wtorek, 10 października 2023

Piec nadmuchowy na olej opałowy - co to takiego?

Piec nadmuchowy na olej opałowy - co to takiego?

Piec nadmuchowy na olej opałowy to rozwiązanie grzewcze, które doskonale radzi sobie z ogrzewaniem dużych powierzchni - hal warsztatowych, magazynowych i produkcyjnych, suszarni, namiotów i nie tylko. To urządzenie stanowi alternatywę dla kotłów olejowych, których instalacja nie zawsze jest możliwa, między innymi ze względu na charakterystykę budynku czy znaczne koszty związane z taką inwestycją.

Piece nadmuchowe są wyposażone w komorę spalania i palnik, podobnie jak kotły olejowe, a także w wentylator i nadmuch, które rozprowadzają ciepłe powietrze po pomieszczeniu. Jakie są ich najważniejsze cechy i czym warto sugerować się przy zakupie pieca nadmuchowego?

Zalety pieców olejowych nadmuchowych

Piece olejowe nadmuchowe to grupa urządzeń, dzięki którym w bardzo krótkim czasie można dostarczyć ciepło w niemal każdym miejscu. Jest to możliwe za sprawą mobilnej konstrukcji, niewymagającej ingerencji w istniejącą instalację grzewczą. Tę cechę z pewnością docenią osoby, które potrzebują jedynie tymczasowego źródła ciepła, na przykład z powodu pogorszonych warunków atmosferycznych.

Kolejną zaletą pieców nadmuchowych jest możliwość skorzystania z oleju opałowego, czyli materiału grzewczego charakteryzującego się wysoką wartością energetyczna, niską emisyjnością, a także wysokim bezpieczeństwem. Pod wieloma względami olej opałowy przeważa nad paliwami stałymi, o czym więcej napisaliśmy w artykule “Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym”.

W zależności od posiadanego pieca, jego praca może być praktycznie bezobsługowa. Nowoczesne piece są wyposażone m.in. w termostat, który po osiągnięciu pożądanej temperatury automatycznie reguluje spalanie. Ostatnią, nie mniej ważną zaletą, jest możliwość zastosowania pieca w takich miejscach jak suszarnie, lakiernie, stolarnie, hale, a nawet kościoły, które ze względu na dużą powierzchnię są trudne w ogrzaniu. Piece nadmuchowe na olej opałowy doskonale radzą sobie z zapewnieniem odpowiedniej temperatury.

Wybór pieca nadmuchowego na olej opałowy

Przy wyborze pieca nadmuchowego na olej opałowy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest moc pieca wyrażona w kW, czyli kilowatach. Dobór mocy pieca powinien być motywowany realnym zapotrzebowaniem danego budynku na ciepło, co można łatwo obliczyć, mnożąc przez siebie powierzchnię, wysokość pomieszczeń i wskaźnik powierzchniowy (40W/m^3 dla nowych budynków z termoizolacją, 60W/m^3 dla budynków bez docieplenia). Przykładowo - nieocieplony budynek o powierzchni 300 m^2 i wysokości 3 m powinien być ogrzewany piecem o mocy 54 kW.

Kolejnym istotnym parametrem jest zużycie paliwa. Wiedza na ten temat pozwoli oszacować koszty związane z eksploatacją pieca i zamówić niezbędną ilość oleju opałowego. Przy okazji warto zwrócić uwagę na pojemność wbudowanego zbiornika w piecu. Ponadto do działania pieca nadmuchowego konieczne jest podłączenie go do prądu - przed zakupem warto sprawdzić jaki pobór energii ma dane urządzenie, ponieważ to również wpływa na koszty eksploatacyjne.

W zależności od modelu piec może być wyposażony w termostat, koła, kilka kanałów wydmuchowych, a także przełącznik lato/zima. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalności danego pieca, gdyż ich obecność może znacznie poprawić komfort jego użytkowania.

Piec nadmuchowy a nagrzewnica - czy to identyczne rozwiązania?

Piec nadmuchowy i nagrzewnica to urządzenia zbliżone pod względem specyfikacji. Każde z nich jest wyposażone w nadmuch i wentylator, które stopniowo nagrzewają pomieszczenie. Nagrzewnice olejowe zazwyczaj są tańsze, co wynika ze znacznie mniejszej mocy i braku funkcjonalności towarzyszących piecom. Ich gabaryty są mniejsze, dzięki czemu są bardziej mobilne. W zależności od zapotrzebowania na ciepło można je traktować jako alternatywy, jednak są to osobne grupy produktów.

Czy piec na olej opałowy nadmuchowy jest dobrym rozwiązaniem?

Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo, ekologię i możliwość efektywnego ogrzewania, wybór dowolnego rozwiązania na olej opałowy będzie dobrym pomysłem. Olej opałowy jako paliwo grzewcze sprawdza się w miejscach o zróżnicowanej charakterystyce - zarówno w domach jednorodzinnych, jak i halach magazynowych. Piec nadmuchowy na olej opałowy jest urządzeniem rekomendowanym osobom, które często się przemieszczają (dotyczy to np. ogrzewania namiotów eventowych) lub chcą przejściowo dogrzewać dane pomieszczenie.

Co ważne, piece nadmuchowe są trwałym rozwiązaniem, które przy odpowiedniej eksploatacji może posłużyć przez wiele lat. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta, które mogą obejmować np. konieczność regularnej wymiany dysz (raz do roku) oraz czyszczenia i wymiany filtrów oleju opałowego. Ponadto należy unikać stosowania złej jakości oleju, który może powodować szybsze zużywanie lub zapychanie dysz.

W związku z generowaniem zanieczyszczeń przez piec nadmuchowy, z jego użytkowaniem może wiązać się opłata za korzystanie ze środowiska, jednak im lepsza jakość oleju, tym mniejsza emisja zanieczyszczeń. Aby mieć pewność, że Twój piec na olej opałowy nadmuchowy posłuży przez wiele lat, korzystaj z oleju opałowego ze sprawdzonych źródeł, na przykład zamówionego u jednego z Autoryzowanych Dostawców Ekoterm. Ich listę, wraz z niezbędnymi danymi kontaktowymi, znajdziesz na podstronie “Kup olej”, do której serdecznie zapraszamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 18 listopada 2024

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

news

środa, 6 listopada 2024

Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!

Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!

news

poniedziałek, 4 listopada 2024

Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?

Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!

news

środa, 30 października 2024

Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!