wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?

Czym są zbiorniki na olej opałowy - krótka charakterystyka produktu

Olej opałowy najczęściej magazynowany jest w zbiornikach z polietylenu o różnych gabarytach. Dzięki temu, że pojemniki wykonywane są z tworzywa sztucznego, charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Jednak olej opałowy może być także przechowywany w jednopłaszczowych lub dwupłaszczowych pojemnikach z blachy stalowej.

Niektóre modele zbiorników mogą pełnić funkcję izolacyjną, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami w zimie i w lecie. To ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok.

 

Decydując się na magazynowanie oleju opałowego wewnątrz budynku, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mały zbiornik na olej opałowy można zamontować obok pieca, odgradzając pojemnik murowaną ścianką w odległości nie mniejszej niż 1 m. Chcąc korzystać z możliwości użytkowania małego zbiornika, przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.

Olej opałowy w kanistrach - właściwe użytkowanie zbiorników olejowych

Zbiorniki na olej opałowy można łączyć w baterie o dowolnych konfiguracjach. Z łatwością można je dopasować kształtem i objętością do wymiarów pomieszczenia. Pojedyncze zbiorniki lub ich baterie, muszą być wyposażone w specjalne przewody do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju opałowego.

Wymagane jest, aby bateria ze zbiorników na olej opałowy składała się z kanistrów tego samego rodzaju i wielkości. Ponadto zbiorniki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed przenikaniem zapachu oleju. W przeciwnym razie woń paliwa może ulatniać się po całym budynku, tworząc potencjalne zagrożenie dla jego użytkowników.

 

Chcąc bezpiecznie przechowywać olej opałowy, warto pamiętać o utrzymaniu pojemników w czystości. Zastanawiając się, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym, dobrym rozwiązaniem będzie umycie go przy użyciu myjki ciśnieniowej i detergentów. Można także skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą uporać się nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami po oleju.

Wymagania dotyczące magazynu na olej opałowy

Zgodnie z § 137 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, magazyn oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C, musi znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku. Ponadto jego ściany wewnętrzne i stropy muszą posiadać klasę przeciwpożarową EI120, natomiast drzwi do pomieszczenia - klasę EI60.

W przypadku stosowania jednopłaszczyznowych zbiorników na olej opałowy przynajmniej w części magazynu musi zostać wykonana wanna o pojemności jednego zbiornika, wyposażona w szczelną izolację, uniemożliwiającą przenikanie oleju.

W pomieszczeniu powinno znajdować się jedno okno oraz pianowe urządzenie gaśnicze, zamontowane w widocznym miejscu. Ze względów pożarowych, magazyn może być ogrzewany wyłącznie za pomocą grzejników wodnych, włączonych do instalacji centralnego ogrzewania.

 

Natomiast mały zbiornik olejowy o pojemności do 1m3 można ustawić w kotłowni, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione następujące wymagania:

 

  • odległość zbiornika od kotła nie będzie mniejsza niż 1 m,
  • będzie on oddzielony od kotła murowaną ścianką o grubości co najmniej 12 cm, o co najmniej 30 cm wyższą i 60 cm szerszą od kotła,
  • zbiornik zostanie umieszczony w wannie wychwytującej.

 

Magazyn na olej opałowy - jakie środki bezpieczeństwa należy stosować?

Instalacja grzewcza na olej opałowy jest bezpiecznym rozwiązaniem, przy którym nie trzeba zachowywać szczególnych środków ostrożności. Oczywiście pod warunkiem, że magazyn do przechowywania oleju opałowego jest odpowiednio urządzony, a cała instalacja poddawana jest okresowej kontroli bezpieczeństwa.

 

Aby magazyn na olej opałowy był pomieszczeniem w pełni bezpiecznym, powinna znajdować się w nim gaśnica. Warto także co jakiś czas kontrolować szczelność zbiorników olejowych. W przypadku podejrzenia o wyciek z któregokolwiek ze zbiorników należy niezwłocznie skorzystać z pomocy serwisu i naprawić usterkę.

 

Zarówno w kotłowni, jak i w magazynie na olej opałowy, należy zadbać o odpowiednią wentylację. Kotłownia na olej opałowy powinna być wyposażona w nawiew i wywiew powietrza do wentylacji. Z kolei magazyn powinien posiadać wentylację nawiewno-wywiewną, która zapewnia od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę. To pozwala praktycznie całkowicie usunąć zapach oleju z pomieszczenia i zniwelować ryzyko rozprzestrzeniania się olejowego fetoru po całym budynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 31 maja 2023

Rejestracja kotła olejowego

Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?

news

wtorek, 30 maja 2023

Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem

Olej opałowy to popularny materiał grzewczy, stosowany w wielu domach jednorodzinnych i zakładach przemysłowych. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska - proces spalania oleju opałowego ma znikomy wpływ na środowisko. Niestety, pomimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej na przestrzeni lat, nadal można zaobserwować przypadki wykorzystania oleju przepracowanego w celach grzewczych. O tym, czym jest olej przepracowany oraz dlaczego nie należy go spalać, dowiesz się z artykułu.

news

czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

news

środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?