wtorek, 18 października 2022

Zdradzamy, czym jest piec koza

Zdradzamy, czym jest piec koza

„Koza” to popularne określenie wolnostojącego pieca kominkowego, który niejednokrotnie może stanowić  świetną alternatywę dla kominka. W przeciwieństwie do kominka, piec wolnostojący nie wymaga dodatkowej obudowy, a jedynie podłączenia do wolnego przewodu kominowego. Niekiedy spotyka się piece typu koza zasilane olejem opałowym. Czym jest olejowy piec koza na olej opałowy i jaka jest jego specyfika?

Czym jest piec koza?

Tanie piece kozy zazwyczaj stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnej formy kominka. Jak już wspomnieliśmy, piec typu koza w przeciwieństwie do wkładu kominkowego z żeliwa lub ze stali nie wymaga dodatkowej obudowy, co w znacznym stopniu ogranicza koszt jego instalacji. Wystarczy, że posiadamy wolny komin, żeby podłączyć do niego piec i cieszyć się dodatkowym źródłem ciepła w chłodne dni. Komin naturalnie musi posiadać odpowiednie wymiary, aby prawidłowo odprowadzać spaliny i dym powstające w wyniku spalania na zewnątrz. Łatwość instalacji oraz jej niski koszt to niewątpliwe zalety pieca koza. Dodatkowo często cechuje się on ciekawym designem, co szczególnie cieszy miłośników dekoracji wnętrz. Wolnostojący piec typu koza może stanowić bardzo ciekawy element aranżacji salonu lub innego pomieszczenia. Kolejną zaletą pieca koza jest jego mobilność. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, można bez problemu zabrać przenośny piec ze sobą.

W jaki sposób grzeje piec typu koza?

Należy podkreślić, że tanie piece kozy nie sprawdzą się jako główne źródło ogrzewania w domu, lecz raczej jako dodatkowe źródło ciepła. Wyjątek może stanowić tu sytuacja, w której chcemy ogrzać niewielkie pomieszczenie, takie jak garaż, warsztat lub pojedynczy pokój, albo salon połączony z kuchnią. Do tego celu piec ten nada się doskonale. Tanie piece kozy, podobnie jak tradycyjne kominki powietrzne, ogrzewają wnętrze, w którym są ustawione. Ciepło wytworzone podczas spalania paliwa w piecu typu koza jest oddawane do otoczenia częściowo w formie radiacji przez ścianki urządzenia, a częściowo dzięki zjawisku konwekcji w wyniku ruchu ogrzanego powietrza ku górze. Ciepło oddawane przez piec kozę będzie częściowo docierało także do oddzielnych pokoi, jeżeli swobodna cyrkulacja powietrza będzie na to pozwalać.

Piec olejowy koza na olej opałowy - co to takiego?

Jak już wspominaliśmy, piec koza na olej opałowy to wolnostojący piecyk, w którym paliwo grzewcze stanowi olej opałowy. O oleju opałowym więcej można przeczytać w naszym artykule “Czym jest olej opałowy?”.

Wolnostojący piec koza świetnie sprawdzi się do ogrzania pojedynczych pomieszczeń, takich jak garaż, warsztat albo niewielki sklep. Niektóre modele pieca typu koza na olej opałowy są wyposażone, podobnie jak kominki, w ognioodporną szybę, dzięki której istnieje możliwość spoglądania na migoczące wewnątrz płomienie. Spotyka się również modele których zewnętrzna obudowa przypomina tradycyjny piec kaflowy. Najczęściej piec olejowy koza posiada wbudowany zbiornik na olej opałowy o pojemności, która zapewnia ciepło przez wiele godzin, bez konieczności ponownego napełniania zbiornika. Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia grzewczego, w zależności od jego przeznaczenia należy wybrać piec typu koza o odpowiedniej mocy. Moc grzewcza wyrażona w watach określa zdolność pieca do wypromieniowania ciepła. Decydujące znaczenie ma tutaj wielkość pomieszczenia przeznaczonego do ogrzania. Trzeba odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy piec typu koza na olej opałowy będzie stanowił w danym pomieszczeniu jedyne, czy też dodatkowe źródło ciepła. Nie bez znaczenia jest również jakość ocieplenia w danym budynku. Optymalny dobór mocy grzewczej dla pieca typu koza będzie zależał zatem od wielkości pomieszczenia przeznaczonego do ogrzania, od umiejscowienia przewodu kominowego, a także od jakości izolacji cieplnej w pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są tanie piece kozy o mocy 4kW aż po piece typu koza o mocy 8kW, którymi można ogrzać przestrzeń o znacznej kubaturze. Producenci niekiedy podają w danych technicznych pieca typu koza informację o wielkości pomieszczenia, którą ten jest w stanie ogrzać.

Instalacja pieca typu koza na olej opałowy

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, tanie piece koza, tak samo jak tradycyjne kominki, można instalować w domach których wysokość nie przekracza 12 m. Niezbędne jest podłączenie pieca koza na olej opałowy do osobnego przewodu kominowego, do którego nie jest podłączone żadne inne urządzenie grzewcze. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jesteśmy zobowiązani zarejestrować piec na olej opałowy bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub poprzez dedykowaną platformę PUESC.

Obowiązek rejestracyjny dotyczy ,nie tylko opalanych olejem pieców centralnego ogrzewania, ale również pieca olejowego koza. Warto sprawdzić, jak zarejestrować piec na olej opałowy, żeby szybko i bezproblemowo móc dopełnić tej formalności. Jest to istotne, ponieważ bez dokonania rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) nie będziemy w stanie legalnie zakupić paliwa do pieca typu koza.

Zakup paliwa do pieca typu koza na olej opałowy

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w myśl obowiązujących przepisów zakup oleju opałowego musi zostać poprzedzony rejestracją nabywcy w portalu PUESC. Zasady zakupu paliw opałowych są pod tym względem takie same zarówno dla nabywców użytkujących piece centralnego ogrzewania zasilane olejem opałowym, jak i niewielkie tanie piece kozy.

Niewielki wolnostojący piec typu koza, który ma służyć nam przez cały sezon grzewczy, należy zasilać olejem opałowym wysokiej jakości. Warto zajrzeć na stronę sprawdzonego dostawcy paliw grzewczych, żeby dowiedzieć się gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.

 

Podsumowując, piec koza na olej opałowy to piecyk, w którym paliwo grzewcze stanowi olej opałowy. Najczęściej piec olejowy koza posiada wbudowany zbiornik na olej opałowy o pojemności, która zapewnia ciepło przez wiele godzin. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jesteśmy zobowiązani zarejestrować piec na olej opałowy bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub poprzez dedykowaną platformę PUESC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.