środa, 5 października 2022

Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?

Jakie wymiary mają zbiorniki na olej opałowy?

W ciągu ostatnich lat, olej opałowy staje się coraz popularniejszą formą grzewczą zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Jednak aby móc w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania, niezbędne jest wyposażenie budynku w kilka wymaganych elementów. Są nimi zbiorniki na olej opałowy, oferowane w wielu modelach dostępnych na rynku. Jakie wymiary mogą posiadać zbiorniki i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Zbiorniki na olej opałowy - wymogi dotyczące magazynowania

Olej opałowy, w przeciwieństwie do gazu płynnego, może być magazynowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wówczas oprócz montażu instalacji, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju, czyli tzw. kotłownię. Zgodnie z obowiązującymi wymogami, pojedynczy zbiornik na olej opałowy można zamontować tuż obok pieca, jednak tylko wtedy, gdy odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, a pomiędzy kotłem i zbiornikiem zostanie postawiona murowana ścianka.

 

Chcąc dokonać zakupu oleju opałowego w atrakcyjnej cenie, warto zdecydować się na Ekoterm -  jeden z najpopularniejszych paliw grzewczych oferowanych na rynku. Jest on niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem nawet w przypadku pojedynczych zbiorników, ponieważ wysoka kaloryczność opału zapewnia optymalną wydajność spalania. Aby dokonać zakupu oleju opałowego Ekoterm, wystarczy wejść na naszą stronę internetową i złożyć zamówienie za pomocą dostępnego w witrynie formularza kontaktowego. Więcej informacji na temat zakupu oleju opałowego znaleźć można w naszym artykule “Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy”.

Zbiorniki na olej opałowy - krótka charakterystyka produktu

Zbiorniki na olej opałowy najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego o nazwie polietylen. Dzięki tego typu materiałowi wykorzystywanemu do produkcji cechują się one lekkością i ponadprzeciętną wytrzymałością. Niektóre modele zbiorników mogą pełnić także funkcję izolacyjną, chroniąc olej opałowy przed ekstremalnymi temperaturami zarówno w lecie, jak i w zimie. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok. Obecnie do najpopularniejszych zbiorników na olej opałowy należą:

 

  • Zbiorniki jednopłaszczyznowe - dostępne są w różnych pojemnościach - od 200 l do 9000l. Mogą być zamontowane zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Ich konstrukcja chroni zawartość przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Zbiorniki dwupłaszczyznowe - składają się z wewnętrznego zbiornika i zewnętrznej pokrywy ochronnej. Dodatkowo pomiędzy płaszczyznami znajduje się przestrzeń, która pełni funkcję naturalnej izolacji termicznej.

 

Zbiorniki na olej opałowy - wymiary i pojemność

Określając pojemność zbiorników na olej opałowy, należy uwzględnić przepisy dotyczące magazynowania surowca oraz oszacować roczne zapotrzebowanie na paliwo do ogrzewania domu. W tym celu warto zastanowić się, czy ma być ono dostarczane jeden raz, czy kilka razy w ciągu roku. Na stronie internetowej ORLEN Paliwa dowiesz się, gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.

 

Warto również pamiętać, że w każdym zbiorniku musi pozostać wolna przestrzeń stanowiąca zabezpieczenie przed przelaniem się cieczy lub trwałym odkształceniem, pod wpływem wzrostu temperatury. Przepełnienie zbiornika może skutkować jego rozerwaniem.

Do najpopularniejszych modeli zbiorników na olej opałowy należą:

 

  • Zbiornik na olej opałowy 1000l o wymiarach ok. 1200 x 700 x 1700 [mm]
  • Zbiornik na olej opałowy 2000l o wymiarach ok. 2000 x 750 x 2100 [mm]

 

Decydując się na zakup większych zbiorników na olej opałowy, warto pamiętać, że produkty o pojemności przekraczającej 1 m³ podlegają dozorowi technicznemu. Oznacza to, że przed rozpoczęciem eksploatacji musi on zostać zatwierdzony przez inspektora UDT. W przypadku procedury uproszczonej ogranicza się to do jednorazowej wizyty inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Niezgłoszenie zbiornika do odbioru jest zagrożone karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Zalety zbiorników na olej opałowy

Zbiorniki na olej opałowy to produkty bardzo wytrzymałe, zwykle niewymagające dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Wyróżnia je przede wszystkim duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Dzięki temu użytkownik zyskuje gwarancję bezpieczeństwa i bezawaryjnej eksploatacji.

 

Zbiorniki na olej opałowy, ze względu na różną pojemność oraz możliwość ich szeregowego łączenia, z łatwością dopasowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz miejsca montażu - wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Do pozostałych zalet zbiorników należy:

 

  • Dbałość o ekologię - zwiększona grubość płaszcza zbiornika uniemożliwia przedostawanie się zapachu oleju na zewnątrz. Dodatkowo produkty wykonane są z surowca dającego możliwość 100% recyklingu zużytych wyrobów, a także ich ponownego wykorzystania.
  • Jakość - zbiorniki dostępne na rynku produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami. Szczególnie polecane są te, które posiadają certyfikat ISO 9001.
  • Bezpieczeństwo użytkowania - zbiorniki przeznaczone są do instalacji w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni, w zależności od dostępnego miejsca.

 

Chcąc cieszyć się wieloletnią sprawnością instalacji grzewczej, oprócz odpowiednich zbiorników na olej opałowy, warto również zadbać o wysoką jakość samego surowca. Bowiem wadliwy produkt często powoduje liczne awarie, pogorszenie jakości spalania, a nawet zwiększenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu. Aby dokonać szybkiego i bezpiecznego zakupu oleju opałowego, wystarczy wejść na stronę internetową ORLEN Paliwa i kliknąć zakładkę kup olej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

wtorek, 18 października 2022

Zdradzamy, czym jest piec koza

„Koza” to popularne określenie wolnostojącego pieca kominkowego, który niejednokrotnie może stanowić świetną alternatywę dla kominka. W przeciwieństwie do kominka, piec wolnostojący nie wymaga dodatkowej obudowy, a jedynie podłączenia do wolnego przewodu kominowego. Niekiedy spotyka się piece typu koza zasilane olejem opałowym. Czym jest olejowy piec koza na olej opałowy i jaka jest jego specyfika?

news

poniedziałek, 3 października 2022

Dlaczego oleje opałowe lekkie są barwione na czerwono?

Obecnie polskie prawo nakłada obowiązek znakowania i barwienia oleju opałowego. Dotyczy to głównie przedsiębiorców zajmujących się produkcją i dystrybucją tego surowca. Wynika to z treści ustawy o podatku akcyzowym. Akcyza jest formą podatku pośredniego, który nie jest płacony w urzędzie skarbowym, ale przy nabywaniu danego wyrobu lub usługi, a ciężar finansowy ponosi finalny nabywca. Wyroby, które podlegają akcyzie, to np. produkty energetyczne stosowane do celów napędowych i grzewczych, które zanim trafią do sprzedaży, muszą zostać oznakowane odpowiednim barwnikiem.

news

poniedziałek, 19 września 2022

Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy

Olej opałowy to surowiec, który stosowany jest zarówno w wielu domach jednorodzinnych, jak i zakładach przemysłowych. Dzięki niemu możliwe jest ogrzewanie przestrzeni tak, aby cieszyć się wysoką wydajnością i bezproblemową obsługą instalacji. Jednak chcąc zmaksymalizować komfort użytkowania instalacji olejowej, warto zaopatrzyć się w wysokogatunkowy materiał grzewczy. Gdzie można kupić olej opałowy wysokiej jakości i na co zwracać uwagę przy wyborze?