czwartek, 30 czerwca 2022
Każdy właściciel piekarni musi zapewnić pracownikom nie tylko odpowiednie narzędzia czy piece do wypieków, ale także przyjazne miejsce pracy. Ostatni wspomniany wymóg możliwy jest do osiągnięcia dzięki m.in. odpowiednio ogrzanym pomieszczeniom - szczególnie jesienią i zimą. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kocioł na olej opałowy.
Branża piekarnicza w Polsce jest mocno rozdrobniona, dominują małe zakłady zatrudniające do 9 osób. Jednocześnie wartość inwestycji w branży piekarniczej utrzymuje się na wysokim poziomie. Największą kategorię inwestycji stanowią maszyny, urządzenia i piece – ich udział to ok. 60% nakładów inwestycyjnych [1].
Właściciele piekarni doskonale rozumieją, że tylko innowacyjna firma jest w stanie skutecznie konkurować na rynku i szybko reagować na zmieniające się trendy konsumenckie. Piekarnia potrzebuje jednak nie tylko nowoczesnych pieców piekarniczych do wypieków, ale i optymalnego źródła ciepła do ogrzania zakładu. Tej ostatniej kwestii nie uniknie żaden właściciel piekarni, ponieważ w naszej części Europy pogoda bywa kapryśna, a temperatura potrafi w zimę spadać mocno poniżej zera. Olej opałowy do ogrzewania to rozwiązanie, na które decyduje się wielu właścicieli piekarni i nie jest to wcale przypadek.
Ogrzewanie piekarni musi być nie tylko efektywne, ale i łatwe w obsłudze, niewymagające zbyt dużego angażowania właściciela piekarni i pracowników. Doskonale nadaje się do tego piec olejowy. To źródło ciepła jest w pełni zautomatyzowane i właściwie bezobsługowe. Wystarczy raz ustawić odpowiednie parametry w panelu sterowania kotła, a dalszy proces odbywa się bez udziału człowieka. Nie trzeba ani codziennie uzupełniać paliwa, ani wykonywać żadnych czynności związanych z czyszczeniem. Piec olejowy jest do tego bezpieczny w eksploatacji i nie stwarza zagrożenia wybuchem (olej grzewczy ma wysoką temperaturę zapłonu, więc jest bezpieczny w użytkowaniu). Należy jedynie pamiętać, że piec olejowy wymaga wygospodarowania miejsca na zbiornik na olej.
Istotne jest także to, że właściciel piekarni nie musi zaprzątać sobie głowy organizowaniem transportu paliwa. Olej opałowy jest bowiem dostarczany cysternami. Wystarczy zadzwonić i zamówić dostawę. Tak dostarczony zapas oleju opałowego starcza na długi czas pracy kotła grzewczego i umożliwia efektywne ogrzewanie piekarni.
Piec olejowy, który może zostać zastosowany do ogrzewania piekarni, potrzebuje paliwa, jakim jest olej opałowy. Należy zatem wyjaśnić, czym jest takie paliwo. Olej opałowy jest produktem destylacji ropy naftowej, a jednocześnie to bardzo wydajne paliwo grzewcze. Na rynku można znaleźć różne rodzaje oleju opałowego:
Ogrzewanie piekarni piecem olejowym jest realizowane z użyciem oleju opałowego lekkiego. Właśnie taki olej jest wykorzystywany w kotłach ogrzewających małe zakłady przemysłowe i domy. Warto podkreślić, że olej opałowy lekki jest stosowany także do celów produkcyjnych w piecach stosowanych m.in. w piekarniach.
Coraz więcej przedsiębiorców stawia na ekologię. Taki jest trend biznesowy i oczekiwania społeczne, ale wymagają tego również coraz surowsze przepisy prawne. Olej opałowy jest bardzo dobrym wyborem pod względem ekologicznym. Stanowi alternatywę nie tylko dla ogrzewania gazowego, ale i węglowego oraz innych paliw stałych, które emitują do atmosfery dużo dwutlenku węgla i przyczyniają się do powstawania smogu. Olej opałowy ma małą zawartość siarki (lekki zawiera tylko 0,07% tego pierwiastka), a do tego generuje niewielką ilość pozostałości po spaleniu. To wszystko sprawia, że olej opałowy jest nie tylko wygodną i optymalną alternatywą dla innych nośników energii, ale i pozwala łatwo zadbać o środowisko naturalne. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”.
Zamawiając olej opałowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy szukać znanych, sprawdzonych i autoryzowanych dystrybutorów oleju opałowego. To gwarancja, że otrzymamy paliwo najwyższej jakości. Informacje o tym, dlaczego warto wybrać olej Ekoterm znajdziesz we wpisie: “Olej grzewczy Ekoterm - doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania”.
Warto zapoznać się ze specyfikacją zamawianego oleju opałowego. Powinien spełniać wymagania Polskiej Normy PN-C-96024 „Przetwory naftowe. Oleje opałowe” w zakresie oleju opałowego lekkiego gatunku L-1 i Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 1 grudnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki dla olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą stosowane ciężkie oleje opałowe.
Ogrzewanie piekarni olejem opałowym to rozwiązanie efektywne, wygodne, bezpieczne i ekologiczne. Do tego takie paliwo można szybko zamówić, dowiezie je cysterna, a kierowca zatankuje olej do zbiornika piekarni. Nie ma konieczności absorbowania swojej uwagi kwestiami ogrzewania, ponieważ kocioł olejowy jest w zasadzie bezobsługowy i można się skoncentrować tylko na prowadzeniu biznesu.
Źródło:
poniedziałek, 18 listopada 2024
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
środa, 6 listopada 2024
Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!
Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!
poniedziałek, 4 listopada 2024
Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?
Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!
środa, 30 października 2024
Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?
Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!