środa, 8 czerwca 2022

Zużycie oleju opałowego praktyczne porady

Zużycie oleju opałowego praktyczne porady

Zastanawiasz się, ile oleju opałowego może zużywać dom? Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od metrażu danego budynku mieszkalnego. Im większy dom, tym więcej oleju niezbędne będzie do jego ogrzania. Co więcej, jest to zupełnie niezależne od średniego zużycia oleju opałowego na stopę kwadratową. Aby dowiedzieć się więc, ile oleju opałowego zużywa dany dom, należy wziąć pod uwagę jego powierzchnię, a także wskaźnik rocznego zużycia oleju opałowego. Kolejnym czynnikiem jest wydajność palnika. Nowsze i zautomatyzowane systemy grzewcze powodują, że zużycie oleju opałowego w domu jest zdecydowanie mniejsze. Oznacza to więc, że zupełnie nowy piec lub kocioł będzie pracował znacznie wydajniej, niż starsze modele. Jednak nawet w przypadku nieco starszych urządzeń istnieje możliwość utrzymania ich wydajnego spalania, wykonując rutynowy przegląd – minimum raz w roku.

Od czego zależy zużycie oleju opałowego?

Wiele osób chciałoby dowiedzieć się, jakie jest zużycie oleju opałowego w domu. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że  każdy budynek mieszkalny jest inny, przez co zużywa zupełnie różne ilości oleju opałowego - zjawisko to szczególnie widoczne jest w trakcie zimy.

 

Wielkość domu jest równie ważnym czynnikiem odpowiadającym za zużycie oleju, jak chociażby wydajność palnika czy temperatura panująca na zewnątrz. Zazwyczaj im cieplej jest na zewnątrz, tym mniej oleju będzie zużywał system grzewczy, aby doprowadzić dom do odpowiedniej temperatury. Warto zauważyć jednocześnie, że poziom zużywanego oleju w zbiorniku może prezentować się inaczej na początku zimnej pory roku niż na końcu. Jeśli temperatury w październiku i listopadzie są niższe niż w styczniu i lutym, może się okazać, że wykorzystanie paliwa znajdującego się w zbiorniku późną jesienią zajmie więcej czasu niż w okresie zimowym.

 

Co więcej, jeśli dany dom nie ma izolacji, ciepło szybko go opuści. Dlatego też dany budynek mieszkalny będzie zużywał więcej paliwa, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w słabo izolowanej nieruchomości. Tutaj pomocny może okazać się audyt energetyczny, który pozwoli dowiedzieć się, skąd konkretnie ucieka ciepło, a także poznać najskuteczniejsze sposoby jego uszczelnienia.

 

Im większy dom, tym więcej oleju będzie potrzebne do tego, aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz. Wraz z upływem czasu systemy grzewcze tracą część swojej wydajności. Oznacza to, że istnieje możliwość zużywania nieco większej ilości oleju opałowego do wytworzenia takiej samej ilości ciepła, niż miałoby to miejsce w przypadku nowego systemu.

 

Pozostałe czynniki wpływające na zużycie oleju opałowego

 

Wysokiej jakości sprzęt opalany olejem może przetrwać nawet ponad 30 lat. W przypadku najnowszych modeli pieców zauważalna będzie znacznie lepsza wydajność. Ponadto, jeżeli w taki sam sposób ogrzewana jest na przykład woda, to wówczas zużywane będzie więcej oleju opałowego niż do samego ogrzewania. Oznacza to jednocześnie, wyższe zużycie całoroczne. Na taki stan rzeczy spory wpływ może mieć również układ danego budynku mieszkalnego. Dom o dużej powierzchni, który dodatkowo będzie domem parterowym, jest często trudniejszy do ogrzania niż dwupiętrowy dom, ponieważ powierzchnia zewnętrzna jest większa w stosunku do przestrzeni wewnętrznej. Oznacza to więc znacznie więcej “przestrzeni”, przez które może przedostawać się ciepło. Efektywność energetyczna systemu grzewczego również wpływa na ilość zużywanego oleju opałowego. Im bardziej energooszczędny jest dany system grzewczy, tym mniej oleju będzie zużyte każdego dnia.

Wiedza o tym, ile paliwa jest zużywane każdego dnia, pomoże dowiedzieć się, na jak długo olej pozostanie w danym zbiorniku. Jak więc można w prosty sposób zauważyć, na zużycie oleju opałowego niezbędnego do ogrzania domu wpływa wiele czynników.

 

 

Poszukujesz ekonomicznego i bezpiecznego oleju opałowego? Zapraszamy do naszej zakładki kup olej, aby w prosty i intuicyjny sposób zamówić olej Ekoterm. Wystarczy wpisać nazwę powiatu, wybrać dystrybutora i zamówić dostawę, która odbywa się za pośrednictwem Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm. Tym prostym sposobem możesz mieć pewność, że zamówiony olej  za pośrednictwem ADE jest produktem najwyższej jakości.

 

Zużycie oleju opałowego - podsumowanie

Jednym ze sprawdzonych sposobów skutecznie wpływających na zmniejszenie zużycia oleju opałowego  może być wykonywanie regularnych przeglądów, które pozytywnie wpływają na funkcjonalność urządzenia. Podczas przeglądu, Technik dokładnie sprawdzi system grzewczy, aby dowiedzieć się, czy wszystkie elementy działają dokładnie tak, jak powinny. Serwis obejmuje zazwyczaj m.in. sprawdzenie obwodów bezpieczeństwa, wentylacyjnych, instalacji elektrycznej, czyszczenie kotła, czy regulację palnika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

środa, 8 czerwca 2022

Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?

Obecnie zróżnicowane urządzenia grzewcze stwarzają ogromne możliwości osobom, które chciałyby wymienić system ogrzewania w istniejącym już budynku lub są na etapie budowania własnych czterech kątów. Jedną z możliwości jest olej opałowy. Olejowe systemy grzewcze nie wydzielają szkodliwych substancji, przez co są bezpieczne dla środowiska. Ponadto są doskonałą inwestycją w przypadku domu, ponieważ są bardzo wydajne, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o najnowszych i w pełni zautomatyzowanych, bezobsługowych systemach. Więcej informacji o tym sposobie ogrzewania przeczytasz w naszym artykule.

news

wtorek, 24 maja 2022

Czym jest olej opałowy?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o oleju opałowym, który jest produktem destylacji ropy naftowej. Bardzo często określany jest jako jedna ze sprawdzonych i chętnie wybieranych metod ogrzewania budynków mieszkalnych. Stanowi całkowicie bezpieczną i ekologiczną alternatywę dla ogrzewania gazowego lub węglowego. Warto więc dowiedzieć się, czym jest olej opałowy i jakie są jego rodzaje. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostępne są w poniższym artykule.

news

wtorek, 24 maja 2022

Olej grzewczy Ekoterm - doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania

Na rynku znajdziemy wiele różnych sposobów ogrzewania obiektów. Choć do wyboru mamy zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania, to ciekawą możliwością wydaje się ogrzewanie olejem opałowym. Sukces przypisywany jest m.in. wysokiej ekonomii, a także odpowiedniej wartości grzewczej. Jest to doskonała alternatywa dla ogrzewania gazowego. Dodatkowo jest znacznie tańsze i łatwiej dostępne dla użytkowników. Jednym z najpopularniejszych olejów grzewczych jest Ekoterm. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Szczegóły poniżej.