środa, 22 czerwca 2022

Zużycie oleju opałowego praktyczne porady

Zużycie oleju opałowego praktyczne porady

Zastanawiasz się, ile oleju opałowego może zużywać dom? Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od metrażu danego budynku mieszkalnego. Im większy dom, tym więcej oleju niezbędne będzie do jego ogrzania. Co więcej, jest to zupełnie niezależne od średniego zużycia oleju opałowego na stopę kwadratową. Aby dowiedzieć się więc, ile oleju opałowego zużywa dany dom, należy wziąć pod uwagę jego powierzchnię, a także wskaźnik rocznego zużycia oleju opałowego. Kolejnym czynnikiem jest wydajność palnika. Nowsze i zautomatyzowane systemy grzewcze powodują, że zużycie oleju opałowego w domu jest zdecydowanie mniejsze. Oznacza to więc, że zupełnie nowy piec lub kocioł będzie pracował znacznie wydajniej, niż starsze modele. Jednak nawet w przypadku nieco starszych urządzeń istnieje możliwość utrzymania ich wydajnego spalania, wykonując rutynowy przegląd – minimum raz w roku.

Od czego zależy zużycie oleju opałowego?

Wiele osób chciałoby dowiedzieć się, jakie jest zużycie oleju opałowego w domu. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że  każdy budynek mieszkalny jest inny, przez co zużywa zupełnie różne ilości oleju opałowego - zjawisko to szczególnie widoczne jest w trakcie zimy.

 

Wielkość domu jest równie ważnym czynnikiem odpowiadającym za zużycie oleju, jak chociażby wydajność palnika czy temperatura panująca na zewnątrz. Zazwyczaj im cieplej jest na zewnątrz, tym mniej oleju będzie zużywał system grzewczy, aby doprowadzić dom do odpowiedniej temperatury. Warto zauważyć jednocześnie, że poziom zużywanego oleju w zbiorniku może prezentować się inaczej na początku zimnej pory roku niż na końcu. Jeśli temperatury w październiku i listopadzie są niższe niż w styczniu i lutym, może się okazać, że wykorzystanie paliwa znajdującego się w zbiorniku późną jesienią zajmie więcej czasu niż w okresie zimowym.

 

Co więcej, jeśli dany dom nie ma izolacji, ciepło szybko go opuści. Dlatego też dany budynek mieszkalny będzie zużywał więcej paliwa, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w słabo izolowanej nieruchomości. Tutaj pomocny może okazać się audyt energetyczny, który pozwoli dowiedzieć się, skąd konkretnie ucieka ciepło, a także poznać najskuteczniejsze sposoby jego uszczelnienia.

 

Im większy dom, tym więcej oleju będzie potrzebne do tego, aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz. Wraz z upływem czasu systemy grzewcze tracą część swojej wydajności. Oznacza to, że istnieje możliwość zużywania nieco większej ilości oleju opałowego do wytworzenia takiej samej ilości ciepła, niż miałoby to miejsce w przypadku nowego systemu.

 

Pozostałe czynniki wpływające na zużycie oleju opałowego

 

Wysokiej jakości sprzęt opalany olejem może przetrwać nawet ponad 30 lat. W przypadku najnowszych modeli pieców zauważalna będzie znacznie lepsza wydajność. Ponadto, jeżeli w taki sam sposób ogrzewana jest na przykład woda, to wówczas zużywane będzie więcej oleju opałowego niż do samego ogrzewania. Oznacza to jednocześnie, wyższe zużycie całoroczne. Na taki stan rzeczy spory wpływ może mieć również układ danego budynku mieszkalnego. Dom o dużej powierzchni, który dodatkowo będzie domem parterowym, jest często trudniejszy do ogrzania niż dwupiętrowy dom, ponieważ powierzchnia zewnętrzna jest większa w stosunku do przestrzeni wewnętrznej. Oznacza to więc znacznie więcej “przestrzeni”, przez które może przedostawać się ciepło. Efektywność energetyczna systemu grzewczego również wpływa na ilość zużywanego oleju opałowego. Im bardziej energooszczędny jest dany system grzewczy, tym mniej oleju będzie zużyte każdego dnia.

Wiedza o tym, ile paliwa jest zużywane każdego dnia, pomoże dowiedzieć się, na jak długo olej pozostanie w danym zbiorniku. Jak więc można w prosty sposób zauważyć, na zużycie oleju opałowego niezbędnego do ogrzania domu wpływa wiele czynników.

 

 

Poszukujesz ekonomicznego i bezpiecznego oleju opałowego? Zapraszamy do naszej zakładki kup olej, aby w prosty i intuicyjny sposób zamówić olej Ekoterm. Wystarczy wpisać nazwę powiatu, wybrać dystrybutora i zamówić dostawę, która odbywa się za pośrednictwem Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm. Tym prostym sposobem możesz mieć pewność, że zamówiony olej  za pośrednictwem ADE jest produktem najwyższej jakości.

 

Zużycie oleju opałowego - podsumowanie

Jednym ze sprawdzonych sposobów skutecznie wpływających na zmniejszenie zużycia oleju opałowego  może być wykonywanie regularnych przeglądów, które pozytywnie wpływają na funkcjonalność urządzenia. Podczas przeglądu, Technik dokładnie sprawdzi system grzewczy, aby dowiedzieć się, czy wszystkie elementy działają dokładnie tak, jak powinny. Serwis obejmuje zazwyczaj m.in. sprawdzenie obwodów bezpieczeństwa, wentylacyjnych, instalacji elektrycznej, czyszczenie kotła, czy regulację palnika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?

Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.

news

niedziela, 11 grudnia 2022

Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?

W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?

news

poniedziałek, 14 listopada 2022

Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?

Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?

news

wtorek, 8 listopada 2022

Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko

Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?