poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

Czym jest olej opałowy?

Olej opałowy to produkt destylacji ropy naftowej. Ten produkt ropopochodny charakteryzuje się wysoką wartością opałową (minimum 42,6 MJ/kg), zawartością znikomej ilości siarki i wysoką temperaturą zapłonu, co sprawia, iż jest to jedno z najbezpieczniejszych paliw grzewczych.

Gęstość olejów opałowych

Gęstość oleju opałowego wpływa na rozpylanie mieszanki paliwowo-powietrznej, co powoduje, że każdy z dostępnych rodzajów oleju ma inne zastosowanie. Przykładowo - ogrzewanie domu olejem opałowym wymaga zastosowania rodzaju lekkiego. Szczegółowa charakterystyka oleju lekkiego znajduje się w artykule “Specyfikacja i najważniejsze informacje o oleju opałowym lekkim”.

Ogrzewanie olejem opałowym - dostępne rozwiązania

Używanie oleju opałowego wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia - na przykład kotła. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów urządzeń, co sprawia, że olej opałowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych paliw grzewczych.

Kotły na olej opałowy

Kotły na olej opałowy to stacjonarne urządzenia, będące sercem instalacji grzewczej. Kocioł powinien zostać zamontowany w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu - kotłowni, która musi spełniać pewne obowiązujące normy techniczne. Te obejmują również sposób przechowywania oleju opałowego. Osoby decydujące się na ogrzewanie domu olejem opałowym mogą zamontować kocioł tradycyjny albo kondensacyjny, który odzyskuje ciepło ze spalin.

Piece typu koza

Piece typu koza są wolnostojącymi urządzeniami, które mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła. Skorzystanie z tej formy ogrzewania jest łatwe i relatywnie tanie, zważając na koszt kotłów olejowych. Należy jednak liczyć się z tym, że ten rodzaj pieców nie będzie w stanie równomiernie rozprowadzić ciepła po całym budynku, a dodatkowo nie można wykorzystać go do ogrzewania wody użytkowej.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe, podobnie jak piece typu koza, to grupa mobilnych urządzeń, których użytkowanie nie wymaga ingerencji w istniejącą instalację grzewczą. Ich konstrukcja różni się - przede wszystkim nagrzewnice są wyposażone w wentylator lub dmuchawę, które efektywnie rozprowadzają ciepło po pomieszczeniu.

Zalety ogrzewania olejowego

Olej opałowy jako paliwo grzewcze ma wiele zalet - jest kaloryczny, ma wysoką temperaturę zapłonu, a także gwarantuje niską emisję gazów cieplarnianych. Jego zakup jest bardzo prosty - Autoryzowani Dystrybutorzy Ekoterm, których listę znajdziesz na podstronie “Kup olej”, dostarczają paliwo grzewcze na terenie całej Polski. W kwestii samego ogrzewania olejowego podstawową zaletą jest uniwersalność instalacji - nic nie stoi na przeszkodzie, aby olej opałowy służył zarówno do całorocznego ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, jak i do tymczasowego dogrzewania pomieszczenia, np. garażu czy hali magazynowej. Prócz tego, skorzystanie z oleju opałowego gwarantuje pełną niezależność od sieci ciepłowniczej.

Ogrzewanie olejem opałowym a prawo

Dystrybucja oleju opałowego do celów grzewczych jest regulowana prawnie. Podmioty zainteresowane zakupem oleju grzewczego muszą dokonać rejestracji pieca olejowego w urzędzie skarbowym. Jest to wymóg, którego nie da się obejść - bez rejestracji zamówienie dostawy paliwa jest niemożliwe.

Jak zarejestrować piec na olej opałowy?

Proces rejestracji pieca na olej opałowy jest prosty i bezpłatny. Właściciel pieca musi dokonać zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego za pomocą formularza AKC-RU. Złożenie stosownego formularza jest możliwe elektronicznie, osobiście (w urzędzie skarbowym), a także listownie. Aktualne, szczegółowe informacje dotyczące rejestracji można znaleźć na stronie www.puesc.gov.pl w zakładce “SENT - Przewozy krajowe, paliwa opałowe - kody transakcyjne”.

Gdzie kupić olej opałowy?

Zakup oleju opałowego Ekoterm wymaga bezpośredniego kontaktu z jednym z Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm, zlokalizowanym najbliżej adresu dostawy. Dostawa jest realizowana na adres przypisany do numeru identyfikacyjnego, który także należy podać podczas składania zamówienia. Co ważne, jeśli zamówisz zbyt dużą ilość oleju opałowego, nie musisz martwić się o nadwyżkę - licznik sumaryczny autocysterny precyzyjnie odlicza ilość przepompowanego produktu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.