czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

Właściwości oleju opałowego

Olej opałowy jest popularnym paliwem używanym w przemyśle i do ogrzewania domów. Jest to produkt ropopochodny, który zawiera w składzie różne związki chemiczne, takie jak węglowodory alifatyczne i aromatyczne. Właściwości oleju opałowego zależą od jego składu chemicznego, który może się różnić w zależności od źródła i sposobu przetwarzania.

Jedną z najważniejszych właściwości oleju opałowego jest jego wartość opałowa, czyli ilość energii, jaką można uzyskać z jednostki masy oleju. Szacuje się, że wartość ta zwykle wynosi ok. 42-44 megadżuli na kilogram (MJ/kg). To sprawia, że olej opałowy jest skutecznym źródłem energii w okresie grzewczym.

 

Olej opałowy jest również stosunkowo stabilny chemicznie i łatwo się przechowuje. Warto dodać, że w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi, takimi jak gaz ziemny czy ropa naftowa, olej opałowy ma dłuższy okres ważności i jest mniej podatny na zanieczyszczenia.

Analizując właściwości oleju opałowego, warto dodać, że surowiec może być stosowany w różnych rodzajach kotłów i pieców, zarówno w nowych, jak i starszych konstrukcjach. Jednak w przypadku starszych pieców może być konieczna ich modyfikacja lub wymiana, aby zoptymalizować spalanie oleju i zminimalizować emisję zanieczyszczeń. Aby dowiedzieć się więcej na temat instalacji olejowej, warto zapoznać się z treścią artykułu „Piec na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”, do którego zapraszamy.

Dodatek do oleju opałowego na zimę

Zima to czas, gdy wiele osób poszukuje efektywnych sposobów na ogrzewanie swojego domu lub mieszkania. Jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła jest olej opałowy, który może być stosowany do ogrzewania pomieszczeń, ale również do produkcji ciepłej wody użytkowej. Jednakże, w trakcie zimowych miesięcy, olej opałowy może stać się gęsty i trudny do rozpalenia, co może wpłynąć na wydajność i skuteczność ogrzewania.

Z tego powodu wielu producentów oferuje zakup dodatków do oleju opałowego, które pomagają w zachowaniu jego naturalnych właściwości w czasie zimy. Takie dodatki mogą zawierać różne składniki, w tym substancje zapobiegające osadzaniu się sadzy, poprawiające płynność oleju, a nawet zwiększające jego kaloryczność.

 

Dodatki do oleju opałowego mają wiele zalet. Przede wszystkim, pomagają one w poprawie wydajności i skuteczności ogrzewania, co może przełożyć się na niższe rachunki za energię. Warto podkreślić, że dodatki te są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Wystarczy je po prostu dodać do zbiornika, bez konieczności ingerowania w pracę instalacji grzewczej.

Ile oleju opałowego na zimę będzie optymalnym rozwiązaniem – wskazówki ekspertów

Ilość oleju opałowego, potrzebnego do ogrzania domu lub zakładu w trakcie zimy, zależy od wielu czynników. Do kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, robiąc zapasy surowca, należą m.in.:

 

  • wielkość domu lub zakładu przemysłowego,
  • stan izolacji termicznej budynku,
  • temperatura panująca na zewnątrz,
  • indywidualne preferencje mieszkańców lub użytkowników obiektu.

 

Analizując powyższe czynniki, wskazanie jednoznacznej ilości potrzebnego materiału grzewczego jest nie lada wyzwaniem. Jednakże istnieją pewne ogólne wskazówki, które mogą pomóc orientacyjnie określić zapotrzebowanie na surowiec w trakcie zimy. Zdaniem ekspertów, średnia ilość oleju opałowego potrzebna na sezon grzewczy wynosi ok. 2-3 tysiące litrów na dom o powierzchni do 150 m². Jednakże, jeśli dom jest słabo izolowany, posiada dużą ilość przegród zewnętrznych lub znajduje się w rejonie, w którym dominują skrajnie niskie temperatury, wówczas potrzeba będzie większej ilości. Warto także pamiętać, że zużycie oleju opałowego zależy od sposobu korzystania z ogrzewania. Użytkownicy, którzy preferują cieplejszą temperaturę wewnątrz budynku, będą potrzebowali większej ilości oleju niż ci, którzy lubią niższą temperaturę.

Ile oleju opałowego na zimę - kalkulacja zużycia surowca na podstawie powierzchni domu

Kiedy zbliża się sezon grzewczy, wielu użytkowników instalacji olejowej zastanawia się, jaka ilość surowca będzie potrzebna na zimę. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak brak paliwa w trakcie mroźnych dni, warto oszacować zużycie oleju opałowego w sezonie zimowym.

 

Aby tego dokonać, wystarczy przeprowadzić kilka prostych kalkulacji. Orientacyjne zapotrzebowanie, np. do ogrzewania domu jednorodzinnego, można określić na podstawie powierzchni budynku oraz wskaźnika rocznego zużycia oleju opałowego. Objętość oleju opałowego obliczana jest według wzoru: V = A x B. Gdzie:

  1. A - powierzchnia ogrzewana,
  2. B - wskaźnik rocznego zużycia oleju, który w zależności od energooszczędności domu przyjmuje się:

 

  • 30-35 dm³/m² - w domach starej generacji,
  • 8-10 dm³/m² - w domach energooszczędnych.

 

Przykładowe równanie:

Zużycie oleju opałowego potrzebnego do ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² wynosi:

 

  • w starym domu V = 150 m² x (30-35 dm³/m²) = 4500-5250 dm³;
  • w domu energooszczędnym V = 150 m² x (8-10 dm³/m²) = 1200-1500 dm³.

 

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?”, który jest dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce aktualności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?

news

poniedziałek, 20 lutego 2023

Przypomnienie o ważnych zmianach dotyczących obrotu paliwami opałowymi

W 2020 r. oficjalnie weszły w życie istotne zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi. Od tego czasu osoby prywatne, rozwijające się przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe, które planują ogrzewać swoje budynki olejem opałowym, są zobowiązane do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W związku z nowelizacją ustawy z 19 lipca 2019 r. dotyczącej monitorowania przewozu towarów drogą i koleją każdy użytkownik paliwa grzewczego, ma bezwzględny obowiązek wysłania skróconego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Wymagany formularz można przesłać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

news

środa, 15 lutego 2023

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?