału opałowego przed skrajnymi temperaturami - niezależnie od pory roku. Dzięki temu zapewniają one stabilne warunki przechowywania oleju przez długi czas. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż zbiorniki na olej opałowy można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ogrzewanego budynku. Warto jednak pamiętać, że aby móc przechowywać paliwo wewnątrz pomieszczenia, należy wyznaczyć odpowiednią przestrzeń magazynową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, mały zbiornik można zamontować obok pieca, oddzielając go od reszty pomieszczenia murowaną ścianką, wymurowaną w odległości co najmniej 1 metra. Aby pogłębić wiedzę dotyczącą możliwości prawidłowego magazynowania oleju opałowego, zachęcamy do przeczytania artykułu „Zbiornik na olej opałowy a niezbędne akcesoria”, dostępnego na naszej stronie.

Co wpływa na datę ważności oleju opałowego - wymogi związane z magazynowaniem

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w §137 artykule Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, magazyn oleju opałowego powinien być umieszczony w piwnicy lub na najniższym poziomie nadziemnym budynku. Aby spełnić niezbędne wymagania przeciwpożarowe, ściany wewnętrzne i stropy magazynu muszą mieć klasę odporności ogniowej EI120. Natomiast główne drzwi do pomieszczenia, powinny posiadać klasę EI60.

Jeśli w magazynie znajduje się jednowarstwowy zbiornik na olej opałowy, konieczne jest wydzielenie specjalnej przestrzeni z wanienką o pojemności odpowiadającej objętości całego zbiornika. Wanna ta musi być wyposażona w szczelną izolację, która zapobiega wyciekom surowca.

 

Dodatkowo całe pomieszczenie powinno być wyposażone w niewielkie okno i piankowy aparat gaśniczy, umieszczony w miejscu widocznym dla użytkowników obiektu. Zgodnie z wymogami, magazyn oleju opałowego powinien być ogrzewany tylko przez grzejniki wodne, które są integralną częścią instalacji centralnego ogrzewania.

Jakie środki bezpieczeństwa stosować, aby wydłużyć termin ważności oleju opałowego?

Aby korzystanie z instalacji zasilanej olejem mogło być w pełni bezpieczne, należy odpowiednio przechowywać materiał oraz regularnie kontrolować stan techniczny magazynu. W magazynie na olej opałowy powinna znajdować się gaśnica, a zbiorniki należy regularnie sprawdzać pod kątem szczelności.

 

Ponadto, chcąc zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania instalacji olejowej, niezbędna jest też odpowiednia wentylacja. Dlatego kotłownia powinna być wyposażona w system nawiewu i wywiewu powietrza, a magazyn olejowy w wentylację, która umożliwia wymianę powietrza w ilości od 2 do 4 razy na godzinę. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat przechowywania oleju opałowego? Zapraszamy do przeczytania artykułu "Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko", a także zapoznania się z całą bazą wiedzy na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

news

poniedziałek, 20 lutego 2023

Przypomnienie o ważnych zmianach dotyczących obrotu paliwami opałowymi

W 2020 r. oficjalnie weszły w życie istotne zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi. Od tego czasu osoby prywatne, rozwijające się przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe, które planują ogrzewać swoje budynki olejem opałowym, są zobowiązane do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W związku z nowelizacją ustawy z 19 lipca 2019 r. dotyczącej monitorowania przewozu towarów drogą i koleją każdy użytkownik paliwa grzewczego, ma bezwzględny obowiązek wysłania skróconego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Wymagany formularz można przesłać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

news

środa, 15 lutego 2023

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?