środa, 15 lutego 2023

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Jak długo przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy jest wykorzystywany jako podstawowy materiał grzewczy w domach jednorodzinnych i mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak chcąc regularnie korzystać z tej formy ogrzewania, należy odpowiednio dostosować pomieszczenie oraz zakupić zbiorniki na olej opałowy. Aby zadbać o bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju oleju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także długość przechowywania surowca. Jak długo może być on magazynowany?

Jak długo można przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy lekki, podobnie jak inne substancje, starzeje się w zależności od sposobu przechowywania i użytego w tym celu pojemnika na paliwo. Chcąc zachować pełnię jego właściwości przez jak najdłuższy czas, istotne jest przechowywanie go w odpowiednio chronionym zbiorniku. Ważne, aby był on zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu warto użyć pojemników dwupłaszczyznowych na olej opałowy, które posiadają podwójną ściankę. Należy także zadbać o odpowiednie dozowanie paliwa grzewczego, w celu uniemożliwienia dostępu nadmiaru powietrza i wilgoci do wnętrza kontenera. Może to bowiem skrócić jego przydatność do użycia, szczególnie gdy jest on przechowywany w miejscu o zmiennej temperaturze i podwyższonej wilgotności.

 

Olej opałowy, o którym więcej pisaliśmy w naszym artykule “Czym jest olej opałowy?” może być używany nawet do 2 lat od dostawy, jednak pod warunkiem, że nie ulegnie on degradacji. W przypadku długoterminowego przechowywania maksymalny okres utrzymania wszystkich właściwości oleju opałowego wynosi ok. 5 lat, jeżeli pozostają one zamknięte w jedno- lub dwupłaszczyznowych zbiornikach od sprawdzonego producenta. Natomiast oleje przetrzymywane w metalowych zbiornikach, mogą być przechowywane przez ok. 3 lata.

Profesjonalne zbiorniki na olej opałowy - krótka charakterystyka produktu

Innowacyjny surowiec grzewczy, jakim jest olej opałowy, często magazynowany jest w zbiornikach z polietylenu. Tego typu kontenery ze sztucznego tworzywa są lekkie i trwałe. Dzięki ich właściwościom są niezwykle praktyczne w użytkowaniu. Jednak olej opałowy może być również przechowywany w zbiornikach z jedno- lub dwuwarstwowej blachy stalowej.

 

Niektóre modele zbiorników olejowych są izolowane, co pozwala chronić magazynowany materiał grzewczy przed skrajnymi temperaturami zarówno latem, jak i zimą. To zapewnia stabilne warunki przechowywania oleju przez długi czas. Zbiorniki tego typu mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ogrzewanego budynku. Warto jednak pamiętać, że aby móc magazynować olej opałowy w pomieszczeniu, należy wyznaczyć w nim odpowiednią przestrzeń na magazyn. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, mały zbiornik można zamontować obok pieca, odgradzając go murowaną ścianką w odległości co najmniej 1 metra.

 

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego zbiornika na olej opałowy, warto zapoznać się z treścią artykułu “Zbiornik na olej opałowy a niezbędne akcesoria”, dostępnego na naszej stronie.

Jak długo można przechowywać olej opałowy - wymagania dotyczące magazynowania

Zgodnie z treścią artykułu § 137. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, magazyn oleju opałowego, powinien znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej obiektu. Aby pomieszczenie mogło spełniać wymagania bezpieczeństwa pożarowego, ściany wewnętrzne i stropy muszą mieć klasę przeciwpożarową EI120, a drzwi do pomieszczenia - klasę EI60.

 

W przypadku użycia jednopłaszczyznowych zbiorników na olej opałowy, w wydzielonej części magazynu musi znajdować się wanna o pojemności jednego zbiornika. Balia powinna zostać wyposażona w szczelną izolację, która zapobiega ewentualnemu wyciekowi oleju.

Ponadto, w pomieszczeniu powinno znajdować się niewielkie okno oraz pianowe urządzenie gaśnicze, zamontowane w widocznym punkcie. Warto pamiętać, że magazyn olejowy może być ogrzewany wyłącznie przez grzejniki wodne, które są częścią instalacji centralnego ogrzewania.

Wymagane środki bezpieczeństwa przy przechowywaniu oleju opałowego

Instalacja grzewcza opalana olejem jest bezpieczna, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania materiału i kontrolowania stanu technicznego pomieszczenia. Magazyn na olej opałowy powinien być wyposażony w gaśnicę i regularnie sprawdzany pod kątem szczelności zbiorników. W przypadku niekontrolowanego wycieku należy natychmiast wezwać serwis i naprawić usterkę.

 

Chcąc zadbać o maksymalny stopień bezpieczeństwa w trakcie użytkowania instalacji olejowej, niezbędna jest także odpowiednia wentylacja. Z tego względu kotłownia powinna posiadać nawiew i wywiew powietrza, a magazyn powinien być wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną, która zapewnia 2-4 wymiany powietrza na godzinę.  Więcej informacji na temat przechowywania oleju opałowego, dostępnych jest w artykule “Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko”. Zachęcamy do zapoznania się z całą bazą wiedzy dotyczącej paliwa grzewczego, na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.