środa, 5 października 2022
W ciągu ostatnich lat, olej opałowy staje się coraz popularniejszą formą grzewczą zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Jednak aby móc w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania, niezbędne jest wyposażenie budynku w kilka wymaganych elementów. Są nimi zbiorniki na olej opałowy, oferowane w wielu modelach dostępnych na rynku. Jakie wymiary mogą posiadać zbiorniki i co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Olej opałowy, w przeciwieństwie do gazu płynnego, może być magazynowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wówczas oprócz montażu instalacji, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju, czyli tzw. kotłownię. Zgodnie z obowiązującymi wymogami, pojedynczy zbiornik na olej opałowy można zamontować tuż obok pieca, jednak tylko wtedy, gdy odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, a pomiędzy kotłem i zbiornikiem zostanie postawiona murowana ścianka.
Chcąc dokonać zakupu oleju opałowego w atrakcyjnej cenie, warto zdecydować się na Ekoterm - jeden z najpopularniejszych paliw grzewczych oferowanych na rynku. Jest on niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem nawet w przypadku pojedynczych zbiorników, ponieważ wysoka kaloryczność opału zapewnia optymalną wydajność spalania. Aby dokonać zakupu oleju opałowego Ekoterm, wystarczy wejść na naszą stronę internetową i złożyć zamówienie za pomocą dostępnego w witrynie formularza kontaktowego. Więcej informacji na temat zakupu oleju opałowego znaleźć można w naszym artykule “Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy”.
Zbiorniki na olej opałowy najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego o nazwie polietylen. Dzięki tego typu materiałowi wykorzystywanemu do produkcji cechują się one lekkością i ponadprzeciętną wytrzymałością. Niektóre modele zbiorników mogą pełnić także funkcję izolacyjną, chroniąc olej opałowy przed ekstremalnymi temperaturami zarówno w lecie, jak i w zimie. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok. Obecnie do najpopularniejszych zbiorników na olej opałowy należą:
Określając pojemność zbiorników na olej opałowy, należy uwzględnić przepisy dotyczące magazynowania surowca oraz oszacować roczne zapotrzebowanie na paliwo do ogrzewania domu. W tym celu warto zastanowić się, czy ma być ono dostarczane jeden raz, czy kilka razy w ciągu roku. Na stronie internetowej ORLEN Paliwa dowiesz się, gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.
Warto również pamiętać, że w każdym zbiorniku musi pozostać wolna przestrzeń stanowiąca zabezpieczenie przed przelaniem się cieczy lub trwałym odkształceniem, pod wpływem wzrostu temperatury. Przepełnienie zbiornika może skutkować jego rozerwaniem.
Do najpopularniejszych modeli zbiorników na olej opałowy należą:
Decydując się na zakup większych zbiorników na olej opałowy, warto pamiętać, że produkty o pojemności przekraczającej 1 m³ podlegają dozorowi technicznemu. Oznacza to, że przed rozpoczęciem eksploatacji musi on zostać zatwierdzony przez inspektora UDT. W przypadku procedury uproszczonej ogranicza się to do jednorazowej wizyty inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Niezgłoszenie zbiornika do odbioru jest zagrożone karą grzywny, a nawet ograniczenia wolności.
Zbiorniki na olej opałowy to produkty bardzo wytrzymałe, zwykle niewymagające dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Wyróżnia je przede wszystkim duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Dzięki temu użytkownik zyskuje gwarancję bezpieczeństwa i bezawaryjnej eksploatacji.
Zbiorniki na olej opałowy, ze względu na różną pojemność oraz możliwość ich szeregowego łączenia, z łatwością dopasowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz miejsca montażu - wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Do pozostałych zalet zbiorników należy:
Chcąc cieszyć się wieloletnią sprawnością instalacji grzewczej, oprócz odpowiednich zbiorników na olej opałowy, warto również zadbać o wysoką jakość samego surowca. Bowiem wadliwy produkt często powoduje liczne awarie, pogorszenie jakości spalania, a nawet zwiększenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu. Aby dokonać szybkiego i bezpiecznego zakupu oleju opałowego, wystarczy wejść na stronę internetową ORLEN Paliwa i kliknąć zakładkę kup olej.
poniedziałek, 18 listopada 2024
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
środa, 6 listopada 2024
Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!
Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!
poniedziałek, 4 listopada 2024
Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?
Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!
środa, 30 października 2024
Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?
Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!