czwartek, 14 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Warto przyjrzeć się ogrzewaniu olejem opałowym, który jest coraz bardziej popularny wśród rozwiązań grzewczych. Dotychczas kotły olejowe, zwane potocznie piecami, zwykle były rozpatrywane jako źródło ciepła dopiero wtedy, kiedy w danej lokalizacji nie było możliwości instalacji przyłącza gazowego.

Olej jako paliwo grzewcze ma wiele zalet, m.in. wysoką wartość energetyczną i niską emisyjność. Jest również bezpieczny ‒ jego użytkowanie i przechowywanie nie grozi wybuchem, dlatego zbiorniki na olej nie są obwarowane tak rygorystycznymi wymaganiami jak zbiorniki na gaz płynny.

Olej opałowy a paliwa stałe

Olej opałowy ma pewną przewagę nad rozwiązaniami takimi jak m.in. drewno opałowe czy węgiel „orzech”. Stanowi bowiem ekologiczną i niemal bezobsługową alternatywę dla paliw stałych. Obecnie przewaga oleju opałowego może się zwiększyć jeszcze bardziej, zważywszy na stopniowe eliminowanie kotłów na paliwa stałe oraz opłaty związane z emisją CO2.

Olej opałowy – rodzaje

Podstawowy podział olejów opałowych wynika z ich gęstości oraz zawartości siarki. Oleje opałowe dzielą się na:

  • lekkie – gęstość w przedziale 0,82–0,85 g/cm³, temperatura zapłonu 60℃, a temperatura krzepnięcia około –30℃. Olej lekki zawiera 0,07% siarki, a jego wartość opałowa to 42,8 MJ/kg;
  • średnie – średnia gęstość produktu mieści się w przedziale 0,85–0,89 g/cm³, temperatura zapłonu wynosi 125℃, a krzepnięcia – poniżej –11℃. Taki olej zawiera 0,45% siarki, a jego wartość opałowa to 42,7 MJ/kg;
  • ciężkie – gęstość powyżej 0,89/cm³. Olej zapala się już w 85℃, a krzepnie przy –6°C. Zawiera około 2,3% siarki. Jego wartość opałowa to 40,9 MJ/kg.

Jako olej opałowy w kotłach olejowych w warunkach domowych stosuje się wyłącznie olej lekki. Ten rodzaj paliwa jest także używany do celów grzewczych, produkcyjnych (np. w piecach na olej opałowy stosowanych w piekarniach) i technologicznych w niewielkich zakładach przemysłowych. W większych, przemysłowych kotłowniach stosuje się olej średni, a w największych, np. elektrociepłowniach – olej ciężki.

Piec olejowy w przedsiębiorstwach

Doskonałym przykładem wykorzystania oleju lekkiego są piece na olej opałowy stosowane w piekarniach i cukierniach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kotłów grzewczych, piece olejowe stanowią jedynie jedną z opcji, alternatywną dla pieców gazowych, elektrycznych czy na pellet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.

news

piątek, 20 października 2023

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.