piątek, 20 października 2023
Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.
Aby ograniczyć skutki obecności zanieczyszczeń w oleju, producenci stosują filtr oleju opałowego - niepozorny element konstrukcji pieca, którego obecność determinuje prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Z tego artykułu dowiesz się, czym są filtry do pieca na olej opałowy i dlaczego są niezbędnym elementem każdego kotła.
Zanieczyszczenia obecne w oleju opałowym wpływają negatywnie na żywotność kotła. Do ich usunięcia służy filtr do pieca olejowego. Filtracja w znacznym stopniu chroni podzespoły kotła przed zużyciem, co pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z eksploatacją systemu grzewczego.
Filtry do pieca na olej opałowy są skategoryzowane w zależności od sposobu ułożenia przewodów olejowych łączących palnik i zbiornik oleju. Przy zakupie filtra oleju opałowego należy mieć na uwadze ten parametr, gdyż nie jest to uniwersalna część. W związku z tym wyróżniamy następujące rodzaje filtrów oleju opałowego:
Przy wyborze filtra należy również zwrócić uwagę na parametry wkładu znajdującego się wewnątrz niego. W zależności od perforacji filtra maksymalny przepływ oleju przez filtr (liczony w litrach na godzinę) może się znacząco różnić. Niedostateczny przepływ oleju przez filtr może zakłócać prawidłową pracę kotła.
Filtr oleju opałowego jest elementem wymagającym konserwacji. Niezależnie od warunków eksploatacyjnych, wymiana wkładu znajdującego się wewnątrz filtra powinna zostać przeprowadzona co najmniej raz w roku. Ilość zanieczyszczeń w oleju opałowym i intensywność użytkowania instalacji grzewczej mogą powodować, iż częstotliwość konserwacji filtra będzie częstsza. Po wymianie wkładu filtra konieczne jest oczyszczenie albo wymiana gumowej uszczelki odstojnika, w zależności od jej kondycji.
Przy okazji warto wspomnieć o roli zbiornika na olej opałowy, którego nieprawidłowa konserwacja może przyczynić się do zanieczyszczenia oleju opałowego. Ze względu na to, że w zbiorniku po pewnym czasie mogą pojawić się niebezpieczne osady, należy go regularnie czyścić. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule “Jak powinno wyglądać czyszczenie zbiorników na olej?”.
Praca palników olejowych w dużej mierze zależy od jakości filtracji oleju opałowego. Ze względu na to, że zanieczyszczenia w oleju powodują szybsze zużycie elementu rozpylającego olej opałowy, z całym przekonaniem można stwierdzić, że niedostateczna filtracja spowodowana zabrudzonym filtrem oleju opałowego może zwiększać koszty ogrzewania. Zużyta lub zapchana dysza powoduje, że krople oleju opałowego są rozpylane nierównomierne, przez co ich odparowywanie nie odbywa się w sposób efektywny. To uniemożliwia przeprowadzenie czystego i ekonomicznego procesu spalania.
Filtracja towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Oczyszczacze powietrza, domowe stacje uzdatniania wody czy pompy basenowe, które utrzymują krystalicznie czystą wodę - to tylko wybrane rodzaje filtrów, z których korzystamy na co dzień. W przypadku kotłów olejowych filtrowanie oleju opałowego jest szczególnie ważne, gdyż wszelkie uchybienia w tym zakresie w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do kosztownych napraw. Aby tego uniknąć, należy skrupulatnie dbać o kondycję pieca i używać wyłącznie olejów opałowych wysokiej jakości, takich jak Ekoterm. Aktualna lista Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm znajduje się na podstronie “Kup olej”, do której zapraszamy.
poniedziałek, 18 listopada 2024
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
środa, 6 listopada 2024
Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!
Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!
poniedziałek, 4 listopada 2024
Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?
Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!
środa, 30 października 2024
Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?
Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!