czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

Właściwości oleju opałowego

Olej opałowy jest popularnym paliwem używanym w przemyśle i do ogrzewania domów. Jest to produkt ropopochodny, który zawiera w składzie różne związki chemiczne, takie jak węglowodory alifatyczne i aromatyczne. Właściwości oleju opałowego zależą od jego składu chemicznego, który może się różnić w zależności od źródła i sposobu przetwarzania.

Jedną z najważniejszych właściwości oleju opałowego jest jego wartość opałowa, czyli ilość energii, jaką można uzyskać z jednostki masy oleju. Szacuje się, że wartość ta zwykle wynosi ok. 42-44 megadżuli na kilogram (MJ/kg). To sprawia, że olej opałowy jest skutecznym źródłem energii w okresie grzewczym.

 

Olej opałowy jest również stosunkowo stabilny chemicznie i łatwo się przechowuje. Warto dodać, że w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi, takimi jak gaz ziemny czy ropa naftowa, olej opałowy ma dłuższy okres ważności i jest mniej podatny na zanieczyszczenia.

Analizując właściwości oleju opałowego, warto dodać, że surowiec może być stosowany w różnych rodzajach kotłów i pieców, zarówno w nowych, jak i starszych konstrukcjach. Jednak w przypadku starszych pieców może być konieczna ich modyfikacja lub wymiana, aby zoptymalizować spalanie oleju i zminimalizować emisję zanieczyszczeń. Aby dowiedzieć się więcej na temat instalacji olejowej, warto zapoznać się z treścią artykułu „Piec na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”, do którego zapraszamy.

Dodatek do oleju opałowego na zimę

Zima to czas, gdy wiele osób poszukuje efektywnych sposobów na ogrzewanie swojego domu lub mieszkania. Jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła jest olej opałowy, który może być stosowany do ogrzewania pomieszczeń, ale również do produkcji ciepłej wody użytkowej. Jednakże, w trakcie zimowych miesięcy, olej opałowy może stać się gęsty i trudny do rozpalenia, co może wpłynąć na wydajność i skuteczność ogrzewania.

Z tego powodu wielu producentów oferuje zakup dodatków do oleju opałowego, które pomagają w zachowaniu jego naturalnych właściwości w czasie zimy. Takie dodatki mogą zawierać różne składniki, w tym substancje zapobiegające osadzaniu się sadzy, poprawiające płynność oleju, a nawet zwiększające jego kaloryczność.

 

Dodatki do oleju opałowego mają wiele zalet. Przede wszystkim, pomagają one w poprawie wydajności i skuteczności ogrzewania, co może przełożyć się na niższe rachunki za energię. Warto podkreślić, że dodatki te są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Wystarczy je po prostu dodać do zbiornika, bez konieczności ingerowania w pracę instalacji grzewczej.

Ile oleju opałowego na zimę będzie optymalnym rozwiązaniem – wskazówki ekspertów

Ilość oleju opałowego, potrzebnego do ogrzania domu lub zakładu w trakcie zimy, zależy od wielu czynników. Do kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, robiąc zapasy surowca, należą m.in.:

 

  • wielkość domu lub zakładu przemysłowego,
  • stan izolacji termicznej budynku,
  • temperatura panująca na zewnątrz,
  • indywidualne preferencje mieszkańców lub użytkowników obiektu.

 

Analizując powyższe czynniki, wskazanie jednoznacznej ilości potrzebnego materiału grzewczego jest nie lada wyzwaniem. Jednakże istnieją pewne ogólne wskazówki, które mogą pomóc orientacyjnie określić zapotrzebowanie na surowiec w trakcie zimy. Zdaniem ekspertów, średnia ilość oleju opałowego potrzebna na sezon grzewczy wynosi ok. 2-3 tysiące litrów na dom o powierzchni do 150 m². Jednakże, jeśli dom jest słabo izolowany, posiada dużą ilość przegród zewnętrznych lub znajduje się w rejonie, w którym dominują skrajnie niskie temperatury, wówczas potrzeba będzie większej ilości. Warto także pamiętać, że zużycie oleju opałowego zależy od sposobu korzystania z ogrzewania. Użytkownicy, którzy preferują cieplejszą temperaturę wewnątrz budynku, będą potrzebowali większej ilości oleju niż ci, którzy lubią niższą temperaturę.

Ile oleju opałowego na zimę - kalkulacja zużycia surowca na podstawie powierzchni domu

Kiedy zbliża się sezon grzewczy, wielu użytkowników instalacji olejowej zastanawia się, jaka ilość surowca będzie potrzebna na zimę. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak brak paliwa w trakcie mroźnych dni, warto oszacować zużycie oleju opałowego w sezonie zimowym.

 

Aby tego dokonać, wystarczy przeprowadzić kilka prostych kalkulacji. Orientacyjne zapotrzebowanie, np. do ogrzewania domu jednorodzinnego, można określić na podstawie powierzchni budynku oraz wskaźnika rocznego zużycia oleju opałowego. Objętość oleju opałowego obliczana jest według wzoru: V = A x B. Gdzie:

  1. A - powierzchnia ogrzewana,
  2. B - wskaźnik rocznego zużycia oleju, który w zależności od energooszczędności domu przyjmuje się:

 

  • 30-35 dm³/m² - w domach starej generacji,
  • 8-10 dm³/m² - w domach energooszczędnych.

 

Przykładowe równanie:

Zużycie oleju opałowego potrzebnego do ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² wynosi:

 

  • w starym domu V = 150 m² x (30-35 dm³/m²) = 4500-5250 dm³;
  • w domu energooszczędnym V = 150 m² x (8-10 dm³/m²) = 1200-1500 dm³.

 

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?”, który jest dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce aktualności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.

news

piątek, 20 października 2023

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.