poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

Rodzaje oleju opałowego

Olej opałowy stanowi mieszaninę węglowodorów: aromatycznych, parafinowych i naftenowych. Uzyskiwany jest w procesie destylacji ropy naftowej. Materiał grzewczy tego typu różni się jakością oraz zastosowaniem. Olej opałowy najczęściej wykorzystywany jest jako środek do ogrzewania instalacji grzewczych w piecach przemysłowych, materiał do celów produkcyjnych, a także paliwo do celów technologicznych.

Ze względu na gęstość oleju opałowego wyróżnia się:

 

  • olej opałowy lekki,
  • olej opałowy średni,
  • olej opałowy ciężki.

 

Wskazane powyżej nośniki energii znajdują odmienne zastosowanie, z uwagi na charakterystyczne właściwości i zawartość składników mineralnych, przez które są w stanie wytworzyć konkretną ilość ciepła. W przypadku ogrzewania domów, mieszkań i niewielkich budynków użyteczności publicznej, najczęściej wykorzystywany jest lekki olej opałowy. Natomiast oleje grzewcze o wyższej wartości energetycznej, tzn. średnie i ciężkie, stosowane są w elektrociepłowniach oraz wielkopowierzchniowych budynkach przemysłowych.

Kiedy wybrać olej opałowy lekki, a kiedy ciężki?

Olej opałowy lekki posiada wiele specyficznych właściwości fizycznych i chemicznych, które składają się na podstawową kartę charakterystyki. Do głównych cech oleju opałowego można zaliczyć m.in.:

 

  • wysoką temperaturę zapłonu (co najmniej 55°C), przez co zwiększone jest bezpieczeństwo jego użytkowania, a ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu prawie w całości wyeliminowane;
  • niską zawartość siarki, która zapewnia zdrowe powietrze wokół, doskonale wpisując się w trend ekologicznych paliw.

 

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości łatwo dostrzec, że olej opałowy lekki, jest paliwem idealnym do wykorzystania detalicznego, np. w domach prywatnych lub w budynkach gospodarczych niewielkich gabarytów. Natomiast w celach przemysłowych, z pewnością dużo wydajniejszy okaże się olej opałowy ciężki lub średni. Zazwyczaj poleca się go do stosowania:

 

  • w dużych zakładach produkcyjnych i przetwórczych,
  • elektrociepłowniach,
  • w przemyśle ogrodniczym.

 

Warto wiedzieć, że wszystkie oleje opałowe są bezodpadowe. Oznacza to, że surowiec ulega całkowitemu zużyciu w procesie spalania i ogrzewania pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej opałowy lekki?

Olej opałowy musi odznaczać się przede wszystkim wysoką jakością. Warto więc sięgać po paliwo od znanych i renomowanych dostawców. Wysokiej jakości materiał grzewczy jest gwarancją, że paliwo będzie w stanie ogrzać budynek, a do tego nie doprowadzi do awarii kotła grzewczego. Niestety wybór niskiej jakości produktu, często skutkuje usterkami pieca kondensacyjnego, co znacznie skraca jego żywotność.

 

Chcąc okazyjne zamówić olej opałowy, istotna jest także konkurencyjna cena oraz dodatkowe usługi oferowane przez dystrybutorów. Mowa tutaj o szybkiej dostawie paliwa pod wskazany adres - zarówno w przypadku dużych, jak i małych zamówień. W tym celu warto dokładnie zapoznać się z ofertami firm oferujących sprzedaż oleju opałowego i wybrać tę, która będzie charakteryzować się sprawną obsługą oraz odpowiednim stosunkiem jakości do ceny.

 

Renomowani dystrybutorzy oleju Ekoterm od lat zaopatrują w ten surowiec zarówno domy prywatne, gospodarstwa rolne, jak i duże przedsiębiorstwa, łącząc w sobie najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwego dystrybutora materiału grzewczego, zapoznaj się z treścią artykułu ”Jak zweryfikować dostawcę oleju opałowego?”.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Istotną zaletą ogrzewania domu lub zakładu olejem opałowym, jest całkowita niezależność od sieci gazowej. Prywatne źródło energii cieplnej pozwala bowiem w pełni zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii sieci gazowej, które mogą generować nieoczekiwane przestoje w dostawie materiału grzewczego. Do pozostałych zalet oleju opałowego należą:

 

  • wysoki stopień bezpieczeństwa - ogrzewanie na olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów,
  • uniwersalność instalacji,
  • brak ponoszenia cyklicznych opłat z tytułu użytkowania instalacji grzewczej,
  • ogrzewanie olejem opałowym nie wymaga ingerencji użytkownika dzięki innowacyjnemu systemowi obsługi instalacji,
  • niska emisyjność.

 

Oprócz wspomnianych wyżej zalet jest jeszcze jedna ważna cecha wyróżniająca olej opałowy - zawartość siarki na bardzo niskim poziomie. To sprawia, że ten rodzaj materiału grzewczego nie posiada szkodliwego wpływu na planetę i środowisko naturalne. Bowiem olej opałowy spalany jest niemalże w całości, przez co nie wytwarza trujących spalin i zanieczyszczeń, które mogłyby pogorszyć stan jakości powietrza. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”, do którego serdecznie zapraszamy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

piątek, 7 czerwca 2024

Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!

news

środa, 22 maja 2024

Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje

Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!

news

czwartek, 9 maja 2024

Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?

Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?

news

piątek, 26 kwietnia 2024

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024?

Ile wynosi stawka VAT na olej opałowy w 2024? Olej opałowy od lat stanowi jedno z najważniejszych źródeł ogrzewania w wielu gospodarstw domowych, szczególnie tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub nieekonomiczny. Jego popularność wynika z wysokiej kaloryczności i stosunkowo prostego sposobu magazynowania. Jednak koszty ogrzewania olejem opałowym są ściśle powiązane ze stawką VAT na ten produkt, która ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę, jaką płacą konsumenci. W kontekście ciągłych zmian w polityce energetycznej Polski oraz działań mających na celu wsparcie gospodarstw domowych, stawka VAT na olej opałowy jest tematem budzącym zainteresowanie i dyskusje.