czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Co to jest piecyk na olej opałowy?

Określenie “piecyk na olej opałowy” nie ma konkretnej definicji - użytkownicy oleju opałowego najczęściej mówią tak o kotłach olejowych, które stanowią serce instalacji centralnego ogrzewania. Tym sformułowaniem określa się również mniej zaawansowane technologicznie urządzenia, np. grzejniki na olej opałowy, które dodatkowo muszą być zasilane energią elektryczną. Oznacza to, że “piecykiem” może być zarówno przenośne urządzenie, służące do okresowego dogrzewania pomieszczeń, jak i kocioł olejowy, dzięki któremu można przez cały rok ogrzewać budynek i wodę użytkową.

Cechą wspólną wspomnianych urządzeń jest to, iż wykorzystują one olej opałowy jako źródło energii cieplnej. Ich zaletą jest możliwość ogrzewania budynków, których podpięcie do sieci ciepłowniczej czy gazowej jest niemożliwe. Pozostałe zalety ogrzewania olejowego zostały opisane w artykule “Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?”.

Wybrane zalety korzystania z piecyków na olej opałowy

Olej opałowy to powszechnie stosowane paliwo grzewcze w wielu domach i firmach. Użytkownicy cenią je między innymi za wysoką wydajność energetyczną - wartość opałowa oleju opałowego to ok. 42,6 MJ/kg, co czyni go szczególnie ekonomicznym wyborem na tle pozostałych produktów opałowych. Systemy grzewcze bazujące na oleju opałowym są jednymi z najbardziej efektywnych. Ogrzewanie olejowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania.

Jak wybrać odpowiedni piecyk na olej opałowy?

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie piecyka, jest zapotrzebowanie na ciepło. Osoby szukające urządzenia, które docelowo ma służyć do tymczasowego ogrzewania jednego pomieszczenia, mogą zdecydować się np. na grzejniki olejowe (jako piecyk pokojowy na olej opałowy) albo piec typu koza. Jeśli priorytetem jest ogrzewanie całego budynku i wody użytkowej, jedynym słusznym wyborem jest kocioł na olej grzewczy.

Kolejnym istotnym parametrem jest wydajność energetyczna danego urządzenia. W przypadku kotłów najbardziej efektywne są kotły kondensacyjne, które uzyskują energię cieplną zarówno z oleju opałowego, jak i ze spalin. Sprawność kotłów kondensacyjnych nierzadko przekracza 100%, co czyni je najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Cena przy wyborze piecyka ma spore znaczenie, jednak nie należy traktować jej jako główny wyznacznik. Zakup droższego urządzenia w dłuższej perspektywie może okazać się bardziej opłacalny, między innymi ze względu na to, że będzie ono zużywać mniej oleju opałowego. Ponadto, w przypadku urządzeń wyższej klasy, ich eksploatacja może być nie tylko tańsza, ale także wygodniejsza - między innymi za sprawą licznych udogodnień, np. możliwości automatyzacji procesu ogrzewania.

Czy piecyk na olej opałowy jest odpowiedni dla Ciebie?

Terminem “piecyk na olej opałowy” określa się szeroką grupę produktów o różnych zastosowaniach. Wśród nich z łatwością można znaleźć urządzenie, które zaspokoi potrzeby związane z wytwarzaniem ciepła. Niezależnie od tego, należy pamiętać, iż olej opałowy jako paliwo grzewcze ma wiele zalet, dlatego z całą pewnością warto się na nie zdecydować. Aby instalacja grzewcza mogła pracować efektywnie, konieczny jest wybór oleju opałowego wysokiej jakości, takiego jak Ekoterm. Autoryzowani Dystrybutorzy Ekoterm dostarczają olej opałowy na terenie całej Polski. Więcej informacji na temat sieci dystrybutorów oleju opałowego Ekoterm można znaleźć na podstronie “Kup olej”, do której zapraszamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 7 czerwca 2024

Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!

news

czwartek, 9 maja 2024

Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?

Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.