niedziela, 11 grudnia 2022

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?

Dlaczego należy poznać wartość opałową oleju opałowego?

Wartość opałową liczy się w trakcie wyboru paliwa stałego, w tym przypadku oleju opałowego, tak aby charakteryzował się on, jak najwyższym wynikiem, bądź też posiadał cenę adekwatną do jego wartości. Często zdarza się, że jeśli opał kosztuje poniżej ceny rynkowej, lub mniej w stosunku do konkurencji, to jego wartość będzie niższa. To oznacza, że użytkownik będzie musiał liczyć się z szybszym zużyciem zapasów. Im mniejsza wartość opałowa, tym większy zapas oleju opałowego będzie potrzebny w sezonie grzewczym. Z tego powodu, warto uwzględnić ten czynnik przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego produktu. Ekoterm to renomowany olej opałowy, dostępny na rynku od ponad 30 lat. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu “Olej grzewczy Ekoterm - doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania”.

Różnice pomiędzy wartością opałową oleju opałowego, a ciepłem spalania

Coraz częstszym zjawiskiem jest, że sprzedawcy oleju opałowego zamiast wartości opałowej produktu podają jego ciepło spalania. Miary te nie są jednak tożsame. Ciepło spalania to całkowita ilość energii, która powstaje w wyniku spalania. Z kolei wartość opałowa paliwa lub inaczej jego kaloryczność, jest to stosunek ciepła uzyskanego ze spalenia paliwa do masy lub objętości tego paliwa. Liczbowo równa jest ilości ciepła, jaką można uzyskać ze spalenia 1 kg paliwa stałego czy ciekłego, lub 1 m3 paliwa gazowego. Wartość opałową oblicza się jako różnicę ciepła spalania i ciepła parowania wody wydzielonej z paliwa podczas jego spalania.

 

Nie obejmuje ona zatem ciepła uzyskanego z kondensacji pary wodnej i spalin. Wartość opałowa jest zwykle o ok. 10% niższa niż ciepło spalania.

Wartość opałowa oleju opałowego - w jaki sposób ją określić i jak się wyraża?

Wartość opałowa oleju opałowego obliczana jest na podstawie wzoru, który uwzględnia m.in. procentowy udział czystych substancji i pierwiastków oraz wilgoci w opale.

W przypadku oleju opałowego, we wzorze najczęściej stosowane jednostki to megadżule na kilogram (MJ/kg) lub kilowatogodziny na kilogram (kWh/kg). Wartości te można w prosty sposób przeliczyć z jednej jednostki na drugą, gdyż 1 kWh/kg = 3,6 MJ/kg.

Stąd wiadomo, że przybliżona wartość opałowa oleju opałowego, wynosi po przeliczeniu ok. 11,8 kWh/kg (42,6 MJ/kg).

Od czego zależy wartość opałowa oleju opałowego?

Wartość opałowa zależy głównie od gatunku materiału opałowego. U licznych dystrybutorów,  znaleźć można olej opałowy zarówno o mniejszej, jak i większej kaloryczności. Na wysoką wartość opałową składa się kilka istotnych parametrów, które warto wziąć pod uwagę. Należy do nich m.in.:

 

  • niska wilgotność opału,
  • brak zanieczyszczeń,
  • brak domieszek innych surowców, często będących źródłem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Dla kogo sprawdzi się ogrzewanie olejem opałowym?

Olej opałowy to innowacyjne, wysokokaloryczne paliwo grzewcze. Stanowi ono doskonały zamiennik pozostałych tradycyjnych form ogrzewania. Korzystanie z tego rodzaju surowca zalecane jest wszystkim osobom, które poszukują przyjaznej ludziom i środowisku alternatywy dla węgla czy drewna opałowego.

 

Ogrzewanie olejem opałowym zalecane jest w szczególności użytkownikom obiektów usługowych i właścicielom budynków mieszkalnych, które nie dysponują bezpośrednim dostępem do sieci gazu ziemnego. Ponadto ten rodzaj instalacji grzewczej, będzie również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę użytkowania. Warto dodać, że olej opałowy jest też bardziej ekonomicznym surowcem, w porównaniu np. do gazu.

Ogrzewanie olejem opałowym - najważniejsze zalety tego rozwiązania

Ogrzewanie na olej opałowy posiada wiele zalet, które wyróżniają ten surowiec na tle innych materiałów grzewczych. To sprawia, że z roku na rok, olej opałowy zyskuje na popularności. Do największych atutów ogrzewania olejem opałowym należą m.in.: 

 

  • wysoki stopień bezpieczeństwa - ogrzewanie na olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów,
  • brak ponoszenia cyklicznych opłat z tytułu użytkowania instalacji grzewczej,
  • innowacyjny i zautomatyzowany system obsługi instalacji,
  • niska emisyjność,
  • uniwersalność instalacji.

 

Oprócz wyżej wymienionych zalet funkcjonowania ogrzewania olejem opałowym, ogromnym atutem tego rodzaju instalacji jest także brak szkodliwego wpływu na planetę i środowisko naturalne. Ogrzewanie za pomocą oleju opałowego, nie wytwarza bowiem trujących spalin i zanieczyszczeń, które mogłyby pogorszyć stan jakości powietrza.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

news

poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

news

wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?