poniedziałek, 23 stycznia 2023

Jak kupić olej opałowy bez oświadczenia?

Jak kupić olej opałowy bez oświadczenia?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w zakresie obrotu towarów, handel olejem opałowym może zachodzić tylko i wyłącznie pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi – sprzedającymi i kupującymi. Jeszcze kilka lat temu, podmioty nabywające olej opałowy, nie posiadały żadnego obowiązku biurokratycznego. Skup paliwa odbywał się wyłącznie na mocy papierowego oświadczenia, które informowało o ilości zakupionego surowca. Podpisując je, klienci deklarowali również, że towar zostanie w całości przeznaczony do celów grzewczych.

 

Jednak od 2020 roku handel olejem opałowym uległ drastycznym zmianom. Obecnie żaden niezarejestrowany w urzędzie skarbowym podmiot, nie może zrealizować zamówienia na paliwo opałowe. Wprowadzone regulacje prawne, mają przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie obrotu paliwami opałowymi. Wcześniejsze praktyki handlowe, skutkowały bowiem licznymi nadużyciami w tym aspekcie. Wszystko dlatego, iż olej opałowy posiada bardzo podobne parametry do oleju napędowego. Jednak główna różnica polega na tym, iż paliwo grzewcze opodatkowane jest znacznie niższą akcyzą.

 

Dlatego olej opałowy, o którym więcej pisaliśmy w naszym artykule “Czym jest olej opałowy?”, często wykorzystywany był do innych celów niż zasilanie instalacji grzewczej. Tego typu rozbieżności skutkowały wzrostem wielu nielegalnych praktyk, np. obniżania kosztów transportu samochodami ciężarowymi. Aktualnie nielegalny obrót paliwami opałowymi (zakup lub sprzedaż bez rejestracji), grozi odpowiedzialnością karną z ramienia Kodeksu karnego skarbowego. Ponadto na podmiotach podejmujących się tego rodzaju niedozwolonych praktyk, spoczywa obowiązek zapłaty podatku w wysokości odpowiadającej opodatkowaniu paliw silnikowych.

Jak kupić olej opałowy bez oświadczenia - rejestracja w urzędzie skarbowym

Chcąc dokonać zakupu oleju opałowego, na samym początku należy dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym. Zgłoszenie powinno zostać wysłane do placówki właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskującego. Obowiązek ten nie uwzględnia żadnych wyjątków w tym zakresie. Oznacza to, że obejmuje on zarówno osoby fizyczne, które nabywają olej opałowy, jak i pozostałe podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej (np. szpitale, gminy i pozostałe instytucje publiczne).

 

W związku z powyższym wszyscy nabywcy oleju opałowego, zobowiązani są do uiszczenia w urzędzie skarbowym uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Wzór dokumentu został określony w załączniku do rozporządzenia z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie dokumentów związanych z rejestracją uproszczoną w zakresie podatku akcyzowego. Formularz można złożyć na trzy sposoby: osobiście, elektronicznie lub przesyłając wniosek pocztą tradycyjną. Po dokonaniu zgłoszenia nabywca oleju opałowego otrzymuje status „zużywającego podmiotu olejowego”. Tym mianem, określany jest podmiot mający miejsce zamieszkania, miejsce pobytu, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. W ten sposób definiowany jest także przedsiębiorca zagraniczny, prowadzący działalność gospodarczą na terytorium kraju na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r.

 

Otrzymanie wyżej opisanego statusu jest warunkiem koniecznym, aby móc legalnie zakupić dowolny olej opałowy. Chcąc dokonać zakupu paliwa grzewczego, warto wybierać sprawdzony produkt, którego przykładem jest olej opałowy Ekoterm, o którym więcej informacji znaleźć można w naszej zakładce rozwiązania grzewcze.

Jak kupić olej opałowy bez oświadczenia - procedura rejestracji w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu

Legalny zakup oleju opałowego na terenie Polski wymaga nie tylko rejestracji w urzędzie skarbowym. Do obowiązków podmiotu nabywającego surowiec, należy także ewidencja każdorazowej transakcji związanej z zakupem oleju opałowego. Cały proces rejestrowany jest w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu. SENT został utworzony w celu dokładniejszego monitorowania obrotu m.in. paliwami ciekłymi.

Dokonanie każdorazowej rejestracji wymagane jest nie tylko przez nabywcę oleju opałowego, ale także sprzedawcę oraz dystrybutora paliwa. Cały proces przebiega następująco:

 

  1. Sprzedawca oleju opałowego dodaje do systemu SENT zgłoszenie przewozu.
  2. System generuje numer referencyjny SENT, który jest ważny przez 10 dni.
  3. Sprzedawca przekazuje numer referencyjny przewoźnikowi oraz odbiorcy paliwa.
  4. Odbiorca oleju opałowego uzupełnia zgłoszenie SENT, potwierdzając odbiór oleju opałowego w dniu dostawy za pomocą kodów rejestracyjnych.

 

Cała procedura jest możliwa do wykonania przy użyciu aplikacji mobilnej „SENT dostawy” lub na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Więcej informacji na temat oleju opałowego, znaleźć można również w artykule “Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy”, do którego zapraszamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym to znana metoda grzewcza, stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Skorzystanie z oleju opałowego do ogrzewania gwarantuje wiele korzyści, związanych między innymi z ekologią i wygodą eksploatacji systemu grzewczego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ogrzewania olejowego i dostępnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym wykorzystasz potencjał wysokokalorycznego paliwa.

news

czwartek, 10 sierpnia 2023

Zbiór wiedzy na temat piecyków na olej opałowy

Urządzenia grzewcze bazujące na oleju opałowym są efektywne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Dowiesz się z niego, czym są piecyki na olej opałowy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

news

poniedziałek, 17 lipca 2023

Podpowiadamy, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy

Ogrzewanie olejowe to jeden z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostarczenie ciepła. Właściciele budynków o różnym przeznaczeniu - zarówno domów, jak i niewielkich zakładów przemysłowych - decydują się na montaż kotła olejowego między innymi ze względu na jego bezobsługową pracę. Aby kocioł mógł pracować z najwyższą wydajnością, konieczna jest jego prawidłowa konfiguracja. Z artykułu dowiesz się, jak ekonomicznie ustawić piec olejowy.

news

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Czym jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w budynkach przemysłowych, warsztatach, halach magazynowych i innych obiektach, które wymagają skutecznego i efektywnego źródła ciepła. Korzystanie z nagrzewnicy jest możliwe zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowo - na przykład podczas chłodniejszych dni. Dzięki kompaktowym rozmiarom i braku konieczności ingerencji w istniejącą instalację centralnego ogrzewania olejowe nagrzewnice powietrza cieszą się sporą popularnością. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym rodzajem ogrzewania.