wtorek, 9 sierpnia 2022

Gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach?

Gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach?

Ogrzewanie olejem opałowym cieszy się obecnie dużą popularnością nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w domach jednorodzinnych. Rozwiązanie to ma wiele zalet, do których należą m.in. wysoki komfort grzewczy oraz praktycznie bezobsługowa eksploatacja. Zastanawiasz się gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach? Co to jest zgłoszenie AKC-RU i czy jest obowiązkowe? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju opałowego?

Kupno oleju opałowego, a zgłoszenie AKC-RU

Gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach? Zanim odpowiemy na to pytanie, najpierw warto wspomnieć o przepisach dotyczących kupna i sprzedaży oleju opałowego. Od września 2020 r. obowiązują przepisy, mówiące o zasadach dotyczących obrotu paliwami opałowymi. Według nich każda osoba uczestnicząca w takiej transakcji (czyli zarówno sprzedający, jak i kupujący), zobowiązana jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKC-RU, w celu uzyskania statusu pośredniczącego podmiotu olejowego (dotyczy on sprzedających) bądź statusu zużywającego podmiotu olejowego (dla kupujących).

 

Przepisy te obejmują również osoby fizyczne oraz podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej jak np. szkoły, gminy czy szpitale. Brak dokonania opisanego powyżej zgłoszenia powoduje niemożność sprzedaży oraz nabycia oleju opałowego. Sprzedający odmówi bowiem dostarczenia zamówionego paliwa. Gdzie można dokonać zgłoszenia AKC-RU? Zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKC-RU, można dokonać online za pomocą usług elektronicznych świadczonych przez Krajową Administrację Skarbową lub poprzez Portal Podatkowy bądź Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, w skrócie PUESC.

Jak dokonać zgłoszenia AKC-RU?

Aby dokonać rejestracji dla pośredniczącego bądź zużywającego podmiotu olejowego, trzeba założyć konto i zalogować się na PUESC. Następnie na stronie głównej wystarczy wybrać zakładkę „Paliwa opałowe — zgłoszenie AKC-RU” i wypełnić wniosek. Po sprawdzeniu poprawności wszystkich danych podanych w formularzu należy złożyć podpis. Można to zrobić przy pomocy profilu zaufanego, kwoty przychodu bądź podpisu elektronicznego (może być to kwalifikowany podpis elektroniczny, weryfikowany przy pomocy podpisu celnego, bądź podpis elektroniczny użytkownika na Portalu Podatkowym). Na koniec wystarczy przesłać wypełniony formularz.

Jak wybrać i gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach?

 

Olej opałowy jest ciekłym paliwem, które otrzymuje się w procesie rafinacji ropy naftowej. Szczegółowe informacje na temat oleju opałowego Ekoterm znaleźć można w naszym artykule zatytułowanym: “Olej grzewczy Ekoterm - doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania”.

 

Olejem wybieranym w celu ogrzewania jest olej typu lekkiego, gdyż charakteryzuje się bezproblemową i bardzo wygodną eksploatacją. Ponadto jest wprost idealnym rozwiązaniem do kotłów niewymagających żadnego zaangażowania ze strony użytkowników.

Poza wielkimi przedsiębiorstwami, które zużywają ogromne ilości oleju opałowego, są też małe firmy i domy jednorodzinne, których zapotrzebowanie na tego rodzaju paliwo jest już zdecydowanie mniejsze. Użytkownicy często zadają sobie pytanie: Gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Bez względu na ilość zapotrzebowania na olej opałowy zakupić go można u  autoryzowanego dystrybutora.

Zakup u autoryzowanego dystrybutora jest bardzo wygodnym rozwiązaniem ponieważ zamówienie oleju opałowego jest z dostawą do domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając olej opałowy?

Planując zakup oleju opałowego, poza wspomnianym wcześniej zgłoszeniem rejestracyjnym uproszczonym AKC-RU, warto także zweryfikować dostawcę oleju opałowego. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem, jest sprawdzenie, jak długo dana firma działa na rynku oraz jakie są opinie klientów. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy oferowany olej jest przyjazny środowisku i czy spełnia aktualne normy grzewcze obowiązujące w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

 

Dobrej jakości olej opałowy jak np. Ekoterm nie tylko spełnia wszystkie wymagane normy, ale też jest rozwiązaniem bezpiecznym oraz oszczędnym. Nie wymaga dużych nakładów na zabiegi konserwacyjne, gdyż po jego zużyciu nie pozostają prawie żadne odpady, a na kominie nie osadzają się niepożądane substancje. Dzięki sieci Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm, dostawa oleju opałowego możliwa jest na terenie całego kraju bez względu na ilość zapotrzebowania.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!

news

czwartek, 9 maja 2024

Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?

Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!