środa, 5 października 2022

Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?

Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?

W ciągu ostatnich lat, olej opałowy staje się coraz popularniejszą formą grzewczą zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Jednak aby móc w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania, niezbędne jest wyposażenie budynku w kilka wymaganych elementów. Są nimi zbiorniki na olej opałowy, oferowane w wielu modelach dostępnych na rynku. Jakie wymiary mogą posiadać zbiorniki i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Zbiorniki na olej opałowy - wymogi dotyczące magazynowania

Olej opałowy, w przeciwieństwie do gazu płynnego, może być magazynowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wówczas oprócz montażu instalacji, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju, czyli tzw. kotłownię. Zgodnie z obowiązującymi wymogami, pojedynczy zbiornik na olej opałowy można zamontować tuż obok pieca, jednak tylko wtedy, gdy odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, a pomiędzy kotłem i zbiornikiem zostanie postawiona murowana ścianka.

 

Chcąc dokonać zakupu oleju opałowego w atrakcyjnej cenie, warto zdecydować się na Ekoterm -  jeden z najpopularniejszych paliw grzewczych oferowanych na rynku. Jest on niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem nawet w przypadku pojedynczych zbiorników, ponieważ wysoka kaloryczność opału zapewnia optymalną wydajność spalania. Aby dokonać zakupu oleju opałowego Ekoterm, wystarczy wejść na naszą stronę internetową i złożyć zamówienie za pomocą dostępnego w witrynie formularza kontaktowego. Więcej informacji na temat zakupu oleju opałowego znaleźć można w naszym artykule “Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy”.

Zbiorniki na olej opałowy - krótka charakterystyka produktu

Zbiorniki na olej opałowy najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego o nazwie polietylen. Dzięki tego typu materiałowi wykorzystywanemu do produkcji cechują się one lekkością i ponadprzeciętną wytrzymałością. Niektóre modele zbiorników mogą pełnić także funkcję izolacyjną, chroniąc olej opałowy przed ekstremalnymi temperaturami zarówno w lecie, jak i w zimie. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok. Obecnie do najpopularniejszych zbiorników na olej opałowy należą:

 

  • Zbiorniki jednopłaszczyznowe - dostępne są w różnych pojemnościach - od 200 l do 9000l. Mogą być zamontowane zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Ich konstrukcja chroni zawartość przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Zbiorniki dwupłaszczyznowe - składają się z wewnętrznego zbiornika i zewnętrznej pokrywy ochronnej. Dodatkowo pomiędzy płaszczyznami znajduje się przestrzeń, która pełni funkcję naturalnej izolacji termicznej.

 

Zbiorniki na olej opałowy - wymiary i pojemność

Określając pojemność zbiorników na olej opałowy, należy uwzględnić przepisy dotyczące magazynowania surowca oraz oszacować roczne zapotrzebowanie na paliwo do ogrzewania domu. W tym celu warto zastanowić się, czy ma być ono dostarczane jeden raz, czy kilka razy w ciągu roku. Na stronie internetowej ORLEN Paliwa dowiesz się, gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.

 

Warto również pamiętać, że w każdym zbiorniku musi pozostać wolna przestrzeń stanowiąca zabezpieczenie przed przelaniem się cieczy lub trwałym odkształceniem, pod wpływem wzrostu temperatury. Przepełnienie zbiornika może skutkować jego rozerwaniem.

Do najpopularniejszych modeli zbiorników na olej opałowy należą:

 

  • Zbiornik na olej opałowy 1000l o wymiarach ok. 1200 x 700 x 1700 [mm]
  • Zbiornik na olej opałowy 2000l o wymiarach ok. 2000 x 750 x 2100 [mm]

 

Decydując się na zakup większych zbiorników na olej opałowy, warto pamiętać, że produkty o pojemności przekraczającej 1 m³ podlegają dozorowi technicznemu. Oznacza to, że przed rozpoczęciem eksploatacji musi on zostać zatwierdzony przez inspektora UDT. W przypadku procedury uproszczonej ogranicza się to do jednorazowej wizyty inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Niezgłoszenie zbiornika do odbioru jest zagrożone karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Zalety zbiorników na olej opałowy

Zbiorniki na olej opałowy to produkty bardzo wytrzymałe, zwykle niewymagające dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Wyróżnia je przede wszystkim duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Dzięki temu użytkownik zyskuje gwarancję bezpieczeństwa i bezawaryjnej eksploatacji.

 

Zbiorniki na olej opałowy, ze względu na różną pojemność oraz możliwość ich szeregowego łączenia, z łatwością dopasowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz miejsca montażu - wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Do pozostałych zalet zbiorników należy:

 

  • Dbałość o ekologię - zwiększona grubość płaszcza zbiornika uniemożliwia przedostawanie się zapachu oleju na zewnątrz. Dodatkowo produkty wykonane są z surowca dającego możliwość 100% recyklingu zużytych wyrobów, a także ich ponownego wykorzystania.
  • Jakość - zbiorniki dostępne na rynku produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami. Szczególnie polecane są te, które posiadają certyfikat ISO 9001.
  • Bezpieczeństwo użytkowania - zbiorniki przeznaczone są do instalacji w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni, w zależności od dostępnego miejsca.

 

Chcąc cieszyć się wieloletnią sprawnością instalacji grzewczej, oprócz odpowiednich zbiorników na olej opałowy, warto również zadbać o wysoką jakość samego surowca. Bowiem wadliwy produkt często powoduje liczne awarie, pogorszenie jakości spalania, a nawet zwiększenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu. Aby dokonać szybkiego i bezpiecznego zakupu oleju opałowego, wystarczy wejść na stronę internetową ORLEN Paliwa i kliknąć zakładkę kup olej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.