środa, 15 lutego 2023

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?

Jak długo można przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy lekki, podobnie jak inne substancje, starzeje się w zależności od sposobu przechowywania i użytego w tym celu pojemnika na paliwo. Chcąc zachować pełnię jego właściwości przez jak najdłuższy czas, istotne jest przechowywanie go w odpowiednio chronionym zbiorniku. Ważne, aby był on zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu warto użyć pojemników dwupłaszczyznowych na olej opałowy, które posiadają podwójną ściankę. Należy także zadbać o odpowiednie dozowanie paliwa grzewczego, w celu uniemożliwienia dostępu nadmiaru powietrza i wilgoci do wnętrza kontenera. Może to bowiem skrócić jego przydatność do użycia, szczególnie gdy jest on przechowywany w miejscu o zmiennej temperaturze i podwyższonej wilgotności.

 

Olej opałowy, o którym więcej pisaliśmy w naszym artykule “Czym jest olej opałowy?” może być używany nawet do 2 lat od dostawy, jednak pod warunkiem, że nie ulegnie on degradacji. W przypadku długoterminowego przechowywania maksymalny okres utrzymania wszystkich właściwości oleju opałowego wynosi ok. 5 lat, jeżeli pozostają one zamknięte w jedno- lub dwupłaszczyznowych zbiornikach od sprawdzonego producenta. Natomiast oleje przetrzymywane w metalowych zbiornikach, mogą być przechowywane przez ok. 3 lata.

Profesjonalne zbiorniki na olej opałowy - krótka charakterystyka produktu

Innowacyjny surowiec grzewczy, jakim jest olej opałowy, często magazynowany jest w zbiornikach z polietylenu. Tego typu kontenery ze sztucznego tworzywa są lekkie i trwałe. Dzięki ich właściwościom są niezwykle praktyczne w użytkowaniu. Jednak olej opałowy może być również przechowywany w zbiornikach z jedno- lub dwuwarstwowej blachy stalowej.

 

Niektóre modele zbiorników olejowych są izolowane, co pozwala chronić magazynowany materiał grzewczy przed skrajnymi temperaturami zarówno latem, jak i zimą. To zapewnia stabilne warunki przechowywania oleju przez długi czas. Zbiorniki tego typu mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ogrzewanego budynku. Warto jednak pamiętać, że aby móc magazynować olej opałowy w pomieszczeniu, należy wyznaczyć w nim odpowiednią przestrzeń na magazyn. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, mały zbiornik można zamontować obok pieca, odgradzając go murowaną ścianką w odległości co najmniej 1 metra.

 

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego zbiornika na olej opałowy, warto zapoznać się z treścią artykułu “Zbiornik na olej opałowy a niezbędne akcesoria”, dostępnego na naszej stronie.

Jak długo można przechowywać olej opałowy - wymagania dotyczące magazynowania

Zgodnie z treścią artykułu § 137. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, magazyn oleju opałowego, powinien znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej obiektu. Aby pomieszczenie mogło spełniać wymagania bezpieczeństwa pożarowego, ściany wewnętrzne i stropy muszą mieć klasę przeciwpożarową EI120, a drzwi do pomieszczenia - klasę EI60.

 

W przypadku użycia jednopłaszczyznowych zbiorników na olej opałowy, w wydzielonej części magazynu musi znajdować się wanna o pojemności jednego zbiornika. Balia powinna zostać wyposażona w szczelną izolację, która zapobiega ewentualnemu wyciekowi oleju.

Ponadto, w pomieszczeniu powinno znajdować się niewielkie okno oraz pianowe urządzenie gaśnicze, zamontowane w widocznym punkcie. Warto pamiętać, że magazyn olejowy może być ogrzewany wyłącznie przez grzejniki wodne, które są częścią instalacji centralnego ogrzewania.

Wymagane środki bezpieczeństwa przy przechowywaniu oleju opałowego

Instalacja grzewcza opalana olejem jest bezpieczna, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania materiału i kontrolowania stanu technicznego pomieszczenia. Magazyn na olej opałowy powinien być wyposażony w gaśnicę i regularnie sprawdzany pod kątem szczelności zbiorników. W przypadku niekontrolowanego wycieku należy natychmiast wezwać serwis i naprawić usterkę.

 

Chcąc zadbać o maksymalny stopień bezpieczeństwa w trakcie użytkowania instalacji olejowej, niezbędna jest także odpowiednia wentylacja. Z tego względu kotłownia powinna posiadać nawiew i wywiew powietrza, a magazyn powinien być wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną, która zapewnia 2-4 wymiany powietrza na godzinę.  Więcej informacji na temat przechowywania oleju opałowego, dostępnych jest w artykule “Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko”. Zachęcamy do zapoznania się z całą bazą wiedzy dotyczącej paliwa grzewczego, na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań