poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.

Jak działa nagrzewnica olejowa?

Zasada działania olejowej nagrzewnicy powietrza jest bardzo prosta. Paliwo, które znajduje się w zbiorniku urządzenia, jest stopniowo doprowadzane do komory spalania, w której następuje jego podgrzewanie. Powstałe gorące powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła w nagrzewnicy. Wbudowany wentylator lub dmuchawa powodują, że powstałe ciepło stopniowo roznosi się po pomieszczeniu.

Działanie nagrzewnicy olejowej może się różnić w zależności od konkretnego modelu i producenta. Ważne jest, aby stosować się do instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta i regularnie konserwować nagrzewnicę, aby zapewnić jej prawidłową i bezpieczną pracę.

Co wpływa na zużycie oleju opałowego przez nagrzewnicę?

Ilość oleju opałowego zużywanego przez nagrzewnicę olejową może się różnić w zależności od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest moc nagrzewnicy - im wyższa, tym większe jest zużycie oleju opałowego. Kolejnym istotnym parametrem jest obecność termostatu lub regulatora temperatury, który na bieżąco będzie dostosowywać intensywność spalania oleju w celu utrzymania żądanej temperatury.

Nie mniej ważna jest izolacja budynku, która ma istotne znaczenie dla efektywności nagrzewnicy. Lepsza izolacja pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, co może obniżyć zużycie oleju opałowego przez nagrzewnicę. Aby trafnie oszacować ilość niezbędnego oleju opałowego do nagrzewnicy, zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?”.

Czy nagrzewnicę olejową trzeba zarejestrować?

Nagrzewnica olejowa, podobnie jak kocioł na olej opałowy, jest urządzeniem, które wymaga rejestracji. Podmiot, który decyduje się na korzystanie z nagrzewnicy olejowej, musi uzyskać status tzw. zużywającego podmiotu olejowego. W tym celu konieczne jest wypełnienie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego AKC-RU. Kluczowe informacje na temat tego zgłoszenia znajdują się w artykule “Zasady zakupu paliw opałowych”. Zachęcamy do jego lektury jeszcze przed nabyciem urządzenia grzewczego.

Nagrzewnica olejowa czy kocioł na olej opałowy - co wybrać?

Oba rozwiązania, czyli nagrzewnica olejowa i kocioł na olej opałowy, mają swoje zalety i zastosowanie w różnych sytuacjach. Zaletą nagrzewnic względem kotłów jest ich mobilność - nagrzewnica na olej opałowy jest zazwyczaj przenośna, wyposażona w kółka i można ją łatwo przemieszczać z jednego miejsca w drugie. To szczególnie przydatne w przypadku, gdy potrzebujesz ogrzewać różne obszary lub obiekty, takie jak warsztaty, budowy tymczasowe, namioty i nie tylko. Ponadto nagrzewnica olejowa może szybko podgrzać powietrze. Jest to przydatne, gdy potrzebujesz szybkiego i tymczasowego ogrzewania w określonym miejscu.

W przypadku kotłów olejowych mogą być one bardziej efektywnym rozwiązaniem dla stałego i długoterminowego ogrzewania. Kocioł może zapewniać ciepło dla całego budynku, ale także podgrzewać wodę użytkową, co w przypadku nagrzewnicy olejowej nie jest możliwe. Warto zauważyć, że olejowa nagrzewnica powietrza i kocioł na olej opałowy mogą się świetnie uzupełniać w niektórych przypadkach. Na przykład, nagrzewnica może być wykorzystywana jako dodatkowe źródło ciepła w określonych obszarach, podczas gdy kocioł zapewnia ogólne ogrzewanie centralne.

Ostateczny wybór między nagrzewnicą na olej opałowy a kotłem na olej opałowy zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i rodzaju budynku. Warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni konkretne warunki i doradzi optymalne rozwiązanie w Twojej sytuacji.

Gdzie kupić olej opałowy do nagrzewnicy olejowej?

Zachęcamy do złożenia zamówienia na olej opałowy u jednego z Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm. Ich listę znajdziesz na podstronie “Kup olej”. Lista zawiera nazwy podmiotów oraz dane kontaktowe - adres i numer telefonu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.