poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

Rodzaje oleju opałowego

Olej opałowy stanowi mieszaninę węglowodorów: aromatycznych, parafinowych i naftenowych. Uzyskiwany jest w procesie destylacji ropy naftowej. Materiał grzewczy tego typu różni się jakością oraz zastosowaniem. Olej opałowy najczęściej wykorzystywany jest jako środek do ogrzewania instalacji grzewczych w piecach przemysłowych, materiał do celów produkcyjnych, a także paliwo do celów technologicznych.

Ze względu na gęstość oleju opałowego wyróżnia się:

 

 • olej opałowy lekki,
 • olej opałowy średni,
 • olej opałowy ciężki.

 

Wskazane powyżej nośniki energii znajdują odmienne zastosowanie, z uwagi na charakterystyczne właściwości i zawartość składników mineralnych, przez które są w stanie wytworzyć konkretną ilość ciepła. W przypadku ogrzewania domów, mieszkań i niewielkich budynków użyteczności publicznej, najczęściej wykorzystywany jest lekki olej opałowy. Natomiast oleje grzewcze o wyższej wartości energetycznej, tzn. średnie i ciężkie, stosowane są w elektrociepłowniach oraz wielkopowierzchniowych budynkach przemysłowych.

Kiedy wybrać olej opałowy lekki, a kiedy ciężki?

Olej opałowy lekki posiada wiele specyficznych właściwości fizycznych i chemicznych, które składają się na podstawową kartę charakterystyki. Do głównych cech oleju opałowego można zaliczyć m.in.:

 

 • wysoką temperaturę zapłonu (co najmniej 55°C), przez co zwiększone jest bezpieczeństwo jego użytkowania, a ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu prawie w całości wyeliminowane;
 • niską zawartość siarki, która zapewnia zdrowe powietrze wokół, doskonale wpisując się w trend ekologicznych paliw.

 

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości łatwo dostrzec, że olej opałowy lekki, jest paliwem idealnym do wykorzystania detalicznego, np. w domach prywatnych lub w budynkach gospodarczych niewielkich gabarytów. Natomiast w celach przemysłowych, z pewnością dużo wydajniejszy okaże się olej opałowy ciężki lub średni. Zazwyczaj poleca się go do stosowania:

 

 • w dużych zakładach produkcyjnych i przetwórczych,
 • elektrociepłowniach,
 • w przemyśle ogrodniczym.

 

Warto wiedzieć, że wszystkie oleje opałowe są bezodpadowe. Oznacza to, że surowiec ulega całkowitemu zużyciu w procesie spalania i ogrzewania pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej opałowy lekki?

Olej opałowy musi odznaczać się przede wszystkim wysoką jakością. Warto więc sięgać po paliwo od znanych i renomowanych dostawców. Wysokiej jakości materiał grzewczy jest gwarancją, że paliwo będzie w stanie ogrzać budynek, a do tego nie doprowadzi do awarii kotła grzewczego. Niestety wybór niskiej jakości produktu, często skutkuje usterkami pieca kondensacyjnego, co znacznie skraca jego żywotność.

 

Chcąc okazyjne zamówić olej opałowy, istotna jest także konkurencyjna cena oraz dodatkowe usługi oferowane przez dystrybutorów. Mowa tutaj o szybkiej dostawie paliwa pod wskazany adres - zarówno w przypadku dużych, jak i małych zamówień. W tym celu warto dokładnie zapoznać się z ofertami firm oferujących sprzedaż oleju opałowego i wybrać tę, która będzie charakteryzować się sprawną obsługą oraz odpowiednim stosunkiem jakości do ceny.

 

Renomowani dystrybutorzy oleju Ekoterm od lat zaopatrują w ten surowiec zarówno domy prywatne, gospodarstwa rolne, jak i duże przedsiębiorstwa, łącząc w sobie najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwego dystrybutora materiału grzewczego, zapoznaj się z treścią artykułu ”Jak zweryfikować dostawcę oleju opałowego?”.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Istotną zaletą ogrzewania domu lub zakładu olejem opałowym, jest całkowita niezależność od sieci gazowej. Prywatne źródło energii cieplnej pozwala bowiem w pełni zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii sieci gazowej, które mogą generować nieoczekiwane przestoje w dostawie materiału grzewczego. Do pozostałych zalet oleju opałowego należą:

 

 • wysoki stopień bezpieczeństwa - ogrzewanie na olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów,
 • uniwersalność instalacji,
 • brak ponoszenia cyklicznych opłat z tytułu użytkowania instalacji grzewczej,
 • ogrzewanie olejem opałowym nie wymaga ingerencji użytkownika dzięki innowacyjnemu systemowi obsługi instalacji,
 • niska emisyjność.

 

Oprócz wspomnianych wyżej zalet jest jeszcze jedna ważna cecha wyróżniająca olej opałowy - zawartość siarki na bardzo niskim poziomie. To sprawia, że ten rodzaj materiału grzewczego nie posiada szkodliwego wpływu na planetę i środowisko naturalne. Bowiem olej opałowy spalany jest niemalże w całości, przez co nie wytwarza trujących spalin i zanieczyszczeń, które mogłyby pogorszyć stan jakości powietrza. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”, do którego serdecznie zapraszamy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.