środa, 31 maja 2023

Rejestracja kotła olejowego

Rejestracja kotła olejowego

Korzystanie z kotła olejowego jako rozwiązania grzewczego ma wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest możliwość pełnej automatyzacji użytkowania. Ponadto kotły olejowe, w szczególności urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji, charakteryzują się wysoką sprawnością, co gwarantuje niski poziom zużycia materiału opałowego. Aby cieszyć się tymi udogodnieniami, konieczne jest zadbanie o sprawy formalne, a jedną z nich jest rejestracja kotła olejowego. Na czym polega proces rejestracji kotła? Co należy zrobić, by móc kupować olej opałowy?

Jak zarejestrować kocioł olejowy?

Zakup oleju opałowego jest regulowany specjalnymi przepisami. Aby móc dokonać zakupu oleju grzewczego, w pierwszej kolejności należy uzyskać status zużywającego podmiotu olejowego. Jest to formalność, którą muszą dopełnić wszystkie podmioty chcące zużywać olej opałowy do ogrzewania budynku czy też suszenia produktów rolnych.

Uzyskanie wspomnianego statusu wymaga wysłania uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. W przypadku, gdy podmiot zgłasza więcej niż jedno urządzenie grzewcze, konieczne jest wypełnienie załącznika AKC-RU/A. W zgłoszeniu należy podać m.in. numer PESEL albo numer NIP (w zależności od rodzaju podmiotu), dane urządzenia grzewczego oraz adres jego położenia.

Zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl) albo www.podatki.gov.pl, listownie (na adres urzędu skarbowego) lub bezpośrednio w urzędzie. Organ podatkowy ma 7 dni na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, co oznacza, że zgłoszenie powinno zostać złożone najpóźniej tydzień przed zamówieniem oleju opałowego. Rejestracja kotła olejowego jest procesem jednorazowym. Należy pamiętać, że zmiany takie jak likwidacja, wymiana kotła czy zmiana danych osoby zużywającej paliwo również muszą być zgłoszone - w tym celu wykorzystuje się formularz AKC-RU. Jeśli chcesz wymienić kocioł olejowy, zapoznaj się z artykułem “„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?”, w którym opisaliśmy poszczególne rodzaje urządzeń grzewczych.

Czy istnieje możliwość zakupu oleju opałowego bez rejestracji kotła?

Do końca sierpnia 2020 r. zakup oleju opałowego był możliwy bez konieczności rejestracji kotła. Klienci, którzy kupowali olej, musieli zadeklarować, iż produkt zostanie w całości przeznaczony do celów grzewczych. Ze względu na liczne nadużycia związane z niższą akcyzą na olej opałowy, względem oleju napędowego, od początku września 2020 r. wprowadzono nowe zasady obrotu tym surowcem grzewczym (tzw. ustawa SENT).

Otrzymanie statusu zużywającego podmiotu olejowego wiąże się z otrzymaniem numeru identyfikacyjnego dla miejsca dostawy. Obecnie nie ma możliwości złożenia zamówienia na olej opałowy bez wspomnianego numeru. Oznacza to, że każdy nabywca oleju opałowego jest zobowiązany do zarejestrowania urządzenia grzewczego. Jak już wspomnieliśmy, dopełnienie tej formalności jest nieodpłatne, a niezbędne zgłoszenie można złożyć drogą elektroniczną, więc nie należy obawiać się tego procesu.

Jak kupić olej opałowy?

Uzyskałeś numer identyfikacyjny dla miejsca dostawy? Od teraz możesz legalnie kupować olej opałowy. W celu nabycia oleju grzewczego skontaktuj się z jednym z Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm - ich listę znajdziesz na podstronie Kup olej.

Zamówienie oleju opałowego jest możliwe m.in. drogą telefoniczną - wystarczy zadzwonić do wybranego dystrybutora i zarezerwować dostawę. Dzięki rozwiniętej sieci dystrybutorów, dostawy oleju Ekoterm są realizowane na terenie całej Polski.

Pamiętaj, że jako zużywający podmiot olejowy jesteś zobowiązany do każdorazowego potwierdzania otrzymania dostawy. Możesz do tego wykorzystać np. aplikację mobilną SENT Dostawy, którą można pobrać zarówno na system Android, jak i iOS. Użytkownicy systemu Android mogą dodatkowo pobrać aplikację SENT Dostawy EDU, która umożliwi im zapoznanie się z systemem SENT w środowisku testowym. Korzystanie z edukacyjnej wersji aplikacji nie wymaga podawania prawdziwych danych.

Podsumowując, rejestracja kotła olejowego wymaga otrzymania statusu zużywającego podmiotu olejowego, co jednoznacznie wiąże się z dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego na formularzu AKC-RU. Należy podać wówczas swój numer PESEL albo NIP, a także dane dotyczące kotła olejowego - bez obaw jest to proces jednorazowy i intuicyjny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 4 kwietnia 2024

Normy ciepła w mieszkaniu - przepisy i porady

Sprawdź jakie normy ciepła obowiązują w polskim prawie oraz jakie są sposoby na opomiarowanie ciepła!

news

wtorek, 19 marca 2024

Zbiór wiedzy na temat ogrzewania kozą na olej opałowy

Ogrzewanie kozą na olej opałowy - dowiedz się jak działa ogrzewanie piecykiem na olej opałowy oraz jakie ma zalety! Przeczytaj nasz zbiór wiedzy!

news

poniedziałek, 4 marca 2024

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - jakie wybrać?

Dowiedz się jakie są metody ogrzewania domu jednorodzinnego! Ogrzewanie olejem jako jedno z najlepszych rozwiązań

news

środa, 27 grudnia 2023

Jak zmniejszyć zużycie oleju opałowego?

Olej opałowy jest jednym z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ma on wiele zalet, takich jak wysoka wartość energetyczna, łatwość magazynowania i transportu, czy możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło. W niniejszym artykule skupiamy się na technikach i rozwiązaniach umożliwiających zmniejszenie jego zużycia.