wtorek, 26 września 2023

Wykorzystanie pieców olejowych a współpraca z OZE

Wykorzystanie pieców olejowych a współpraca z OZE

Piec olejowy to jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań grzewczych. Połączenie go z energią ze źródeł odnawialnych mogłoby przynieść wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych, dzięki którym ogrzewanie budynku stałoby się jeszcze tańsze i bardziej ekologiczne. Jak się okazuje, jest to możliwe za sprawą innowacyjnych kotłowni hybrydowych. Czym są kotłownie hybrydowe? Czy warto zdecydować się na stworzenie instalacji hybrydowej? Wyjaśniamy.

Co to jest kotłownia hybrydowa?

Kotłownia hybrydowa wykorzystuje co najmniej dwa różne źródła ciepła. Zazwyczaj jedno ze źródeł wykorzystuje energię odnawialną, np. słoneczną (do zasilania kolektorów słonecznych lub pompy ciepła), a drugie bazuje na paliwach kopalnych (w tym na oleju opałowym).

Dlaczego warto posiadać kotłownię hybrydową?

Rozwój technologiczny daje nowe możliwości w zakresie ogrzewania budynków. Połączenie tradycyjnych źródeł ciepła wraz z rozwiązaniami z zakresu OZE ma wiele zalet, które sprawiają, że systemy hybrydowego ogrzewania są jednymi z najbardziej wydajnych i niezawodnych. O tym, dlaczego olej opałowy jest dobrym rozwiązaniem grzewczym, napisaliśmy w artykule “Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?”. Poniżej skupimy się na korzyściach połączenia instalacji olejowej z innym źródłem energii.

Zwiększone bezpieczeństwo energetyczne

Poleganie na jednym źródle energii, na przykład zależnym od warunków atmosferycznych, może wiązać się z licznymi niedogodnościami. System ogrzewania hybrydowego ułatwia zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło - także w sytuacji, gdy inne źródło (np. pompa ciepła) uległo awarii.

Zmniejszenie wpływu ogrzewania na środowisko

Olej opałowy jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw konwencjonalnych. Jego spalanie wiąże się jednak z emisją śladowej ilości gazów cieplarnianych, dlatego połączenie OZE i kotła olejowego może pomóc w ograniczeniu śladu węglowego, gdyż energia z OZE jest bezemisyjna. Zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy poszukujące zrównoważonego i niezawodnego rozwiązania energetycznego, powinny zdecydować się na instalację hybrydową.

Ograniczenie kosztów produkcji ciepła

Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe, bazują na nieograniczonych zasobach z natury, które są darmowe. Połączenie rozwiązania bazującego na OZE i kotła olejowego może pomóc w ograniczeniu kosztów ogrzewania budynku, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do stabilnego źródła ciepła, jakim jest olej opałowy. Korzystając z systemu hybrydowego, istnieje możliwość korzystania ze źródła ciepła, które w danej chwili jest najbardziej opłacalne.

Czy piece olejowe współpracują z OZE?

Instalacja grzewcza w układzie hybrydowym oznacza połączenie kilku różnych źródeł ciepła. Zazwyczaj są to źródła bazujące na paliwach konwencjonalnych i energii ze źródeł odnawialnych. Połączenie pieca olejowego z takimi urządzeniami jak pompa ciepła czy kolektor słoneczny nie stanowi żadnego problemu, także na potrzeby podgrzewania wody użytkowej.

Jaki kocioł olejowy warto zamontować w kotłowni hybrydowej?

W miarę możliwości należy dążyć do maksymalizacji efektywności energetycznej systemu ogrzewania. W przypadku rozwiązań bazujących na oleju opałowym można to osiągnąć, decydując się na urządzenia o możliwie wysokiej sprawności. Wiąże się to zarówno z lepszym wykorzystaniem energii ze spalania oleju, jak i ograniczeniem emisji, gdyż wyższa sprawność oznacza mniejsze zapotrzebowanie na olej. Innowacyjne urządzenia, takie jak kotły kondensacyjne, potrafią odzyskać ciepło zawarte w spalinach, przez co ich sprawność może przekraczać nawet 100%.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie hybrydowe?

Montaż hybrydowego systemu ogrzewania wiąże się ze znacznym kosztem, gdyż wymaga wyposażenia budynku zarówno w urządzenie do przetwarzania energii z OZE (panele fotowoltaiczne lub przydomowa elektrownia wiatrowa), jak i w rozwiązanie grzewcze (np. pompa grzewcza i kocioł olejowy). Nakład pracy związany ze stworzeniem takiej instalacji jest wyższy, niż w przypadku pojedynczych źródeł ciepła, co także ma istotny wpływ na koszty. Trudno jednak o bardziej niezawodne rozwiązanie, które w znacznym stopniu ogranicza ryzyko całkowitej przerwy w dostawie ciepła, na przykład na czas awarii.

Ogrzewanie hybrydowe to dowód na to, że każdy może podążać za “zielonymi trendami”, czyli być bardziej ekologicznym, a jednocześnie nie rezygnować z dobrodziejstw paliw konwencjonalnych, takich jak olej opałowy. Układy wyposażone w nowoczesne sterowniki potrafią samodzielnie dobierać optymalne źródło ciepła, m.in. w zależności od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że oszczędzanie i ograniczanie śladu węglowego może odbywać się w sposób całkowicie zautomatyzowany. Należy jednak liczyć się ze sporym kosztem takiej inwestycji, która jednak zapewnia niespotykany dotąd poziom wygody.

W przypadku kotłów olejowych należy pamiętać, że olej opałowy może być magazynowany przez długi czas, nawet przez około 3 lata od dnia dostawy. Oznacza to, że kocioł olejowy może być z powodzeniem stosowany jako awaryjne źródło ciepła. Jedna dostawa oleju wystarcza, aby zapewnić sobie spokój na dłuższy czas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.

news

piątek, 20 października 2023

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.