poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

Rodzaje oleju opałowego

Olej opałowy stanowi mieszaninę węglowodorów: aromatycznych, parafinowych i naftenowych. Uzyskiwany jest w procesie destylacji ropy naftowej. Materiał grzewczy tego typu różni się jakością oraz zastosowaniem. Olej opałowy najczęściej wykorzystywany jest jako środek do ogrzewania instalacji grzewczych w piecach przemysłowych, materiał do celów produkcyjnych, a także paliwo do celów technologicznych.

Ze względu na gęstość oleju opałowego wyróżnia się:

 

 • olej opałowy lekki,
 • olej opałowy średni,
 • olej opałowy ciężki.

 

Wskazane powyżej nośniki energii znajdują odmienne zastosowanie, z uwagi na charakterystyczne właściwości i zawartość składników mineralnych, przez które są w stanie wytworzyć konkretną ilość ciepła. W przypadku ogrzewania domów, mieszkań i niewielkich budynków użyteczności publicznej, najczęściej wykorzystywany jest lekki olej opałowy. Natomiast oleje grzewcze o wyższej wartości energetycznej, tzn. średnie i ciężkie, stosowane są w elektrociepłowniach oraz wielkopowierzchniowych budynkach przemysłowych.

Kiedy wybrać olej opałowy lekki, a kiedy ciężki?

Olej opałowy lekki posiada wiele specyficznych właściwości fizycznych i chemicznych, które składają się na podstawową kartę charakterystyki. Do głównych cech oleju opałowego można zaliczyć m.in.:

 

 • wysoką temperaturę zapłonu (co najmniej 55°C), przez co zwiększone jest bezpieczeństwo jego użytkowania, a ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu prawie w całości wyeliminowane;
 • niską zawartość siarki, która zapewnia zdrowe powietrze wokół, doskonale wpisując się w trend ekologicznych paliw.

 

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości łatwo dostrzec, że olej opałowy lekki, jest paliwem idealnym do wykorzystania detalicznego, np. w domach prywatnych lub w budynkach gospodarczych niewielkich gabarytów. Natomiast w celach przemysłowych, z pewnością dużo wydajniejszy okaże się olej opałowy ciężki lub średni. Zazwyczaj poleca się go do stosowania:

 

 • w dużych zakładach produkcyjnych i przetwórczych,
 • elektrociepłowniach,
 • w przemyśle ogrodniczym.

 

Warto wiedzieć, że wszystkie oleje opałowe są bezodpadowe. Oznacza to, że surowiec ulega całkowitemu zużyciu w procesie spalania i ogrzewania pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej opałowy lekki?

Olej opałowy musi odznaczać się przede wszystkim wysoką jakością. Warto więc sięgać po paliwo od znanych i renomowanych dostawców. Wysokiej jakości materiał grzewczy jest gwarancją, że paliwo będzie w stanie ogrzać budynek, a do tego nie doprowadzi do awarii kotła grzewczego. Niestety wybór niskiej jakości produktu, często skutkuje usterkami pieca kondensacyjnego, co znacznie skraca jego żywotność.

 

Chcąc okazyjne zamówić olej opałowy, istotna jest także konkurencyjna cena oraz dodatkowe usługi oferowane przez dystrybutorów. Mowa tutaj o szybkiej dostawie paliwa pod wskazany adres - zarówno w przypadku dużych, jak i małych zamówień. W tym celu warto dokładnie zapoznać się z ofertami firm oferujących sprzedaż oleju opałowego i wybrać tę, która będzie charakteryzować się sprawną obsługą oraz odpowiednim stosunkiem jakości do ceny.

 

Renomowani dystrybutorzy oleju Ekoterm od lat zaopatrują w ten surowiec zarówno domy prywatne, gospodarstwa rolne, jak i duże przedsiębiorstwa, łącząc w sobie najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwego dystrybutora materiału grzewczego, zapoznaj się z treścią artykułu ”Jak zweryfikować dostawcę oleju opałowego?”.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Istotną zaletą ogrzewania domu lub zakładu olejem opałowym, jest całkowita niezależność od sieci gazowej. Prywatne źródło energii cieplnej pozwala bowiem w pełni zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii sieci gazowej, które mogą generować nieoczekiwane przestoje w dostawie materiału grzewczego. Do pozostałych zalet oleju opałowego należą:

 

 • wysoki stopień bezpieczeństwa - ogrzewanie na olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów,
 • uniwersalność instalacji,
 • brak ponoszenia cyklicznych opłat z tytułu użytkowania instalacji grzewczej,
 • ogrzewanie olejem opałowym nie wymaga ingerencji użytkownika dzięki innowacyjnemu systemowi obsługi instalacji,
 • niska emisyjność.

 

Oprócz wspomnianych wyżej zalet jest jeszcze jedna ważna cecha wyróżniająca olej opałowy - zawartość siarki na bardzo niskim poziomie. To sprawia, że ten rodzaj materiału grzewczego nie posiada szkodliwego wpływu na planetę i środowisko naturalne. Bowiem olej opałowy spalany jest niemalże w całości, przez co nie wytwarza trujących spalin i zanieczyszczeń, które mogłyby pogorszyć stan jakości powietrza. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule “Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?”, do którego serdecznie zapraszamy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 31 maja 2023

Rejestracja kotła olejowego

Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?

news

wtorek, 30 maja 2023

Olej przepracowany, czyli o tym, co zrobić ze zużytym olejem

Olej opałowy to popularny materiał grzewczy, stosowany w wielu domach jednorodzinnych i zakładach przemysłowych. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska - proces spalania oleju opałowego ma znikomy wpływ na środowisko. Niestety, pomimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej na przestrzeni lat, nadal można zaobserwować przypadki wykorzystania oleju przepracowanego w celach grzewczych. O tym, czym jest olej przepracowany oraz dlaczego nie należy go spalać, dowiesz się z artykułu.

news

czwartek, 16 marca 2023

Ile oleju opałowego na zimę? Podpowiadamy

Olej opałowy to jeden z optymalnych sposobów ogrzewania domów w okresie zimowym. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego dostępność, łatwość użycia oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do innych źródeł ciepła. Jednym z kluczowych pytań, dotyczących wykorzystania oleju opałowego do ogrzewania domu, jest ilość paliwa potrzebna na całą zimę. Na zapotrzebowanie wpływa wiele czynników, takich jak metraż domu, izolacja termiczna, czy temperatura otoczenia. W tym artykule omówimy poszczególne aspekty dotyczące tego zagadnienia oraz podpowiemy, jak dokładnie obliczyć ilość paliwa potrzebną na zimę.

news

środa, 15 marca 2023

Data ważności oleju opałowego - zbiór wiedzy

Paliwo opałowe należy obecnie do grupy najpopularniejszych materiałów grzewczych, stosowanych nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Aby móc regularnie korzystać z tego źródła ciepła, należy m.in. odpowiednio przystosować pomieszczenia oraz nabyć zbiorniki na olej opałowy. Do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania całego systemu, konieczne jest, aby surowiec był przechowywany przez odpowiedni czas. Czy olej opałowy ma ograniczony okres przydatności do użycia?