środa, 25 stycznia 2023

Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?

Filtry oleju opałowego - co trzeba wiedzieć?

Ogrzewanie olejem opałowym wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a także zakładów przemysłowych o niewielkiej powierzchni użytkowej. Choć trend na ekologiczne oraz intuicyjne instalacje grzewcze dopiero się rozwija, to warto już teraz zapoznać się z ich wymaganiami oraz aspektami technicznymi. Kocioł kondensacyjny na olej opałowy to urządzenie składające się z wielu elementów, które bezpośrednio wpływają na prawidłowe funkcjonowanie. Należą do nich także filtry i odpowietrzniki oleju opałowego, które umożliwiają bezawaryjną pracę palników znajdujących się w piecu olejowym. Co należy o nich wiedzieć?

Filtr oleju opałowego - krótka charakterystyka produktu

Filtr oleju opałowego to element konstrukcji pieca, który odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń stałych z surowca. Pełni on funkcję zabezpieczającą, a także prewencyjną - uniemożliwiając pozostałościom materiału grzewczego osadzanie się na palnikach lub dyszy pieca. Dostępne na rynku filtry oleju opałowego nie są uniwersalne - posiadają one odmienną budowę i właściwości. Zwykle produkt dostosowywany jest do odpowiedniego systemu. Niebagatelny wpływ ma również sposób ułożenia przewodów olejowych, łączących zbiornik surowca z palnikiem. Uwzględniając powyższe kryteria, wśród podstawowych rodzajów filtrów oleju opałowego, wyróżnić można:

 

  • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych - wyposażone w szybko zamykający zawór odcinający, przyłącze z gwintem zewnętrznym oraz przyłącze ze śrubunkiem pierścieniowo-zaciskowym.
  • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych z doprowadzeniem przewodu powrotnego - wyposażone w szybko zamykający zawór odcinający na zasilaniu, zawór zwrotny utrzymujący ciśnienie, a także zawór odpowietrzający.
  • Filtry oleju opałowego do systemów dwururowych - wyposażone w zawór odcinający na zasilaniu oraz zawór zwrotny (tzw. ogranicznik przepływu powrotnego). Posiadają także dwa przyłącza z gwintem zewnętrznym, a także dwa przyłącza ze śrubunkiem pierścieniowo – zaciskowym.

Odpowietrzniki oleju opałowego - podstawowe cechy produktu

Odpowietrzniki oleju opałowego charakteryzują się kompaktową budową i nieskomplikowanym sposobem działania. Najnowsze warianty tego rodzaju urządzeń, posiadają zintegrowany odpowietrznik, zawór odcinający oraz filtr. Odpowietrzniki oleju opałowego dedykowane są do pracy wyłącznie z jednym rodzajem surowca. W przypadku pieców olejowych jest nim olej opałowy, o którym więcej informacji zamieściliśmy w zakładce rozwiązania grzewcze. Szukając najlepszej jakości materiału grzewczego, warto zapoznać się z naszą ofertą.

Urządzenia odpowietrzające do oleju opałowego, funkcjonują w oparciu o konkretny i przewidywalny mechanizm. Rolę i działanie odpowietrznika w systemie kotła kondensacyjnego, można przedstawić za pomocą prostego schematu:

 

  • Pompa palnika zasysa przez filtr olej opałowy ze zbiornika, wprost do dyszy palnika.
  • Odpowietrznik usuwa nadmiar powietrza w trakcie stopniowego wzrostu poziomu cieczy. Proces odbywa się w komorze pływakowej, do której powraca część oleju.
  • Na koniec do filtra zasysana jest wyłącznie taka ilość oleju, jaka wymagana jest przez dyszę palnika.

Odpowietrzniki oleju opałowego - budowa i specyfikacja elementu konstrukcyjnego

Odpowietrzniki oleju opałowego wykorzystywane są do automatycznego odpowietrzania instalacji olejowych. Należą one do grupy podstawowych elementów pieca olejowego, których prawidłowe funkcjonowanie zapewnia bezawaryjne działanie całej instalacji. Z uwagi na istotność ich funkcji, warto zapoznać się z budową oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi odpowietrzników. 

 

Do najistotniejszych elementów budowy odpowietrznika oleju opałowego należą:

 

  • Komory - górna i dolna komora pływaka.
  • Przyłącza - należy do nich przyłącze zbiornika oraz przyłącze palinka.
  • Zawory - jest to zawór odcinający, zawór przełączający pomiędzy pojedynczą a podwójną filtracją; zawór odwadniający, a także zawód obejścia.

 

Do pozostałych części urządzenia odpowietrzającego olej opałowy, należą m.in.:

 

  • zabezpieczenie nadciśnieniowe z zaworem zwrotnym,
  • obudowa filtra z wkładem filtracyjnym,
  • wąż spustowy,

 

Zastanawiasz się nad zmianą instalacji grzewczej w swoim domu lub budynku przemysłowym? Więcej na temat ogrzewania olejem opałowym, dowiesz się z artykułu Zbiór informacji o ogrzewaniu olejem opałowym, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Filtr oleju opałowego - dobór odpowiedniego wkładu

Przy wyborze odpowiedniego filtra oleju opałowego, niezwykle istotnym aspektem jest dostosowanie do niego właściwego wkładu. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie od rodzaju wkładu zależy maksymalny przepływ oleju przez filtr. Wkład filtra oleju opałowego powinien być dostosowany do konkretnej instalacji grzewczej i zapewniać jej efektywną pracę. Ponadto perforacja filtru oleju opałowego powinna być mniejsza, niż najmniejszy przekrój dyszy palnika.

Wkład do filtra oleju opałowego należy wymieniać co najmniej raz w roku. Po każdorazowej zmianie warto dokładnie oczyścić gumową uszczelkę odstojnika, a w razie konieczności wymienić uszczelkę na nową. Natomiast w przypadku intensywnej eksploatacji filtra oleju opałowego, jego wkład powinien być wymieniany ze zwiększoną częstotliwością.

 

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy oleju opałowego w Twojej okolicy, który dystrybuuje wyłącznie materiał o grzewczy najwyższej jakości – zajrzyj do zakładki kup olej na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 18 listopada 2024

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

news

środa, 6 listopada 2024

Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!

Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!

news

poniedziałek, 4 listopada 2024

Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?

Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!

news

środa, 30 października 2024

Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!