poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

Rodzaje oleju opałowego

Olej opałowy stanowi mieszaninę węglowodorów: aromatycznych, parafinowych i naftenowych. Uzyskiwany jest w procesie destylacji ropy naftowej. Materiał grzewczy tego typu różni się jakością oraz zastosowaniem. Olej opałowy najczęściej wykorzystywany jest jako środek do ogrzewania instalacji grzewczych w piecach przemysłowych, materiał do celów produkcyjnych, a także paliwo do celów technologicznych.

Ze względu na gęstość oleju opałowego wyróżnia się:

 

 • olej opałowy lekki,
 • olej opałowy średni,
 • olej opałowy ciężki.

 

Wskazane powyżej nośniki energii znajdują odmienne zastosowanie, z uwagi na charakterystyczne właściwości i zawartość składników mineralnych, przez które są w stanie wytworzyć konkretną ilość ciepła. W przypadku ogrzewania domów, mieszkań i niewielkich budynków użyteczności publicznej, najczęściej wykorzystywany jest lekki olej opałowy. Natomiast oleje grzewcze o wyższej wartości energetycznej, tzn. średnie i ciężkie, stosowane są w elektrociepłowniach oraz wielkopowierzchniowych budynkach przemysłowych.

Kiedy wybrać olej opałowy lekki, a kiedy ciężki?

Olej opałowy lekki posiada wiele specyficznych właściwości fizycznych i chemicznych, które składają się na podstawową kartę charakterystyki. Do głównych cech oleju opałowego można zaliczyć m.in.:

 

 • wysoką temperaturę zapłonu (co najmniej 55°C), przez co zwiększone jest bezpieczeństwo jego użytkowania, a ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu prawie w całości wyeliminowane;
 • niską zawartość siarki, która zapewnia zdrowe powietrze wokół, doskonale wpisując się w trend ekologicznych paliw.

 

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości łatwo dostrzec, że olej opałowy lekki, jest paliwem idealnym do wykorzystania detalicznego, np. w domach prywatnych lub w budynkach gospodarczych niewielkich gabarytów. Natomiast w celach przemysłowych, z pewnością dużo wydajniejszy okaże się olej opałowy ciężki lub średni. Zazwyczaj poleca się go do stosowania:

 

 • w dużych zakładach produkcyjnych i przetwórczych,
 • elektrociepłowniach,
 • w przemyśle ogrodniczym.

 

Warto wiedzieć, że wszystkie oleje opałowe są bezodpadowe. Oznacza to, że surowiec ulega całkowitemu zużyciu w procesie spalania i ogrzewania pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej opałowy lekki?

Olej opałowy musi odznaczać się przede wszystkim wysoką jakością. Warto więc sięgać po paliwo od znanych i renomowanych dostawców. Wysokiej jakości materiał grzewczy jest gwarancją, że paliwo będzie w stanie ogrzać budynek, a do tego nie doprowadzi do awarii kotła grzewczego. Niestety wybór niskiej jakości produktu, często skutkuje usterkami pieca kondensacyjnego, co znacznie skraca jego żywotność.

 

Chcąc okazyjne zamówić olej opałowy, istotna jest także konkurencyjna cena oraz dodatkowe usługi oferowane przez dystrybutorów. Mowa tutaj o szybkiej dostawie paliwa pod wskazany adres - zarówno w przypadku dużych, jak i małych zamówień. W tym celu warto dokładnie zapoznać się z ofertami firm oferujących sprzedaż oleju opałowego i wybrać tę, która będzie charakteryzować się sprawną obsługą oraz odpowiednim stosunkiem jakości do ceny.

 

Renomowani dystrybutorzy oleju Ekoterm od lat zaopatrują w ten surowiec zarówno domy prywatne, gospodarstwa rolne, jak i duże przedsiębiorstwa, łącząc w sobie najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwego dystrybutora materiału grzewczego, zapoznaj się z treścią artykułu ”Jak zweryfikować dostawcę oleju opałowego?”.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Istotną zaletą ogrzewania domu lub zakładu olejem opałowym, jest całkowita niezależność od sieci gazowej. Prywatne źródło energii cieplnej pozwala bowiem w pełni zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii sieci gazowej, które mogą generować nieoczekiwane przestoje w dostawie materiału grzewczego. Do pozostałych zalet oleju opałowego należą:

 

 • wysoki stopień bezpieczeństwa - ogrzewanie na olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów,
 • uniwersalność instalacji,
 • brak ponoszenia cyklicznych opłat z tytułu użytkowania instalacji grzewczej,
 • ogrzewanie olejem opałowym nie wymaga ingerencji użytkownika dzięki innowacyjnemu systemowi obsługi instalacji,
 • niska emisyjność.

 

Oprócz wspomnianych wyżej zalet jest jeszcze jedna ważna cecha wyróżniająca olej opałowy - zawartość siarki na bardzo niskim poziomie. To sprawia, że ten rodzaj materiału grzewczego nie posiada szkodliwego wpływu na planetę i środowisko naturalne. Bowiem olej opałowy spalany jest niemalże w całości, przez co nie wytwarza trujących spalin i zanieczyszczeń, które mogłyby pogorszyć stan jakości powietrza. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”, do którego serdecznie zapraszamy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

news

niedziela, 11 grudnia 2022

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?

news

wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?