wtorek, 12 kwietnia 2022
Wybór ogrzewania to istotna kwestia podczas budowy domu. Sieć gazowa nie wszędzie jest dostępna, a właściciele domów wybierają coraz częściej ekologiczne rozwiązania. W takiej sytuacji przyszli mieszkańcy domów jednorodzinnych, którym zależy na wygodzie i ekologii, najczęściej rozważają wybór ogrzewania olejowego. Alternatywą są też odnawialne źródła energii (OZE), jednak nakłady inwestycyjne, jakie trzeba obecnie ponieść na urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, mimo popularności są wciąż bardzo wysokie.
Poza aspektami związanymi z nakładami inwestycyjnymi, a przede wszystkim z kosztami eksploatacyjnymi, ogrzewanie olejowe jest porównywalne z instalacjami c.o. pod względem obsługi, poziomu generowanego hałasu, emisyjności i współpracy.
Preferowane obecnie kondensacyjne kotły olejowe dobrze współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi: ogrzewaniem płaszczyznowym (najczęściej podłogowym), a także z grzejnikami niskotemperaturowymi.
Ogrzewanie olejem opałowym ma wiele zalet. Wśród atutów centralnego ogrzewania z kotłem olejowym kondensacyjnym (obecnie tylko takie są dopuszczane do sprzedaży) wymienia się przede wszystkim:
Możliwości na rynku jest wiele. Są paliwa wymagające ciągłego „biegania do pieca” i sprawdzania temperatury oraz te które są łatwe w obsłudze. Na dodatek nie zawsze istnieje możliwość wyboru tego co chcemy m.in. z powodu braku dostępności w pobliżu miejsca, w którym budujemy dom.
poniedziałek, 19 grudnia 2022
Jakie jest zużycie oleju opałowego na sezon grzewczy?
Ogrzewanie olejem opałowym to powszechnie znana metoda grzewcza. Zalety wynikające z jej stosowania sprawiły, że wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się właśnie na ten rodzaj ogrzewania. Nim zdecydujesz się na montaż instalacji olejowej, warto dowiedzieć się więcej na temat zużycia tego surowca w sezonie grzewczym.
niedziela, 11 grudnia 2022
Czym jest wartość opałowa oleju opałowego?
W trakcie budowy lub modernizacji domu właściciel musi zdecydować się na wybór dogodnego rodzaju ogrzewania. Wówczas często pojawia się dylemat - jaki materiał grzewczy będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjny system ogrzewania olejem opałowym. Jednak oszacowanie kosztów ogrzewania domu tym surowcem i podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniej ilości, wymaga poznania jego wartości opałowej. Jest to niezwykle istotny wskaźnik techniczny, który pozwoli użytkownikowi obliczyć koszty ogrzewania budynku. Czym jest wartość opałowa oleju opałowego i od czego zależy?
poniedziałek, 14 listopada 2022
Jakie wyróżniamy rodzaje oleju opałowego?
Olej opałowy lekki należy do grona nowoczesnych i innowacyjnych metod ogrzewania domu lub zakładu. Ze względu na jego zalety i liczne możliwości wykorzystania, staje się on coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W ostatnich latach olej opałowy zaczął konkurować nawet z najpopularniejszymi formami grzewczymi — ogrzewaniem gazowym i węglowym. Co wpływa na rosnące zainteresowanie tym produktem? O czym należy pamiętać, kupując olej opałowy?
wtorek, 8 listopada 2022
Przechowywanie, czyli olej opałowy w kanistrach i nie tylko
Olej opałowy to materiał grzewczy stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Korzystanie z tego rodzaju instalacji, wymaga od użytkowników odpowiedniego dostosowania przestrzeni oraz zakupu dodatkowych elementów, w postaci zbiorników olejowych. Zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania instalacji na olej opałowy, zbiorniki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy olejowej oraz odpowiednich warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jak bezpiecznie magazynować olej opałowy i jak przygotować kotłownię?