wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?

Czym są zbiorniki na olej opałowy - krótka charakterystyka produktu

Olej opałowy najczęściej magazynowany jest w zbiornikach z polietylenu o różnych gabarytach. Dzięki temu, że pojemniki wykonywane są z tworzywa sztucznego, charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Jednak olej opałowy może być także przechowywany w jednopłaszczowych lub dwupłaszczowych pojemnikach z blachy stalowej.

Niektóre modele zbiorników mogą pełnić funkcję izolacyjną, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami w zimie i w lecie. To ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok.

 

Decydując się na magazynowanie oleju opałowego wewnątrz budynku, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mały zbiornik na olej opałowy można zamontować obok pieca, odgradzając pojemnik murowaną ścianką w odległości nie mniejszej niż 1 m. Chcąc korzystać z możliwości użytkowania małego zbiornika, przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.

Olej opałowy w kanistrach - właściwe użytkowanie zbiorników olejowych

Zbiorniki na olej opałowy można łączyć w baterie o dowolnych konfiguracjach. Z łatwością można je dopasować kształtem i objętością do wymiarów pomieszczenia. Pojedyncze zbiorniki lub ich baterie, muszą być wyposażone w specjalne przewody do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju opałowego.

Wymagane jest, aby bateria ze zbiorników na olej opałowy składała się z kanistrów tego samego rodzaju i wielkości. Ponadto zbiorniki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed przenikaniem zapachu oleju. W przeciwnym razie woń paliwa może ulatniać się po całym budynku, tworząc potencjalne zagrożenie dla jego użytkowników.

 

Chcąc bezpiecznie przechowywać olej opałowy, warto pamiętać o utrzymaniu pojemników w czystości. Zastanawiając się, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym, dobrym rozwiązaniem będzie umycie go przy użyciu myjki ciśnieniowej i detergentów. Można także skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą uporać się nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami po oleju.

Wymagania dotyczące magazynu na olej opałowy

Zgodnie z § 137 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, magazyn oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C, musi znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku. Ponadto jego ściany wewnętrzne i stropy muszą posiadać klasę przeciwpożarową EI120, natomiast drzwi do pomieszczenia - klasę EI60.

W przypadku stosowania jednopłaszczyznowych zbiorników na olej opałowy przynajmniej w części magazynu musi zostać wykonana wanna o pojemności jednego zbiornika, wyposażona w szczelną izolację, uniemożliwiającą przenikanie oleju.

W pomieszczeniu powinno znajdować się jedno okno oraz pianowe urządzenie gaśnicze, zamontowane w widocznym miejscu. Ze względów pożarowych, magazyn może być ogrzewany wyłącznie za pomocą grzejników wodnych, włączonych do instalacji centralnego ogrzewania.

 

Natomiast mały zbiornik olejowy o pojemności do 1m3 można ustawić w kotłowni, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione następujące wymagania:

 

  • odległość zbiornika od kotła nie będzie mniejsza niż 1 m,
  • będzie on oddzielony od kotła murowaną ścianką o grubości co najmniej 12 cm, o co najmniej 30 cm wyższą i 60 cm szerszą od kotła,
  • zbiornik zostanie umieszczony w wannie wychwytującej.

 

Magazyn na olej opałowy - jakie środki bezpieczeństwa należy stosować?

Instalacja grzewcza na olej opałowy jest bezpiecznym rozwiązaniem, przy którym nie trzeba zachowywać szczególnych środków ostrożności. Oczywiście pod warunkiem, że magazyn do przechowywania oleju opałowego jest odpowiednio urządzony, a cała instalacja poddawana jest okresowej kontroli bezpieczeństwa.

 

Aby magazyn na olej opałowy był pomieszczeniem w pełni bezpiecznym, powinna znajdować się w nim gaśnica. Warto także co jakiś czas kontrolować szczelność zbiorników olejowych. W przypadku podejrzenia o wyciek z któregokolwiek ze zbiorników należy niezwłocznie skorzystać z pomocy serwisu i naprawić usterkę.

 

Zarówno w kotłowni, jak i w magazynie na olej opałowy, należy zadbać o odpowiednią wentylację. Kotłownia na olej opałowy powinna być wyposażona w nawiew i wywiew powietrza do wentylacji. Z kolei magazyn powinien posiadać wentylację nawiewno-wywiewną, która zapewnia od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę. To pozwala praktycznie całkowicie usunąć zapach oleju z pomieszczenia i zniwelować ryzyko rozprzestrzeniania się olejowego fetoru po całym budynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

news

niedziela, 11 grudnia 2022

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?

news

poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?