wtorek, 8 listopada 2022
Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?
Olej opałowy najczęściej magazynowany jest w zbiornikach z polietylenu o różnych gabarytach. Dzięki temu, że pojemniki wykonywane są z tworzywa sztucznego, charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Jednak olej opałowy może być także przechowywany w jednopłaszczowych lub dwupłaszczowych pojemnikach z blachy stalowej.
Niektóre modele zbiorników mogą pełnić funkcję izolacyjną, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami w zimie i w lecie. To ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok.
Decydując się na magazynowanie oleju opałowego wewnątrz budynku, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mały zbiornik na olej opałowy można zamontować obok pieca, odgradzając pojemnik murowaną ścianką w odległości nie mniejszej niż 1 m. Chcąc korzystać z możliwości użytkowania małego zbiornika, przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie kupić olej opałowy w małych ilościach.
Zbiorniki na olej opałowy można łączyć w baterie o dowolnych konfiguracjach. Z łatwością można je dopasować kształtem i objętością do wymiarów pomieszczenia. Pojedyncze zbiorniki lub ich baterie, muszą być wyposażone w specjalne przewody do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju opałowego.
Wymagane jest, aby bateria ze zbiorników na olej opałowy składała się z kanistrów tego samego rodzaju i wielkości. Ponadto zbiorniki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed przenikaniem zapachu oleju. W przeciwnym razie woń paliwa może ulatniać się po całym budynku, tworząc potencjalne zagrożenie dla jego użytkowników.
Chcąc bezpiecznie przechowywać olej opałowy, warto pamiętać o utrzymaniu pojemników w czystości. Zastanawiając się, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym, dobrym rozwiązaniem będzie umycie go przy użyciu myjki ciśnieniowej i detergentów. Można także skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą uporać się nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami po oleju.
Zgodnie z § 137 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, magazyn oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55°C, musi znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku. Ponadto jego ściany wewnętrzne i stropy muszą posiadać klasę przeciwpożarową EI120, natomiast drzwi do pomieszczenia - klasę EI60.
W przypadku stosowania jednopłaszczyznowych zbiorników na olej opałowy przynajmniej w części magazynu musi zostać wykonana wanna o pojemności jednego zbiornika, wyposażona w szczelną izolację, uniemożliwiającą przenikanie oleju.
W pomieszczeniu powinno znajdować się jedno okno oraz pianowe urządzenie gaśnicze, zamontowane w widocznym miejscu. Ze względów pożarowych, magazyn może być ogrzewany wyłącznie za pomocą grzejników wodnych, włączonych do instalacji centralnego ogrzewania.
Natomiast mały zbiornik olejowy o pojemności do 1m3 można ustawić w kotłowni, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione następujące wymagania:
Instalacja grzewcza na olej opałowy jest bezpiecznym rozwiązaniem, przy którym nie trzeba zachowywać szczególnych środków ostrożności. Oczywiście pod warunkiem, że magazyn do przechowywania oleju opałowego jest odpowiednio urządzony, a cała instalacja poddawana jest okresowej kontroli bezpieczeństwa.
Aby magazyn na olej opałowy był pomieszczeniem w pełni bezpiecznym, powinna znajdować się w nim gaśnica. Warto także co jakiś czas kontrolować szczelność zbiorników olejowych. W przypadku podejrzenia o wyciek z któregokolwiek ze zbiorników należy niezwłocznie skorzystać z pomocy serwisu i naprawić usterkę.
Zarówno w kotłowni, jak i w magazynie na olej opałowy, należy zadbać o odpowiednią wentylację. Kotłownia na olej opałowy powinna być wyposażona w nawiew i wywiew powietrza do wentylacji. Z kolei magazyn powinien posiadać wentylację nawiewno-wywiewną, która zapewnia od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę. To pozwala praktycznie całkowicie usunąć zapach oleju z pomieszczenia i zniwelować ryzyko rozprzestrzeniania się olejowego fetoru po całym budynku.
poniedziałek, 18 listopada 2024
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
środa, 6 listopada 2024
Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!
Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!
poniedziałek, 4 listopada 2024
Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?
Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!
środa, 30 października 2024
Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?
Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!