czwartek, 14 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Warto przyjrzeć się ogrzewaniu olejem opałowym, który jest coraz bardziej popularny wśród rozwiązań grzewczych. Dotychczas kotły olejowe, zwane potocznie piecami, zwykle były rozpatrywane jako źródło ciepła dopiero wtedy, kiedy w danej lokalizacji nie było możliwości instalacji przyłącza gazowego.

Olej jako paliwo grzewcze ma wiele zalet, m.in. wysoką wartość energetyczną i niską emisyjność. Jest również bezpieczny ‒ jego użytkowanie i przechowywanie nie grozi wybuchem, dlatego zbiorniki na olej nie są obwarowane tak rygorystycznymi wymaganiami jak zbiorniki na gaz płynny.

Olej opałowy a paliwa stałe

Olej opałowy ma pewną przewagę nad rozwiązaniami takimi jak m.in. drewno opałowe czy węgiel „orzech”. Stanowi bowiem ekologiczną i niemal bezobsługową alternatywę dla paliw stałych. Obecnie przewaga oleju opałowego może się zwiększyć jeszcze bardziej, zważywszy na stopniowe eliminowanie kotłów na paliwa stałe oraz opłaty związane z emisją CO2.

Olej opałowy – rodzaje

Podstawowy podział olejów opałowych wynika z ich gęstości oraz zawartości siarki. Oleje opałowe dzielą się na:

  • lekkie – gęstość w przedziale 0,82–0,85 g/cm³, temperatura zapłonu 60℃, a temperatura krzepnięcia około –30℃. Olej lekki zawiera 0,07% siarki, a jego wartość opałowa to 42,8 MJ/kg;
  • średnie – średnia gęstość produktu mieści się w przedziale 0,85–0,89 g/cm³, temperatura zapłonu wynosi 125℃, a krzepnięcia – poniżej –11℃. Taki olej zawiera 0,45% siarki, a jego wartość opałowa to 42,7 MJ/kg;
  • ciężkie – gęstość powyżej 0,89/cm³. Olej zapala się już w 85℃, a krzepnie przy –6°C. Zawiera około 2,3% siarki. Jego wartość opałowa to 40,9 MJ/kg.

Jako olej opałowy w kotłach olejowych w warunkach domowych stosuje się wyłącznie olej lekki. Ten rodzaj paliwa jest także używany do celów grzewczych, produkcyjnych (np. w piecach na olej opałowy stosowanych w piekarniach) i technologicznych w niewielkich zakładach przemysłowych. W większych, przemysłowych kotłowniach stosuje się olej średni, a w największych, np. elektrociepłowniach – olej ciężki.

Piec olejowy w przedsiębiorstwach

Doskonałym przykładem wykorzystania oleju lekkiego są piece na olej opałowy stosowane w piekarniach i cukierniach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kotłów grzewczych, piece olejowe stanowią jedynie jedną z opcji, alternatywną dla pieców gazowych, elektrycznych czy na pellet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

wtorek, 18 czerwca 2024

Kompendium wiedzy na temat kominków na olej opałowy

Sprawdź kompletny przewodnik po kominkach na olej opałowy! Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania grzewczego!

news

piątek, 7 czerwca 2024

Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!

news

czwartek, 9 maja 2024

Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?

Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?