środa, 31 maja 2023

Rejestracja kotła olejowego

Rejestracja kotła olejowego

Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?

Jak zarejestrować kocioł olejowy?

Zakup oleju opałowego jest regulowany specjalnymi przepisami. Aby móc dokonać zakupu oleju grzewczego, w pierwszej kolejności należy uzyskać status zużywającego podmiotu olejowego. Jest to formalność, którą muszą dopełnić wszystkie podmioty chcące zużywać olej opałowy do ogrzewania budynku czy też suszenia produktów rolnych.

Uzyskanie wspomnianego statusu wymaga wysłania uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. W przypadku, gdy podmiot zgłasza więcej niż jedno urządzenie grzewcze, konieczne jest wypełnienie załącznika AKC-RU/A. W zgłoszeniu należy podać m.in. numer PESEL albo numer NIP (w zależności od rodzaju podmiotu), dane urządzenia grzewczego oraz adres jego położenia.

Zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl) albo www.podatki.gov.pl, listownie (na adres urzędu skarbowego) lub bezpośrednio w urzędzie. Organ podatkowy ma 7 dni na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, co oznacza, że zgłoszenie powinno zostać złożone najpóźniej tydzień przed zamówieniem oleju opałowego. Rejestracja kotła olejowego jest procesem jednorazowym. Należy pamiętać, że zmiany takie jak likwidacja, wymiana kotła czy zmiana danych osoby zużywającej paliwo również muszą być zgłoszone - w tym celu wykorzystuje się formularz AKC-RU. Jeśli chcesz wymienić kocioł olejowy, zapoznaj się z artykułem “„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”, w którym opisaliśmy poszczególne rodzaje urządzeń grzewczych.

Czy istnieje możliwość zakupu oleju opałowego bez rejestracji kotła?

Do końca sierpnia 2020 r. zakup oleju opałowego był możliwy bez konieczności rejestracji kotła. Klienci, którzy kupowali olej, musieli zadeklarować, iż produkt zostanie w całości przeznaczony do celów grzewczych. Ze względu na liczne nadużycia związane z niższą akcyzą na olej opałowy, względem oleju napędowego, od początku września 2020 r. wprowadzono nowe zasady obrotu tym surowcem grzewczym (tzw. ustawa SENT).

Otrzymanie statusu zużywającego podmiotu olejowego wiąże się z otrzymaniem numeru identyfikacyjnego dla miejsca dostawy. Obecnie nie ma możliwości złożenia zamówienia na olej opałowy bez wspomnianego numeru. Oznacza to, że każdy nabywca oleju opałowego jest zobowiązany do zarejestrowania urządzenia grzewczego. Jak już wspomnieliśmy, dopełnienie tej formalności jest nieodpłatne, a niezbędne zgłoszenie można złożyć drogą elektroniczną, więc nie należy obawiać się tego procesu.

Jak kupić olej opałowy?

Uzyskałeś numer identyfikacyjny dla miejsca dostawy? Od teraz możesz legalnie kupować olej opałowy. W celu nabycia oleju grzewczego skontaktuj się z jednym z Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm - ich listę znajdziesz na podstronie Kup olej.

Zamówienie oleju opałowego jest możliwe m.in. drogą telefoniczną - wystarczy zadzwonić do wybranego dystrybutora i zarezerwować dostawę. Dzięki rozwiniętej sieci dystrybutorów, dostawy oleju Ekoterm są realizowane na terenie całej Polski.

Pamiętaj, że jako zużywający podmiot olejowy jesteś zobowiązany do każdorazowego potwierdzania otrzymania dostawy. Możesz do tego wykorzystać np. aplikację mobilną SENT Dostawy, którą można pobrać zarówno na system Android, jak i iOS. Użytkownicy systemu Android mogą dodatkowo pobrać aplikację SENT Dostawy EDU, która umożliwi im zapoznanie się z systemem SENT w środowisku testowym. Korzystanie z edukacyjnej wersji aplikacji nie wymaga podawania prawdziwych danych.

Podsumowując, rejestracja kotła olejowego wymaga otrzymania statusu zużywającego podmiotu olejowego, co jednoznacznie wiąże się z dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego na formularzu AKC-RU. Należy podać wówczas swój numer PESEL albo NIP, a także dane dotyczące kotła olejowego - bez obaw jest to proces jednorazowy i intuicyjny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.