czwartek, 14 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe.

Ogrzewanie olejowe.

„Piec” olejowy

Poza aspektami związanymi z nakładami inwestycyjnymi, a przede wszystkim z kosztami eksploatacyjnymi, ogrzewanie olejowe jest porównywalne z instalacjami c.o. pod względem obsługi, poziomu generowanego hałasu, emisyjności i współpracy.

Preferowane obecnie kondensacyjne kotły olejowe dobrze współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi: ogrzewaniem płaszczyznowym (najczęściej podłogowym), a także z grzejnikami niskotemperaturowymi.

Ogrzewanie olejowe ‒ zalety

Ogrzewanie olejem opałowym ma wiele zalet. Wśród atutów centralnego ogrzewania z kotłem olejowym kondensacyjnym (obecnie tylko takie są dopuszczane do sprzedaży) wymienia się przede wszystkim:

  • brak konieczności obsługi (komfort porównywalny do korzystania z kotła gazowego, a zdecydowanie wyższy w porównaniu do kotłów na paliwa stałe);
  • brak comiesięcznych rachunków – zwykle jest to opłata jednorazowa lub dwukrotna w ciągu roku;
  • niska emisyjność w stosunku do kotłów na paliwa stałe i porównywalna z emisyjnością kotłów gazowych;
  • możliwość zastosowania praktycznie w każdym miejscu – ograniczeniem może być wyłącznie bardzo trudny dojazd dla samochodu transportowego;
  • bezpieczeństwo – olej opałowy nie tworzy mieszaniny wybuchowej tak jak gaz i ma wysoką temperaturę zapłonu. Ogrzewanie olejowe jest więc bezpieczniejsze w użytkowaniu niż gazowe;
  • możliwość współpracy kotła olejowego zarówno z instalacją wysoko- lub niskotemperaturową (np. podłogówka, panele ścienne), jak i mieszaną.

Możliwości na rynku jest wiele. Są paliwa wymagające ciągłego „biegania do pieca” i sprawdzania temperatury oraz te które są łatwe w obsłudze. Na dodatek nie zawsze istnieje możliwość wyboru tego co chcemy m.in. z powodu braku dostępności w pobliżu miejsca, w którym budujemy dom. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

czwartek, 14 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?

Warto przyjrzeć się ogrzewaniu olejem opałowym, który jest coraz bardziej popularny wśród rozwiązań grzewczych. Dotychczas kotły olejowe, zwane potocznie piecami, zwykle były rozpatrywane jako źródło ciepła dopiero wtedy, kiedy w danej lokalizacji nie było możliwości instalacji przyłącza gazowego.

news

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

„Piec” na olej opałowy. Jaki kocioł wybrać?

Nowoczesne kotły olejowe są zdecydowanie niedocenianym źródłem ciepła dla centralnego ogrzewania. A szkoda, bo ogrzewanie olejowe odznacza się nie tylko niską emisyjnością, ale także bezpieczeństwem użytkowania. Kotły na olej opałowy są bezobsługowe – w produkowanych obecnie urządzeniach paliwo uzupełnia się bardzo rzadko – nawet raz w sezonie grzewczym. Bezpieczeństwo i czystość pracy pozwalają na lokalizowanie kotłowni wewnątrz budynków. Piec olejowy jest świetnym rozwiązaniem w coraz powszechniejszych rozwiązań hybrydowych, wspomagając urządzenia OZE.