piątek, 20 października 2023

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.

Aby ograniczyć skutki obecności zanieczyszczeń w oleju, producenci stosują filtr oleju opałowego - niepozorny element konstrukcji pieca, którego obecność determinuje prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Z tego artykułu dowiesz się, czym są filtry do pieca na olej opałowy i dlaczego są niezbędnym elementem każdego kotła.

Czym jest filtr oleju opałowego?

Zanieczyszczenia obecne w oleju opałowym wpływają negatywnie na żywotność kotła. Do ich usunięcia służy filtr do pieca olejowego. Filtracja w znacznym stopniu chroni podzespoły kotła przed zużyciem, co pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z eksploatacją systemu grzewczego.

Rodzaje filtrów oleju opałowego

Filtry do pieca na olej opałowy są skategoryzowane w zależności od sposobu ułożenia przewodów olejowych łączących palnik i zbiornik oleju. Przy zakupie filtra oleju opałowego należy mieć na uwadze ten parametr, gdyż nie jest to uniwersalna część. W związku z tym wyróżniamy następujące rodzaje filtrów oleju opałowego:

  • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych klasycznych,
  • Filtry oleju opałowego do systemów jednorurowych z powrotem, tj. przeznaczonych do systemów z doprowadzeniem powrotnym niespalonego paliwa,
  • Filtry oleju opałowego do systemów dwururowych.

Przy wyborze filtra należy również zwrócić uwagę na parametry wkładu znajdującego się wewnątrz niego. W zależności od perforacji filtra maksymalny przepływ oleju przez filtr (liczony w litrach na godzinę) może się znacząco różnić. Niedostateczny przepływ oleju przez filtr może zakłócać prawidłową pracę kotła.

Konserwacja filtra oleju opałowego

Filtr oleju opałowego jest elementem wymagającym konserwacji. Niezależnie od warunków eksploatacyjnych, wymiana wkładu znajdującego się wewnątrz filtra powinna zostać przeprowadzona co najmniej raz w roku. Ilość zanieczyszczeń w oleju opałowym i intensywność użytkowania instalacji grzewczej mogą powodować, iż częstotliwość konserwacji filtra będzie częstsza. Po wymianie wkładu filtra konieczne jest oczyszczenie albo wymiana gumowej uszczelki odstojnika, w zależności od jej kondycji.

Przy okazji warto wspomnieć o roli zbiornika na olej opałowy, którego nieprawidłowa konserwacja może przyczynić się do zanieczyszczenia oleju opałowego. Ze względu na to, że w zbiorniku po pewnym czasie mogą pojawić się niebezpieczne osady, należy go regularnie czyścić. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule “Jak powinno wyglądać czyszczenie zbiorników na olej?”.

Czy zużyty filtr oleju może zwiększyć koszty ogrzewania?

Praca palników olejowych w dużej mierze zależy od jakości filtracji oleju opałowego. Ze względu na to, że zanieczyszczenia w oleju powodują szybsze zużycie elementu rozpylającego olej opałowy, z całym przekonaniem można stwierdzić, że niedostateczna filtracja spowodowana zabrudzonym filtrem oleju opałowego może zwiększać koszty ogrzewania. Zużyta lub zapchana dysza powoduje, że krople oleju opałowego są rozpylane nierównomierne, przez co ich odparowywanie nie odbywa się w sposób efektywny. To uniemożliwia przeprowadzenie czystego i ekonomicznego procesu spalania.

Filtr oleju opałowego - podsumowanie

Filtracja towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Oczyszczacze powietrza, domowe stacje uzdatniania wody czy pompy basenowe, które utrzymują krystalicznie czystą wodę - to tylko wybrane rodzaje filtrów, z których korzystamy na co dzień. W przypadku kotłów olejowych filtrowanie oleju opałowego jest szczególnie ważne, gdyż wszelkie uchybienia w tym zakresie w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do kosztownych napraw. Aby tego uniknąć, należy skrupulatnie dbać o kondycję pieca i używać wyłącznie olejów opałowych wysokiej jakości, takich jak Ekoterm. Aktualna lista Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm znajduje się na podstronie “Kup olej”, do której zapraszamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.