czwartek, 30 czerwca 2022

Olej opałowy do ogrzewania piekarni

Olej opałowy do ogrzewania piekarni

Każdy właściciel piekarni musi zapewnić pracownikom nie tylko odpowiednie narzędzia czy piece do wypieków, ale także przyjazne miejsce pracy. Ostatni wspomniany wymóg możliwy jest do osiągnięcia dzięki m.in. odpowiednio ogrzanym pomieszczeniom - szczególnie jesienią i zimą. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kocioł na olej opałowy.

 

Branża piekarnicza w Polsce jest mocno rozdrobniona, dominują małe zakłady zatrudniające do 9 osób. Jednocześnie wartość inwestycji w branży piekarniczej utrzymuje się na wysokim poziomie. Największą kategorię inwestycji stanowią maszyny, urządzenia i piece – ich udział to ok. 60% nakładów inwestycyjnych [1].

 

Właściciele piekarni doskonale rozumieją, że tylko innowacyjna firma jest w stanie skutecznie konkurować na rynku i szybko reagować na zmieniające się trendy konsumenckie. Piekarnia potrzebuje jednak nie tylko nowoczesnych pieców piekarniczych do wypieków, ale i optymalnego źródła ciepła do ogrzania zakładu. Tej ostatniej kwestii nie uniknie żaden właściciel piekarni, ponieważ w naszej części Europy pogoda bywa kapryśna, a temperatura potrafi w zimę spadać mocno poniżej zera. Olej opałowy do ogrzewania to rozwiązanie, na które decyduje się wielu właścicieli piekarni i nie jest to wcale przypadek.

Piec olejowy do piekarni – dlaczego warto?

Ogrzewanie piekarni musi być nie tylko efektywne, ale i łatwe w obsłudze, niewymagające zbyt dużego angażowania właściciela piekarni i pracowników. Doskonale nadaje się do tego piec olejowy. To źródło ciepła jest w pełni zautomatyzowane i właściwie bezobsługowe. Wystarczy raz ustawić odpowiednie parametry w panelu sterowania kotła, a dalszy proces odbywa się bez udziału człowieka. Nie trzeba ani codziennie uzupełniać paliwa, ani wykonywać żadnych czynności związanych z czyszczeniem. Piec olejowy jest do tego bezpieczny w eksploatacji i nie stwarza zagrożenia wybuchem (olej grzewczy ma wysoką temperaturę zapłonu, więc jest bezpieczny w użytkowaniu). Należy jedynie pamiętać, że piec olejowy wymaga wygospodarowania miejsca na zbiornik na olej.

 

Istotne jest także to, że właściciel piekarni nie musi zaprzątać sobie głowy organizowaniem transportu paliwa. Olej opałowy jest bowiem dostarczany cysternami. Wystarczy zadzwonić i zamówić dostawę. Tak dostarczony zapas oleju opałowego starcza na długi czas pracy kotła grzewczego i umożliwia efektywne ogrzewanie piekarni.

Olej opałowy – czym jest?

Piec olejowy, który może zostać zastosowany do ogrzewania piekarni, potrzebuje paliwa, jakim jest olej opałowy. Należy zatem wyjaśnić, czym jest takie paliwo. Olej opałowy jest produktem destylacji ropy naftowej, a jednocześnie to bardzo wydajne paliwo grzewcze. Na rynku można znaleźć różne rodzaje oleju opałowego:

 

  • lekki – jego temperatura zapłonu to 60℃, a zamarza przy –30℃, natomiast wartość opałowa to 42,8 MJ/kg;
  • średni – temperatura zapłonu to 125℃, natomiast zamarza przy –11℃, jego wartość opałowa to 42,7 MJ/kg;
  • ciężki – temperatura zapłonu to 85℃, zamarza już przy –6℃, jego wartość opałowa to 40,9 MJ/kg.

 

Ogrzewanie piekarni piecem olejowym jest realizowane z użyciem oleju opałowego lekkiego. Właśnie taki olej jest wykorzystywany w kotłach ogrzewających małe zakłady przemysłowe i domy. Warto podkreślić, że olej opałowy lekki jest stosowany także do celów produkcyjnych w piecach stosowanych m.in. w piekarniach. 

Olej opałowy a ekologia

Coraz więcej przedsiębiorców stawia na ekologię. Taki jest trend biznesowy i oczekiwania społeczne, ale wymagają tego również coraz surowsze przepisy prawne. Olej opałowy jest bardzo dobrym wyborem pod względem ekologicznym. Stanowi alternatywę nie tylko dla ogrzewania gazowego, ale i węglowego oraz innych paliw stałych, które emitują do atmosfery dużo dwutlenku węgla i przyczyniają się do powstawania smogu. Olej opałowy ma małą zawartość siarki (lekki zawiera tylko 0,07% tego pierwiastka), a do tego generuje niewielką ilość pozostałości po spaleniu. To wszystko sprawia, że olej opałowy jest nie tylko wygodną i optymalną alternatywą dla innych nośników energii, ale i pozwala łatwo zadbać o środowisko naturalne. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”.

Na co zwrócić uwagę, kupując olej opałowy?

Zamawiając olej opałowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy szukać znanych, sprawdzonych i autoryzowanych dystrybutorów oleju opałowego. To gwarancja, że otrzymamy paliwo najwyższej jakości. Informacje o tym, dlaczego warto wybrać olej Ekoterm znajdziesz we wpisie: “Olej grzewczy Ekoterm - doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania”.

 

Warto zapoznać się ze specyfikacją zamawianego oleju opałowego. Powinien spełniać wymagania Polskiej Normy PN-C-96024 „Przetwory naftowe. Oleje opałowe” w zakresie oleju opałowego lekkiego gatunku L-1 i Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 1 grudnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki dla olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą stosowane ciężkie oleje opałowe.

 

Ogrzewanie piekarni olejem opałowym to rozwiązanie efektywne, wygodne, bezpieczne i ekologiczne. Do tego takie paliwo można szybko zamówić, dowiezie je cysterna, a kierowca zatankuje olej do zbiornika piekarni. Nie ma konieczności absorbowania swojej uwagi kwestiami ogrzewania, ponieważ kocioł olejowy jest w zasadzie bezobsługowy i można się skoncentrować tylko na prowadzeniu biznesu.

 

 

Źródło:

  1. https://www.santander.pl/_fileserver/item/1507533

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

news

niedziela, 11 grudnia 2022

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?

news

poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

news

wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?