wtorek, 30 maja 2023

Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem

Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem

Olej opałowy to popularny materiał grzewczy, stosowany w wielu domach jednorodzinnych i zakładach przemysłowych. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska - proces spalania oleju opałowego ma znikomy wpływ na środowisko. Niestety, pomimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej na przestrzeni lat, nadal można zaobserwować przypadki wykorzystania oleju przepracowanego w celach grzewczych. O tym, czym jest olej przepracowany oraz dlaczego nie należy go spalać, dowiesz się z artykułu.

Co to jest olej przepracowany?

Oleje to grupa substancji wykorzystywanych w wielu branżach związanych z transportem i przemysłem. Do przykładów można zaliczyć m.in. olej silnikowy, hydrauliczny, przekładniowy i spożywczy. Używanie olejów wiąże się ze stopniową utratą ich właściwości oraz zanieczyszczeniem. Zużycie oleju może być związane także z nieprawidłowym lub zbyt długim przechowywaniem. Olej, który nie nadaje się do dalszego użytku, jest odpadem - wówczas nazywa się go olejem przepracowanym.

Co można zrobić ze zużytym olejem?

Olej przepracowany zalicza się do odpadów niebezpiecznych, co oznacza, że w środowisku naturalnym może stanowić zagrożenie dla wszystkich form życia. Nie można wyrzucić go do śmieci czy wylać do toalety, gdzie może stężeć i spowodować awarię kanalizacji sanitarnej. Niewłaściwa utylizacja może spowodować przedostanie się oleju do wód gruntowych, co w perspektywie długofalowej jest niebezpiecznym zjawiskiem, mogącym doprowadzić do trwałego skażenia.

Ze względu na właściwości grzewcze oleju przepracowanego, zdarzają się przypadki powtórnego wykorzystania go właśnie w tym celu. W internecie można znaleźć informacje na temat tego, jak zrobić piec na olej przepracowany, a nawet gdzie kupić piec na zużyty olej. Mało kto jednak zastanawia się nad konsekwencjami takiego działania - a jest ich naprawdę wiele.

Piec na olej przepalony emituje groźne związki chloroorganiczne, pył zawieszony oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, których znaczna część ma udowodnione działanie rakotwórcze. Wynika to z faktu, iż podczas używania oleju dochodzi do ścierania ruchomych elementów silnika, przez co taki olej może być wymieszany m.in. z ołowiem, kadmem czy chromem. Ponadto w celu polepszenia parametrów oleju dodaje się uszlachetniacze, które przy spalaniu oleju przepracowanego mogą zwiększyć ilość toksycznych składników w spalinach.

Na daną chwilę nie udało się poznać żadnych domowych sposobów, które umożliwiałyby bezpieczne powtórne wykorzystanie oleju przepracowanego. Legalnym sposobem na utylizację oleju przepalonego jest zgłoszenie się do firmy, która zajmuje się odbiorem takiego oleju. Dzięki temu masz pewność, że recykling niebezpiecznych substancji zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto warto zorientować się, czy lokalny PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, umożliwia przekazanie zużytego oleju.

Czy spalanie oleju przepracowanego jest legalne?

Jak już podkreślaliśmy, przetwarzanie oleju przepracowanego wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na jego wysoką szkodliwość. Termiczne przekształcanie oleju w piecu jest zagrożone mandatem, gdyż piec na olej przepracowany nie jest instalacją przeznaczoną do tego celu. Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, art. 191. Poza skutkami środowiskowymi narażasz się również na konsekwencje prawne, co podważa sens stosowania oleju przepalonego do ogrzewania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznej formy ogrzewania, jaką jest olej opałowy, przeczytaj artykuł “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”.

Olej przepracowany - dostępne alternatywy

Używanie oleju przepracowanego w celach grzewczych jest nielegalne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dogrzewał swój budynek bezpiecznym olejem opałowym. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach?”, z którego dowiesz się, w jaki sposób kupić olej grzewczy niezależnie od zapotrzebowania. Używanie wysokiej jakości oleju opałowego wiąże się z licznymi korzyściami, niedostępnymi przy innych metodach grzewczych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.