poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.

Jak działa nagrzewnica olejowa?

Zasada działania olejowej nagrzewnicy powietrza jest bardzo prosta. Paliwo, które znajduje się w zbiorniku urządzenia, jest stopniowo doprowadzane do komory spalania, w której następuje jego podgrzewanie. Powstałe gorące powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła w nagrzewnicy. Wbudowany wentylator lub dmuchawa powodują, że powstałe ciepło stopniowo roznosi się po pomieszczeniu.

Działanie nagrzewnicy olejowej może się różnić w zależności od konkretnego modelu i producenta. Ważne jest, aby stosować się do instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta i regularnie konserwować nagrzewnicę, aby zapewnić jej prawidłową i bezpieczną pracę.

Co wpływa na zużycie oleju opałowego przez nagrzewnicę?

Ilość oleju opałowego zużywanego przez nagrzewnicę olejową może się różnić w zależności od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest moc nagrzewnicy - im wyższa, tym większe jest zużycie oleju opałowego. Kolejnym istotnym parametrem jest obecność termostatu lub regulatora temperatury, który na bieżąco będzie dostosowywać intensywność spalania oleju w celu utrzymania żądanej temperatury.

Nie mniej ważna jest izolacja budynku, która ma istotne znaczenie dla efektywności nagrzewnicy. Lepsza izolacja pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, co może obniżyć zużycie oleju opałowego przez nagrzewnicę. Aby trafnie oszacować ilość niezbędnego oleju opałowego do nagrzewnicy, zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?”.

Czy nagrzewnicę olejową trzeba zarejestrować?

Nagrzewnica olejowa, podobnie jak kocioł na olej opałowy, jest urządzeniem, które wymaga rejestracji. Podmiot, który decyduje się na korzystanie z nagrzewnicy olejowej, musi uzyskać status tzw. zużywającego podmiotu olejowego. W tym celu konieczne jest wypełnienie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego AKC-RU. Kluczowe informacje na temat tego zgłoszenia znajdują się w artykule “Zasady zakupu paliw opałowych”. Zachęcamy do jego lektury jeszcze przed nabyciem urządzenia grzewczego.

Nagrzewnica olejowa czy kocioł na olej opałowy - co wybrać?

Oba rozwiązania, czyli nagrzewnica olejowa i kocioł na olej opałowy, mają swoje zalety i zastosowanie w różnych sytuacjach. Zaletą nagrzewnic względem kotłów jest ich mobilność - nagrzewnica na olej opałowy jest zazwyczaj przenośna, wyposażona w kółka i można ją łatwo przemieszczać z jednego miejsca w drugie. To szczególnie przydatne w przypadku, gdy potrzebujesz ogrzewać różne obszary lub obiekty, takie jak warsztaty, budowy tymczasowe, namioty i nie tylko. Ponadto nagrzewnica olejowa może szybko podgrzać powietrze. Jest to przydatne, gdy potrzebujesz szybkiego i tymczasowego ogrzewania w określonym miejscu.

W przypadku kotłów olejowych mogą być one bardziej efektywnym rozwiązaniem dla stałego i długoterminowego ogrzewania. Kocioł może zapewniać ciepło dla całego budynku, ale także podgrzewać wodę użytkową, co w przypadku nagrzewnicy olejowej nie jest możliwe. Warto zauważyć, że olejowa nagrzewnica powietrza i kocioł na olej opałowy mogą się świetnie uzupełniać w niektórych przypadkach. Na przykład, nagrzewnica może być wykorzystywana jako dodatkowe źródło ciepła w określonych obszarach, podczas gdy kocioł zapewnia ogólne ogrzewanie centralne.

Ostateczny wybór między nagrzewnicą na olej opałowy a kotłem na olej opałowy zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i rodzaju budynku. Warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni konkretne warunki i doradzi optymalne rozwiązanie w Twojej sytuacji.

Gdzie kupić olej opałowy do nagrzewnicy olejowej?

Zachęcamy do złożenia zamówienia na olej opałowy u jednego z Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm. Ich listę znajdziesz na podstronie “Kup olej”. Lista zawiera nazwy podmiotów oraz dane kontaktowe - adres i numer telefonu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.