wtorek, 19 lipca 2022
Ogrzewanie olejem opałowym staje się coraz popularniejszą alternatywą dla innych stosowanych dotychczas form ogrzewania. Osoby decydujące się na budowę domu, przykładają szczególną wagę do wyboru rodzaju instalacji grzewczej. Ogrzewanie na olej opałowy pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, jednocześnie niosąc za sobą szereg dodatkowych korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie olejem opałowym? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Ogrzewanie olejem opałowym polega na tym, że w momencie, gdy temperatura na termostacie spadnie poniżej określonej wartości, grzejnik otrzymuje sygnał, aby rozpocząć ogrzewanie domu. Kiedy olej się nagrzewa, przemieszcza się ze zbiornika olejowego wprost do palnika za pomocą pompy. Wówczas zamienia się w ciepłą mieszankę wzbogaconą powietrzem i trafia do palnika, tworząc płomienie w komorze spalania. W zależności od typu posiadanej instalacji grzewczej tym sposobem można ogrzewać zarówno powietrze, jak i wodę.
Osoby zainteresowane ogrzewaniem na olej opałowy, mogą rozważyć wybór spośród dwóch systemów – pieców i kotłów. W przypadku pieców, do najbardziej optymalnych rozwiązań należą piece kondensacyjne, dzięki którym mniejsza ilość ciepła wydobywa się na zewnątrz. Natomiast spośród kotłów olejowych wyróżnić można hydrauliczne i parowe. Hydrauliczne ogrzewają wodę, która za pomocą instalacji przemieszcza się po całym domu. Z kolei w kotłach parowych, woda po zagotowaniu przemieszcza się w postaci pary wodnej, transportując ciepło do grzejników. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w naszym artykule: „Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”.
Decydując się na ogrzewanie olejem opałowym, oprócz montażu instalacji, należy także wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju. Zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi, pojedynczy zbiornik olejowy można zamontować obok kotła, jednak tylko wtedy, gdy odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, a pomiędzy piecem a zbiornikiem powstanie murowana ścianka. Warto pamiętać, że niezbędnym elementem każdego zbiornika oleju jest sprzęt do napełniania, poboru paliwa oraz odpowietrzania.
Oprócz tego w kotłowni powinno znajdować się okno zewnętrzne, kanał nawiewny oraz wyciąg wentylacyjny. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, prawo przewiduje alternatywne rozwiązanie – wyposażenie miejsca w półstałe urządzenie gaśnicze.
Decydując się wybór ogrzewania na olej opałowy, należy zadbać także o to, aby materiał grzewczy był produktem wysokiej jakości. Bowiem wadliwy olej pochodzący z niepewnego źródła, może stać się przyczyną licznych awarii instalacji grzewczej. Złej jakości paliwo często posiada w składzie zbyt dużą ilość siarki, co powoduje pogorszenie jakości spalania, a nawet zwiększenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu grzewczego.
Ekoterm to firma, która działa w branży od wielu lat, zaopatrując swoich klientów najwyższej jakości surowiec na terenie całego kraju. Olej opałowy Ekoterm produkowany jest przez Spółkę ORLEN Paliwa od 1992 r. Konsumenci zyskują zatem gwarancję pełnego bezpieczeństwa i jakości dostarczanego im materiału grzewczego. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce rozwiązania grzewcze. Dystrybucja tego rodzaju oleju opałowego realizowana jest na terenie całego kraju, za pośrednictwem sieci Autoryzowanych Dostawców Ekoterm.
Ogrzewanie na olej opałowy wiąże się ze sporą inwestycją oraz potrzebą wygospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownię. Jednak mnogość zalet tego rodzaju ogrzewania jest nieporównywalnie większa niż wysiłek włożony w proces tworzenia instalacji wewnątrz domu. Do największych atutów zalicza się m.in.:
Rozważając wybór ogrzewania olejem opałowym, warto mieć na uwadze fakt, że wytwarza ono czyste ciepło, a nowe systemy mają praktycznie zerowy wskaźnik zanieczyszczeń spalania uwalnianych do powietrza. Olej opałowy nie jest toksyczny i nie zawiera czynników rakotwórczych, a ponadto ulega biodegradacji. Dodatkową zaletą ogrzewania olejem opałowym jest także duża redukcja poziomu siarki. Ogrzewanie na olej opałowy jest praktycznie bezodpadowe, a sprawność kotłów sięga nawet 90%. Ponadto w wyniku kondensacji gazów spalinowych uzyskuje się dodatkowe ciepło, które w tradycyjnych kotłach najczęściej jest utracane. Te właściwości pieców olejowych pozytywnie wpływają na ochronę środowiska naturalnego i generują sporo oszczędności.
Analizując ten aspekt, warto dodać, że prawidłowe przechowywanie zbiorników oleju opałowego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ani środowiska naturalnego. Właściwie eksploatowane i konserwowane zbiorniki, mogą przetrwać w nienagannym stanie długie lata.
wtorek, 18 czerwca 2024
Kompendium wiedzy na temat kominków na olej opałowy
Sprawdź kompletny przewodnik po kominkach na olej opałowy! Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania grzewczego!
piątek, 7 czerwca 2024
Zbiór wiedzy na temat grzejników na olej opałowy
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest grzejnik na olej opałowy, jak działa oraz jak go wybrać i zainstalować w swoim domu!
środa, 22 maja 2024
Kotłownia kontenerowa - najważniejsze informacje
Dowiedz się czym są kotłownie kontenerowe i jakie zastosowania mają mobilne kontenery do ogrzewania budynków i nie tylko! Przeczytaj artykuł!
czwartek, 9 maja 2024
Nowoczesne kotłownie olejowe - co należy wiedzieć?
Dowiedz się co należy wiedzieć o kotłowniach olejowych i zbiornikach na olej oraz jakie warunki trzeba spełnić w przypadku montażu kotła olejowego?