czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Czyszczenie zbiornika a wydajność systemu grzewczego

Olej opałowy przed rozpyleniem jest filtrowany, jednak z czasem skuteczność filtrów ulega zmniejszeniu. W przypadku, gdy wymiana elementu odpowiadającego za usuwanie cząstek stałych nie jest przeprowadzana regularnie, zanieczyszczenia mogą przedostawać się do innych elementów kotła olejowego. Mając na uwadze, jak precyzyjnym elementem jest dysza olejowa, nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą zaburzać jej pracę i przyspieszać jej zużycie. Czyszczenie zbiornika to jedna z czynności, dzięki której instalacja olejowa może pracować stabilnie i ekonomicznie.

Kiedy należy wyczyścić zbiornik po oleju opałowym?

Częstotliwość czyszczenia zbiornika po oleju opałowym zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest jakość dostarczanego paliwa - im niższa, tym więcej osadów i zanieczyszczeń będzie gromadzić się na dnie zbiornika. Z tego powodu, aby ograniczyć powtarzalność prac konserwacyjnych, warto korzystać wyłącznie z olejów spełniających parametry eksploatacyjne wynikające z norm europejskich i krajowych. Przykładem takiego oleju jest Ekoterm - instrukcja jego zakupu znajduje się na podstronie “Kup olej”.

Kolejnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest sposób przechowywania oleju opałowego. Olej opałowy zachowuje swoje właściwości przez długi czas - nawet przez 5 lat od dnia dostawy - jednak bez utrzymywania odpowiednich warunków w magazynie czas ten może ulec znacznemu skróceniu. Ponadto skrajne warunki temperaturowe mogą przyspieszać proces naturalnego wytrącania osadów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Jak długo przechowywać olej opałowy?”, aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze praktyki przy magazynowaniu oleju grzewczego.

Jak wyczyścić zbiornik po oleju opałowym?

Aby bezpiecznie wyczyścić zbiornik, przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni strój roboczy. Do jego elementów zalicza się maskę ochronną, gogle, rękawice i kombinezon ochronny. Przed zakupem kombinezonu konieczne jest zwrócenie uwagi na jego typ - przykładowo, do mycia pod ciśnieniem najlepiej sprawdzi się typ 3, który ma właściwości wodoodporne.

Najwyższa pora, aby dowiedzieć, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym. Czyszczenie zbiorników po oleju opałowym może być przeprowadzone m.in. metodą hydrodynamiczną, czyli z wykorzystaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Jest to metoda stosowana w wielu branżach, między innymi ze względu na wysoką skuteczność i wysokie bezpieczeństwo stosowania - przy czyszczeniu hydrodynamicznym nie ma konieczności stosowania środków chemicznych. Firmy wykorzystują również specjalne roboty czyszczące, które szorują i płukają wnętrze zbiornika.

Co ważne, po czyszczeniu zbiornik powinien być dokładnie osuszony, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia oleju opałowego wodą. Firma powinna zająć się również utylizacją odpadu z dbałością o środowisko naturalne.

Jak często należy czyścić zbiornik po oleju opałowym?

Mycie zbiornika po oleju opałowym należy przeprowadzać co najmniej raz do roku. W zależności od tempa gromadzenia się zanieczyszczeń należy adekwatnie dostosować częstotliwość wykonywania tej czynności, by cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji grzewczej. Ze względu na wysoką dostępność firm oferujących taką usługę, znalezienie odpowiedniego specjalisty nie będzie problemem.

Czyszczenie zbiornika po oleju opałowym - wnioski

Czyszczenie zbiorników po oleju opałowym to ważna czynność, od której zależy funkcjonowanie całej instalacji olejowej. Ograniczenie ilości zanieczyszczeń w zbiorniku wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie kotła, a co za tym idzie, taka usługa szybko zwróci się ze względu na oszczędność kosztów eksploatacji.

Należy jednak pamiętać, że wykonanie czyszczenia zbiornika wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i sprzętu, dlatego samodzielna konserwacja tego elementu instalacji grzewczej może być trudna. Warto jednak być świadomym, jakich metod używają profesjonalne firmy, by być w stanie zweryfikować jakość świadczonych przez ich usług.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z powiązaną publikacją - “Jak powinno wyglądać czyszczenie zbiorników na olej?”, w którym szerzej przyjrzeliśmy się tematyce właściwej konserwacji i czyszczenia zbiorników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 6 grudnia 2023

Zbiór wiedzy na temat CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. CEEB została utworzona m.in. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Powstanie CEEB datuje się na 1 lipca 2021 roku - od tego dnia system służy do zbierania informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie emisyjności w poszczególnych obszarach Polski, co stanowi nieocenioną pomoc w działaniu na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat deklaracji CEEB - kogo dotyczy, ile czasu jest na złożenie, a także jak należy to zrobić. Zapraszamy do lektury.

news

środa, 8 listopada 2023

Ogrzewanie domu - najważniejsze informacje

Odpowiednie ogrzewanie domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ma ono wpływ nie tylko na wygodę przebywania w pomieszczeniach, ale także na jakość powietrza i zdrowie domowników. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem systemu grzewczego, który będzie odpowiadać wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat ogrzewania domu, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania olejowego. Dowiesz się, dlaczego ważne jest utrzymywanie właściwej temperatury w budynku, a także jak pomoże Ci w tym ogrzewanie olejowe.

news

piątek, 20 października 2023

Filtr oleju opałowego - kompendium wiedzy

Awarie kotła olejowego w wielu przypadkach wynikają ze stosowania niskiej jakości oleju opałowego, który charakteryzuje się obecnością zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia przedostające się do kotła olejowego wpływają negatywnie na jego sprawność, przyspieszają zużycie poszczególnych podzespołów (w tym dysz), a także powodują powstawanie smolistych osadów.