poniedziałek, 20 lutego 2023

Przypomnienie o ważnych zmianach dotyczących obrotu paliwami opałowymi

Przypomnienie o ważnych zmianach dotyczących obrotu paliwami opałowymi

W 2020 r. oficjalnie weszły w życie istotne zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi. Od tego czasu osoby prywatne, rozwijające się przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe, które planują ogrzewać swoje budynki olejem opałowym, są zobowiązane do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W związku z nowelizacją ustawy z 19 lipca 2019 r. dotyczącej monitorowania przewozu towarów drogą i koleją każdy użytkownik paliwa grzewczego, ma bezwzględny obowiązek wysłania skróconego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Wymagany formularz można przesłać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Paliwa opałowe - rodzaje dostępnych produktów

Olej opałowy to mieszanina różnorodnych węglowodorów, w tym aromatycznych, parafinowych i naftenowych. Roztwór uzyskiwany jest poprzez destylację ropy naftowej, a jego jakość i zastosowanie różni się w zależności od składu materiału grzewczego.

Olej opałowy bardzo często pełni rolę źródła ciepła do ogrzewania instalacji grzewczych w przemysłowych piecach. Wykorzystywany jest także jako materiał produkcyjny lub paliwo technologiczne. Istnieją trzy typy oleju opałowego, które sklasyfikowane są w zależności od jego gęstości: olej opałowy lekki, średni i ciężki.

 

Każdy z tych nośników energii jest przeznaczony do innego zastosowania, ze względu na różne właściwości i zawartość składników mineralnych. Wpływają one bowiem na ilość ciepła, jaką może finalnie wytworzyć paliwo. Lekki olej opałowy jest powszechnie stosowany do ogrzewania domów, mieszkań i małych budynków użyteczności publicznej. Natomiast średni i ciężki olej grzewczy, używany jest przeważnie w elektrociepłowniach i wielkopowierzchniowych budynkach przemysłowych – ze względu na wyższą wartość energetyczną materiału grzewczego.

Kupno i sprzedaż paliwa opałowego - obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym

W celu dokonania legalnego zakupu oleju opałowego, według obowiązujących przepisów, należy zarejestrować się jako nabywca w urzędzie skarbowym. Zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU muszą złożyć zarówno osoby fizyczne, jak i pozostałe podmioty, takie jak gminy i szpitale, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Celem wprowadzenia wymogu rejestracji jest uszczelnienie systemu podatkowego w związku z obrotem paliwami opałowymi.

 

Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego nabywca oleju opałowego otrzymuje status "zużywającego podmiotu olejowego" (ZPO). To oznacza, że jest to podmiot posiadający miejsce zamieszkania, pobytu, siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju. Status może posiadać również przedsiębiorca zagraniczny, prowadzący działalność gospodarczą w kraju na warunkach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 roku.

Status "zużywającego podmiotu olejowego", przyznawany przez urząd skarbowy, jest niezbędny do zakupu jakiegokolwiek oleju opałowego, w tym również najwyższej jakości paliwa grzewczego Ekoterm. Sprzedający zobowiązany jest odmówić dostarczenia paliwa grzewczego, jeśli nabywca nie dokonał rejestracji jako podmiot olejowy. Więcej informacji na temat procedur prawnych, dotyczących korzystania z instalacji olejowej, znaleźć można w artykule “Jak zarejestrować piec na olej opałowy?”.

Zakup paliw opałowych - jak dokonać procedur urzędowych?

Planując zakup dowolnej ilości oleju opałowego, warto zaznajomić się z nowymi przepisami, które weszły w życie w kwietniu 2020 r. Dokonanie rejestracji na formularzu AKC-RU jest wymagane, aby uzyskać status ZPO (zużywającego podmiotu olejowego) i móc legalnie zamawiać i eksploatować olej opałowy. Wspomniana wcześniej rejestracja może zostać dokonana na dwa sposoby:

 

  • elektronicznie – za pośrednictwem portalu usług elektronicznych służby celnej (PUESC);
  • tradycyjnie – osobiście w urzędzie skarbowym, lub przesyłając papierowy formularz pocztą.

 

Alternatywnym sposobem rejestracji jest upoważnienie sprzedawcy do załatwienia niezbędnych formalności z urzędem skarbowym w imieniu klienta. Rejestracja jest wymagana wyłącznie jeden raz, jednak wszelkie zmiany, takie jak wymiana kotła lub jego likwidacja, muszą zostać zgłoszone w ciągu 7 dni od momentu ich zaistnienia. Zmiany te zgłaszane są także za pomocą formularza AKC-RU.

Wartość opałowa paliw grzewczych - olej opałowy

Wybierając dowolne paliwo stałe, takie jak olej opałowy, ważne jest uwzględnienie jego wartości opałowej. Wartość ta jest istotnym czynnikiem, który wpływa na efektywność i wydajność materiału grzewczego. To oznacza, że jeśli opał jest tańszy niż jego cena rynkowa, prawdopodobnie jego wartość opałowa będzie znacznie niższa. To z kolei przyczynia się do większego zużycia paliwa i większych wydatków związanych z eksploatacją oleju opałowego. Warto pamiętać, że wartość opałowa oleju obliczana jest według formuły, która uwzględnia m.in. procentowy udział czystych substancji i pierwiastków oraz stopień wilgoci. Przybliżona wartość opałowa wynosi ok. 11,8 kWh/kg (42,6 MJ/kg).

 

Wysoka wartość opałowa zależy głównie od rodzaju paliwa i można ją osiągnąć za pomocą kilku kluczowych czynników, takich jak niska wilgotność, brak zanieczyszczeń i brak domieszek innych surowców, które często powodują emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania artykułu: “Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?”, dostępnego na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

news

środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?

news

środa, 15 lutego 2023

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?