wtorek, 12 kwietnia 2022

Ogrzewanie olejowe.

Ogrzewanie olejowe.

Wybór ogrzewania to istotna kwestia podczas budowy domu. Sieć gazowa nie wszędzie jest dostępna, a właściciele domów wybierają coraz częściej ekologiczne rozwiązania. W takiej sytuacji przyszli mieszkańcy domów jednorodzinnych, którym zależy na wygodzie i ekologii, najczęściej rozważają wybór ogrzewania olejowego. Alternatywą są też odnawialne źródła energii (OZE), jednak nakłady inwestycyjne, jakie trzeba obecnie ponieść na urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, mimo popularności są wciąż bardzo wysokie.

„Piec” olejowy

Poza aspektami związanymi z nakładami inwestycyjnymi, a przede wszystkim z kosztami eksploatacyjnymi, ogrzewanie olejowe jest porównywalne z instalacjami c.o. pod względem obsługi, poziomu generowanego hałasu, emisyjności i współpracy.

Preferowane obecnie kondensacyjne kotły olejowe dobrze współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi: ogrzewaniem płaszczyznowym (najczęściej podłogowym), a także z grzejnikami niskotemperaturowymi.

Ogrzewanie olejowe ‒ zalety

Ogrzewanie olejem opałowym ma wiele zalet. Wśród atutów centralnego ogrzewania z kotłem olejowym kondensacyjnym (obecnie tylko takie są dopuszczane do sprzedaży) wymienia się przede wszystkim:

  • brak konieczności obsługi (komfort porównywalny do korzystania z kotła gazowego, a zdecydowanie wyższy w porównaniu do kotłów na paliwa stałe);
  • brak comiesięcznych rachunków – zwykle jest to opłata jednorazowa lub dwukrotna w ciągu roku;
  • niska emisyjność w stosunku do kotłów na paliwa stałe i porównywalna z emisyjnością kotłów gazowych;
  • możliwość zastosowania praktycznie w każdym miejscu – ograniczeniem może być wyłącznie bardzo trudny dojazd dla samochodu transportowego;
  • bezpieczeństwo – olej opałowy nie tworzy mieszaniny wybuchowej tak jak gaz i ma wysoką temperaturę zapłonu. Ogrzewanie olejowe jest więc bezpieczniejsze w użytkowaniu niż gazowe;
  • możliwość współpracy kotła olejowego zarówno z instalacją wysoko- lub niskotemperaturową (np. podłogówka, panele ścienne), jak i mieszaną.

Możliwości na rynku jest wiele. Są paliwa wymagające ciągłego „biegania do pieca” i sprawdzania temperatury oraz te które są łatwe w obsłudze. Na dodatek nie zawsze istnieje możliwość wyboru tego co chcemy m.in. z powodu braku dostępności w pobliżu miejsca, w którym budujemy dom. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

news

poniedziałek, 18 listopada 2024

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

Zasady bezpiecznego transportu paliw płynnych

news

środa, 6 listopada 2024

Jak zbudowane są filtry oleju opałowego? Wyjaśniamy!

Dowiedz się, jaka jest budowa filtrów oleju opałowego! Sprawdź, dlaczego filtr jest tak istotny dla prawidłowego działania systemu grzewczego!

news

poniedziałek, 4 listopada 2024

Jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy?

Dowiedz się, jak dokładnie ustawić parametry palnika na olej opałowy i oszczędzać na ogrzewaniu olejowym. Sprawdź praktyczny poradnik już teraz!

news

środa, 30 października 2024

Zamarzanie oleju opałowego - czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się, czy olej opałowy może zamarzać? Sprawdź jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą przed awariami!