czwartek, 16 listopada 2023

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Podpowiadamy, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym

Zbiornik w trakcie eksploatacji ulega zanieczyszczeniu, z czego nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. Jak się okazuje, gromadzące się w nim osady mogą być źródłem wielu niedogodności. W tym artykule opiszemy, na czym polega mycie zbiornika po oleju opałowym, a także co należy zrobić, aby ograniczyć konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Czyszczenie zbiornika a wydajność systemu grzewczego

Olej opałowy przed rozpyleniem jest filtrowany, jednak z czasem skuteczność filtrów ulega zmniejszeniu. W przypadku, gdy wymiana elementu odpowiadającego za usuwanie cząstek stałych nie jest przeprowadzana regularnie, zanieczyszczenia mogą przedostawać się do innych elementów kotła olejowego. Mając na uwadze, jak precyzyjnym elementem jest dysza olejowa, nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą zaburzać jej pracę i przyspieszać jej zużycie. Czyszczenie zbiornika to jedna z czynności, dzięki której instalacja olejowa może pracować stabilnie i ekonomicznie.

Kiedy należy wyczyścić zbiornik po oleju opałowym?

Częstotliwość czyszczenia zbiornika po oleju opałowym zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest jakość dostarczanego paliwa - im niższa, tym więcej osadów i zanieczyszczeń będzie gromadzić się na dnie zbiornika. Z tego powodu, aby ograniczyć powtarzalność prac konserwacyjnych, warto korzystać wyłącznie z olejów spełniających parametry eksploatacyjne wynikające z norm europejskich i krajowych. Przykładem takiego oleju jest Ekoterm - instrukcja jego zakupu znajduje się na podstronie “Kup olej”.

Kolejnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest sposób przechowywania oleju opałowego. Olej opałowy zachowuje swoje właściwości przez długi czas - nawet przez 5 lat od dnia dostawy - jednak bez utrzymywania odpowiednich warunków w magazynie czas ten może ulec znacznemu skróceniu. Ponadto skrajne warunki temperaturowe mogą przyspieszać proces naturalnego wytrącania osadów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Jak długo przechowywać olej opałowy?”, aby dowiedzieć się, jakie są najlepsze praktyki przy magazynowaniu oleju grzewczego.

Jak wyczyścić zbiornik po oleju opałowym?

Aby bezpiecznie wyczyścić zbiornik, przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni strój roboczy. Do jego elementów zalicza się maskę ochronną, gogle, rękawice i kombinezon ochronny. Przed zakupem kombinezonu konieczne jest zwrócenie uwagi na jego typ - przykładowo, do mycia pod ciśnieniem najlepiej sprawdzi się typ 3, który ma właściwości wodoodporne.

Najwyższa pora, aby dowiedzieć, czym wyczyścić zbiornik po oleju opałowym. Czyszczenie zbiorników po oleju opałowym może być przeprowadzone m.in. metodą hydrodynamiczną, czyli z wykorzystaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Jest to metoda stosowana w wielu branżach, między innymi ze względu na wysoką skuteczność i wysokie bezpieczeństwo stosowania - przy czyszczeniu hydrodynamicznym nie ma konieczności stosowania środków chemicznych. Firmy wykorzystują również specjalne roboty czyszczące, które szorują i płukają wnętrze zbiornika.

Co ważne, po czyszczeniu zbiornik powinien być dokładnie osuszony, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia oleju opałowego wodą. Firma powinna zająć się również utylizacją odpadu z dbałością o środowisko naturalne.

Jak często należy czyścić zbiornik po oleju opałowym?

Mycie zbiornika po oleju opałowym należy przeprowadzać co najmniej raz do roku. W zależności od tempa gromadzenia się zanieczyszczeń należy adekwatnie dostosować częstotliwość wykonywania tej czynności, by cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji grzewczej. Ze względu na wysoką dostępność firm oferujących taką usługę, znalezienie odpowiedniego specjalisty nie będzie problemem.

Czyszczenie zbiornika po oleju opałowym - wnioski

Czyszczenie zbiorników po oleju opałowym to ważna czynność, od której zależy funkcjonowanie całej instalacji olejowej. Ograniczenie ilości zanieczyszczeń w zbiorniku wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie kotła, a co za tym idzie, taka usługa szybko zwróci się ze względu na oszczędność kosztów eksploatacji.

Należy jednak pamiętać, że wykonanie czyszczenia zbiornika wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i sprzętu, dlatego samodzielna konserwacja tego elementu instalacji grzewczej może być trudna. Warto jednak być świadomym, jakich metod używają profesjonalne firmy, by być w stanie zweryfikować jakość świadczonych przez ich usług.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z powiązaną publikacją - “Jak powinno wyglądać czyszczenie zbiorników na olej?”, w którym szerzej przyjrzeliśmy się tematyce właściwej konserwacji i czyszczenia zbiorników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 18 listopada 2024

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

news

środa, 6 listopada 2024

Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!

Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!

news

poniedziałek, 4 listopada 2024

Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?

Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!

news

środa, 30 października 2024

Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!