wtorek, 26 września 2023
Piec olejowy to jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań grzewczych. Połączenie go z energią ze źródeł odnawialnych mogłoby przynieść wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych, dzięki którym ogrzewanie budynku stałoby się jeszcze tańsze i bardziej ekologiczne. Jak się okazuje, jest to możliwe za sprawą innowacyjnych kotłowni hybrydowych. Czym są kotłownie hybrydowe? Czy warto zdecydować się na stworzenie instalacji hybrydowej? Wyjaśniamy.
Kotłownia hybrydowa wykorzystuje co najmniej dwa różne źródła ciepła. Zazwyczaj jedno ze źródeł wykorzystuje energię odnawialną, np. słoneczną (do zasilania kolektorów słonecznych lub pompy ciepła), a drugie bazuje na paliwach kopalnych (w tym na oleju opałowym).
Rozwój technologiczny daje nowe możliwości w zakresie ogrzewania budynków. Połączenie tradycyjnych źródeł ciepła wraz z rozwiązaniami z zakresu OZE ma wiele zalet, które sprawiają, że systemy hybrydowego ogrzewania są jednymi z najbardziej wydajnych i niezawodnych. O tym, dlaczego olej opałowy jest dobrym rozwiązaniem grzewczym, napisaliśmy w artykule “Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?”. Poniżej skupimy się na korzyściach połączenia instalacji olejowej z innym źródłem energii.
Poleganie na jednym źródle energii, na przykład zależnym od warunków atmosferycznych, może wiązać się z licznymi niedogodnościami. System ogrzewania hybrydowego ułatwia zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło - także w sytuacji, gdy inne źródło (np. pompa ciepła) uległo awarii.
Olej opałowy jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw konwencjonalnych. Jego spalanie wiąże się jednak z emisją śladowej ilości gazów cieplarnianych, dlatego połączenie OZE i kotła olejowego może pomóc w ograniczeniu śladu węglowego, gdyż energia z OZE jest bezemisyjna. Zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy poszukujące zrównoważonego i niezawodnego rozwiązania energetycznego, powinny zdecydować się na instalację hybrydową.
Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe, bazują na nieograniczonych zasobach z natury, które są darmowe. Połączenie rozwiązania bazującego na OZE i kotła olejowego może pomóc w ograniczeniu kosztów ogrzewania budynku, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do stabilnego źródła ciepła, jakim jest olej opałowy. Korzystając z systemu hybrydowego, istnieje możliwość korzystania ze źródła ciepła, które w danej chwili jest najbardziej opłacalne.
Instalacja grzewcza w układzie hybrydowym oznacza połączenie kilku różnych źródeł ciepła. Zazwyczaj są to źródła bazujące na paliwach konwencjonalnych i energii ze źródeł odnawialnych. Połączenie pieca olejowego z takimi urządzeniami jak pompa ciepła czy kolektor słoneczny nie stanowi żadnego problemu, także na potrzeby podgrzewania wody użytkowej.
W miarę możliwości należy dążyć do maksymalizacji efektywności energetycznej systemu ogrzewania. W przypadku rozwiązań bazujących na oleju opałowym można to osiągnąć, decydując się na urządzenia o możliwie wysokiej sprawności. Wiąże się to zarówno z lepszym wykorzystaniem energii ze spalania oleju, jak i ograniczeniem emisji, gdyż wyższa sprawność oznacza mniejsze zapotrzebowanie na olej. Innowacyjne urządzenia, takie jak kotły kondensacyjne, potrafią odzyskać ciepło zawarte w spalinach, przez co ich sprawność może przekraczać nawet 100%.
Montaż hybrydowego systemu ogrzewania wiąże się ze znacznym kosztem, gdyż wymaga wyposażenia budynku zarówno w urządzenie do przetwarzania energii z OZE (panele fotowoltaiczne lub przydomowa elektrownia wiatrowa), jak i w rozwiązanie grzewcze (np. pompa grzewcza i kocioł olejowy). Nakład pracy związany ze stworzeniem takiej instalacji jest wyższy, niż w przypadku pojedynczych źródeł ciepła, co także ma istotny wpływ na koszty. Trudno jednak o bardziej niezawodne rozwiązanie, które w znacznym stopniu ogranicza ryzyko całkowitej przerwy w dostawie ciepła, na przykład na czas awarii.
Ogrzewanie hybrydowe to dowód na to, że każdy może podążać za “zielonymi trendami”, czyli być bardziej ekologicznym, a jednocześnie nie rezygnować z dobrodziejstw paliw konwencjonalnych, takich jak olej opałowy. Układy wyposażone w nowoczesne sterowniki potrafią samodzielnie dobierać optymalne źródło ciepła, m.in. w zależności od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że oszczędzanie i ograniczanie śladu węglowego może odbywać się w sposób całkowicie zautomatyzowany. Należy jednak liczyć się ze sporym kosztem takiej inwestycji, która jednak zapewnia niespotykany dotąd poziom wygody.
W przypadku kotłów olejowych należy pamiętać, że olej opałowy może być magazynowany przez długi czas, nawet przez około 3 lata od dnia dostawy. Oznacza to, że kocioł olejowy może być z powodzeniem stosowany jako awaryjne źródło ciepła. Jedna dostawa oleju wystarcza, aby zapewnić sobie spokój na dłuższy czas.
poniedziałek, 18 listopada 2024
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
środa, 6 listopada 2024
Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!
Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!
poniedziałek, 4 listopada 2024
Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?
Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!
środa, 30 października 2024
Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?
Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!