wtorek, 24 maja 2022

Czym jest olej opałowy?

Czym jest olej opałowy?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o oleju opałowym, który jest produktem destylacji ropy naftowej. Bardzo często określany jest jako jedna ze sprawdzonych i chętnie wybieranych metod ogrzewania budynków mieszkalnych. Stanowi całkowicie bezpieczną i ekologiczną alternatywę dla ogrzewania gazowego lub węglowego. Warto więc dowiedzieć się, czym jest olej opałowy i jakie są jego rodzaje. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostępne są w poniższym artykule. 

 

Olej opałowy jest bardzo wydajnym paliwem grzewczym, który niewiele różni się od silnikowego oleju napędowego.  Aby umożliwić łatwe rozróżnienie obydwu paliw, polskie prawo nakazuje barwienie i znakowanie olejów opałowych oraz olejów napędowych do celów grzewczych – tak wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 roku.

 

Ogrzewanie domu lub przedsiębiorstwa olejem opałowym wymaga zdecydowania, jaki rodzaj oleju należy zamówić. Wyróżnia się bowiem co najmniej kilka typów. Najbardziej podstawowy to ten, w którym olej opałowy rozdzielony jest na olej opałowy lekki i olej  opałowy ciężki. W pierwszym przypadku mówimy o oleju opałowym, który stosowany jest przede wszystkim do ogrzewania, czyli inaczej celów opałowych. Z kolei w przypadku olejów ciężkich również mówimy o celach opałowych, ale w instalacjach energetycznego spalania paliw, czyli urządzeniach technicznych, w których następuje utlenianie paliw celem wytworzenia wyłącznie energii.

Podział olejów opałowych

Nieco inny podział, ale zawierający dokładnie takie samo nazewnictwo będzie w przypadku podziału oleju opałowego ze względu na zawartość siarki. I tak lekki olej opałowy to ten do 0,1%, a ciężki - do 1% zawartości siarki. Niezwykle ważny jest również trzeci podział. Poszczególne oleje opałowe różnią się między sobą gęstością. W tym przypadku wartości prezentują się następująco:

 

  • lekki olej opałowy - 0,82-0,85 g/cm³,
  • średni olej opałowy - 0,85-0,89 g/cm³,
  • ciężki olej opałowy - powyżej 0,89 g/cm³.

 

Nasz olej opałowy Ekoterm, o którym więcej przeczytasz w zakładce rozwiązania grzewcze wytwarzany jest z ogromną starannością, łącząc w sobie jednocześnie najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo związane z użytkowaniem. Dodatkowo spełnia wymagania Polskiej Normy PN-C-96024 „Przetwory naftowe. Oleje opałowe” w zakresie oleju opałowego lekkiego gatunku L-1 i Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 1 grudnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki dla olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą stosowane ciężkie oleje opałowe. W tym przypadku jakość idzie w parze z pełnym bezpieczeństwem.

Cechy oleju opałowego a zastosowanie

Przeznaczenie poszczególnych olejów ma ścisły związek z wymienionymi cechami charakterystycznymi. Olej opałowy lekki to ten, który stosowany jest głównie w przydomowych kotłowniach, a także małych firmach. Z powodzeniem może być używany również w kotłowniach spółdzielni mieszkaniowych nieposiadających dostępu do sieci gazu ziemnego. Olej opałowy średni i ciężki to ten stosowany przede wszystkim w dużych zakładach produkcyjnych czy elektrociepłowniach, czyli inaczej mówiąc - instalacjach przemysłowych.

 

Oferowane przez nas produkty mają optymalną gęstość, zawierając dodatkowo niewielką ilość siarki, a także minimalną ilość pozostałości po spaleniu – mają więc niewielki wpływ na środowisko naturalne . Tym sposobem możliwe jest uniknięcie wysokich kar związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Ważna jest także wysoka wartość opałowa.

 

Ogrzewanie olejem opałowym idzie w parze z bezpieczeństwem. To możliwe dzięki temu, że produkt ten nie tworzy zagrożenia związanego np. z wybuchem, które może grozić w przypadku niewłaściwego stosowania paliw gazowych. Ponadto wysoka temperatura zapłonu oleju grzewczego jest gwarantem bezpieczeństwa.

Olej opałowy - w zgodzie z naturą

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na ogrzewanie olejem opałowym? Przede wszystkim o tym, że ten może być stosowany do kotłów tradycyjnych i kondensacyjnych, a także dwufunkcyjnych oraz tych z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo ich sprawność szacowana jest na poziomie powyżej 90%. Z kolei cena oleju opałowego zależna jest przede wszystkim od obecnej ceny ropy naftowej.

 

Interesuje Cię zakup oleju opałowego? W naszej zakładce kup olej jednoznacznie opisany jest sposób, w jaki można zamówić produkt. Aktualnie dystrybucja odbywa się na terenie całego kraju - niezależnie od zapotrzebowania. W wyznaczonym do tego okienku wystarczy jedynie wpisać nazwę powiatu, wybrać dystrybutora i zamówić olej. To wszystko.

 

Olej opałowy to doskonałe rozwiązanie dla miłośników ekologii i osób pragnących żyć w zgodzie z matką naturą. To możliwe dzięki temu, że paliwo to jest w zasadzie bezodpadowe, a w trakcie spalania wytwarza jedynie nieznaczną ilość szkodliwych związków. To właśnie dlatego często określany jako paliwo ekologiczne. Przyjazne środowisku rozwiązania są w zasięgu ręki! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 27 czerwca 2024

Zbiór wiedzy na temat budowy i działania nagrzewnicy olejowej

Sprawdź jaką budowę ma nagrzewnica olejowa oraz jak działa! Dowiedz się jak wybrać najlepsze urządzenie do ogrzewania! Przeczytaj artykuł!

news

wtorek, 18 czerwca 2024

Kompendium wiedzy na temat kominków na olej opałowy

Sprawdź kompletny przewodnik po kominkach na olej opałowy! Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania grzewczego!

news

piątek, 7 czerwca 2024

Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!