wtorek, 12 lipca 2022
Sprzedaż oleju opałowego podlega wymogowi rejestracji na portalu podatkowym lub w siedzibie urzędu skarbowego. Obowiązek wysłania uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU, wynika z nowelizacji z 19 lipca 2019 r., ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Ma ona na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie handlu olejem opałowym i objęcie tej dziedziny systemem monitorowania. Jak zarejestrować sprzedaż oleju opałowego i kogo dotyczy ten obowiązek?
Legalna sprzedaż oleju opałowego wymaga rejestracji w urzędzie skarbowym. Warunek ten dotyczy zarówno sprzedawców oleju, jak i konsumentów. Wszyscy niezarejestrowani użytkownicy nie mają prawa sprzedawać, ani nabywać oleju opałowego do celów grzewczych. Dokonując rejestracji w urzędzie skarbowym, sprzedawcy oleju nabywają status „pośredniczący podmiot olejowy”, natomiast kupujący rejestrowani są jako „zużywający podmiot olejowy”. Po więcej informacji zapraszamy do naszej zakładki SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu
Zgodnie z definicją, pośredniczącym podmiotem olejowym jest osoba lub firma, która posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium kraju. Status ten może otrzymać także przedsiębiorca zagraniczny, który posiada oddział z siedzibą na terytorium Polski. Pośredniczący podmiot olejowy to konstrukt gospodarczy, utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r., który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych, nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Nadrzędnym warunkiem do przyznania tego statusu i możliwości sprzedaży oleju opałowego jest dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1.
Rejestracja sprzedaży oleju opałowego wymaga dokonania zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, za pomocą formularza AKC-RU. Wzór dokumentu został określony w załączniku do rozporządzenia z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją uproszczoną w zakresie podatku akcyzowego (Dz.U. poz. 1578). Złożenie formularza jest możliwe na trzy sposoby:
Chcąc dokonać rejestracji sprzedaży oleju opałowego, w zgłoszeniu rejestracyjnym należy podać dane wynikające z art. 16 ust. 2 lub 2a oraz 16b ustawy o podatku akcyzowym. Dotyczy to zarówno podmiotów dokonujących rejestracji elektronicznie, jak i tradycyjnie. Na samym początku należy podać dane identyfikacyjne – adres zamieszkania lub adres siedziby firmy, numer NIP lub PESEL. Następnie:
Jednym z najczęściej wykorzystywanych metod rejestracji sprzedaży oleju opałowego jest dokonanie elektronicznego zgłoszenia na Portalu PUESC. W tym celu niezbędne jest założenie konta na tejże platformie. Następnie, chcąc dokonać zgłoszenia, należy:
poniedziałek, 18 listopada 2024
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych
środa, 6 listopada 2024
Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!
Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!
poniedziałek, 4 listopada 2024
Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?
Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!
środa, 30 października 2024
Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?
Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!